Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
4/5 - (3 votes)

Kiedy może się przydać ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy zawodowego? Jeśli pracujesz jako kierowca, w zakres twoich obowiązków zazwyczaj wchodzi nie tylko samo prowadzenie pojazdu służbowego, ale zazwyczaj także odpowiedzialność za przewożony towar oraz pojazdy. Co więc w sytuacji, gdy z powodu nieszczęśliwego wypadku uszkodzisz samochód lub transportowane materiały? Czy musisz wtedy oddać szefowi za szkody z własnej kieszeni? Mogłoby tak być, ale na szczęście istnieje wspomniana wcześniej polisa.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy zawodowego – co to za polisa?

W różnych zawodach pracownicy spotykają różnego typu ryzyka. W pracy kierowcy zawodowego także czeka sporo niebezpieczeństw. Najpoważniejsze z nich to oczywiście kolizje i wypadki drogowe. Zniszczenie pojazdu to jedno. A co jeśli na drogę wypadnie przy tej okazji cały transportowany towar i ulegnie zniszczeniu? Przecież widujemy niekiedy w mediach takie zdjęcia z miejsca zdarzenia – porozbijane butelki, rozsypane palety z towarem, zniszczony sprzęt AGD czy elektronika. Czy musisz za to zapłacić?

Czytaj także: Badania dla zawodowych kierowców

Na szczęście nie, ponieważ istnieje specjalna ochrona. Właściciele firm transportowych, które zarządzają sporą flotą, wykupują ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy. To dodatkowa opcją przy ubezpieczeniu grupowym pracowników.

Dzięki temu zabezpieczają siebie i swoich kierowców przed wystąpieniem szkód na osobach trzecich lub powierzonym do transportu mieniu.

Co obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy?

Pracownik zatrudniony w naszym kraju na umowie o pracę zgodnie z art. 114-122 Kodeksu pracy odpowiada materialnie za szkody wyrządzone pracodawcy do trzykrotności wynagrodzenia. Dotyczy to także kierowców zawodowych. Aby zabezpieczyć pracodawców i ich pracowników na wypadek takich sytuacji część ubezpieczycieli oferuje specjalne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców.

Dzięki niemu szkody wyrządzone pracodawcy zostaną wpłacone z polisy odpowiedzialności cywilnej kierowcy.

Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy w zależności od wykupionego pakietu obejmuje:

 • odpowiedzialność majątkową – czyli uszkodzenia samochodu służbowego, przewożonego towaru, a także szkody wyrządzone osobom trzecim na przykład na skutek źle zabezpieczonego towaru
 • ochronę przed szkodami spowodowanymi przy załadunku towaru
 • ochronę prawną zawodowego kierowcy, w tym pokrycie kosztów porad prawnych, dokumentów, czy postępowania sądowego.

Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy – wyłączenia polisy

Oczekiwanie, że kierowca zawodowy zwróci pieniądze za całą przyczepę uszkodzonego w wypadku sprzętu elektronicznego, jest nierozsądne. Na szczęście chroni go polisa. Jednak i tutaj pojawiają się wyłączenia, które należy sprawdzić w OWU. A oto, jakich między innymi szkód nie obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy:

 • wyrządzonych umyślnie
 • wyrządzonych przez osobę nieposiadającą uprawnień do wykonywania poszczególnych czynności na stanowisku pracy
 • spowodowanych przez pracownika pod wpływem alkoholu, narkotyków, czy innych substancji odurzających.

PODSUMOWANIE:

 • Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy to specjalna polisa odpowiedzialności cywilnej oferowana przez ubezpieczycieli jako dodatek do ubezpieczenia grupowego pracowników.
 • Polisa ta chroni pracowników przed finansową odpowiedzialnością za pojazdy i mienie uszkodzone w zdarzeniu drogowym.
 • Wyłączenia polisy obejmują m. in. szkody spowodowane umyślnie, przez kierowców bez uprawnień czy będących pod wpływem alkoholu.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

 • Marek pisze:

  Która firma oferuje takie ubezpieczenie??? Bo nie mogę znaleźć….

 • Daniel pisze:

  Proszę o informację na temat takiego ubezpieczenia. Macie je w swojej ofercie?

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej