Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 05.09.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Kilometrówki to pojęcie znane przede wszystkim przedsiębiorcom i ich pracownikom. W Polsce pracownicy mają prawo wykorzystywać samochód prywatny do celów firmowych. Również właściciele firm mogą korzystać z samochodów, które nie są majątkiem przedsiębiorstwa. Rozliczenie tego typu czynności umożliwia kilometrówka, czyli ewidencja pojazdu. Dzięki temu pracownik wykorzystujący własne auto nie będzie stratny, a pracodawca nie będzie musiał udostępniać mu pojazdu służbowego.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile wynosi kilometrówka, ile wynosi stawka za 1 kilometr, co powinna zawierać kilometrówka i jak ją poprawnie prowadzić? Tego wszystkiego dowiecie się w naszym tekście.

Ile wynosi kilometrówka w 2022 roku?

Prowadzenie kilometrówki jest szczególnie ważne, jeżeli pracownik chce mieć możliwość zwrotu pieniędzy za użytkowanie prywatnego pojazdu w celach służbowych. Pozwala to obliczyć koszt poniesiony przez pracownika na podstawie przejechanych kilometrów. Ta kwestia jest precyzyjnie uregulowana w polskim prawie.

Czytaj także: Spalanie paliwa

By obliczyć kwotę, która należy się pracownikowi, należy pomnożyć dokładną liczbę przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 kilometr. W 2022 roku wynosi ona 0,5214 zł dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika do 900 cm³, 0,8358 zł dla samochodów o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm³, 0,2302 zł dla motocykla oraz 0,1382 zł dla motorowerów.

Ile wynosi stawka za 1 kilometr?

Jak pisaliśmy wcześniej, stawka za jeden kilometr zależna jest od rodzaju pojazdu oraz pojemności skokowej silnika. Jest jednak jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać – limit kilometrów. Zależy on od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście, w których znajduje się siedziba firmy i w której pracownik jest zatrudniony.

Limity przedstawiają się następująco: 300 km do 100 tysięcy mieszkańców, 500 km od 100 do 500 tysięcy mieszkańców oraz 700 km od ponad 500 tysięcy mieszkańców. Przelicznik ten wydaje się być rozsądny i sprawiedliwy dla obydwu stron. Trudno wyobrazić sobie, aby prawo regulowało każde miasto z osobna.

Limity nie obowiązują jednak przedsiębiorców. Jeżeli wykorzystują oni prywatne pojazdy na potrzeby firmy, nie muszą się nimi przejmować.

Co ważne, liczbę przejechanych kilometrów podaje pracownik. Może zrobić to na podstawie odczytu licznika swojego auta lub przy pomocy stron internetowych zawierających narzędzia pozwalające na wyznaczenie konkretnej trasy i przeliczenie kilometrów.

Co zrobić, kiedy przekroczymy limit przejechanych kilometrów? Z takiej sytuacji jest wyjście – kilometry przejechane „górką” możemy przepisać na następny miesiąc. Pamiętajmy jednak, że ostatecznie, w danym roku podatkowym, możemy przejechać ustaloną przez prawo odległość.

Kilometrówka stawka – zmienia się ona co roku, jej aktualną wartość możemy znaleźć w internecie. Stawka za km ustalana jest przez ustawodawcę w trybie specjalnej ustawy.

Co powinna zawierać kilometrówka?

Jak pisaliśmy wcześniej, kilometrówka polega na spisywaniu przejechanych kilometrów przy użyciu prywatnego samochodu na potrzeby firmy. Poprawnie wypełniona kilometrówka powinna zawierać dane osoby, która korzysta z samochodu, numer rejestracyjny auta oraz pokonaną trasę – jej odległość, datę i cel.

Jak poprawnie prowadzić kilometrówkę?

Poprawnie prowadzona kilometrówka zawiera wszystkie niezbędne dane, o których wspominaliśmy wcześniej – imię i nazwisko kierowcy, numer rejestracyjny samochodu oraz odległość, datę i cel pokonanej trasy. Ewidencję najlepiej prowadzić w komputerze. Nie ma jednak przeszkody, aby robić to w analogowy sposób – w specjalnym notesie czy na kartce z wydrukowaną tabelą.

W internecie można znaleźć bardzo ciekawe rozwiązania, takie jak na przykład kalkulator kilometrówki. To narzędzie pozwoli nam szybko i precyzyjnie obliczyć, jaką kwotę należy zwrócić pracownikowi za wykonywanie obowiązków służbowych przy użyciu prywatnego samochodu. Z tego typu rozwiązań mogą korzystać zarówno pracodawcy, jak i pracownicy.

Kilometrówka wzór – gotowy do wydrukowania lub edytowania w komputerze wzór, również bez większych kłopotów znajdziemy w sieci. Nie ma sensu tworzyć tego dokumentu od nowa. Warto postawić na sprawdzone przez innych rozwiązania.

Zwrot kosztów

Pracodawca, zgodnie z obowiązującym prawem, musi zwrócić pracownikowi sumę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 kilometr. Kwota zwrócona zatrudnionemu będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przedsiębiorca w wewnętrznym regulaminie ustali wyższe stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu.

W tym wypadku, kosztem może być wartość wynikająca z przemnożenia faktycznie przejechanych kilometrów przez ustawową stawkę za 1 kilometr. Sytuacje, w których pracodawca podwyższa stawkę kilometrówki nie są wyjątkiem. Tego typu benefit może być niezwykle zachęcający. Pamiętajmy, że koszt zakupu pojazdu często wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pracodawcy nieraz bardziej opłaca się więcej zapłacić pracownikowi niż kupować samochody do floty firmowej.

PODSUMOWANIE:

  • Kilometrówka wynosi w 2022 roku 0,5214 zł dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika do 900 cm³, 0,8358 zł dla samochodów o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm³, 0,2302 zł dla motocykla oraz 0,1382 zł dla motorowerów.
  • Limit kilometrów zależy od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście, w których znajduje się siedziba firmy i do której dojeżdża osoba zatrudniona.
  • Pracodawca powinien oddać pracownikowi kwotę za faktycznie przejechane kilometry.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej