Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 07.11.2024 Pozostałe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Coraz częściej możemy spotkać na ulicach użytkowników hulajnóg elektrycznych, którzy mogą stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla siebie jak i pieszych. Prawo zdecydowanie nie nadąża za dynamicznym podbojem polskich miast przez hulajnogi. Czy można wykupić ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej? Jakie możliwości oferują ubezpieczyciele? Oto szczegóły.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Popularność hulajnóg elektrycznych

Rosnąca ostatnio popularność e-hulajnóg wynika z kilku powodów. Jeżdżą na nich dorośli i dzieci. Często kupowane są one jako prezenty na różne okazje. A miejskie wypożyczalnie oferują dostęp do pojazdów na minuty. Wystarczy aplikacja na telefon i można łatwo i wygodnie poruszać się po mieście, omijając korki. Hulajnogi to wygoda i prosta obsługa – właściwie każdy może nią jeździć.

Co ciekawe hulajnogą można bez problemu poruszać się chodnikiem. Prawo do tej pory mówi, że użytkownicy tych pojazdów są pieszymi i ogólnie nie nadąża z określeniem praw i obowiązków użytkowników hulajnóg. W związku z tym dochodzi do coraz większej ilości wypadków właśnie z udziałem pieszych i osób prowadzących e-hulajnogi. 

Czy trzeba wykupić polisę OC dla hulajnogi?

Dla wszystkich pojazdów mechanicznych poruszających się po polskich drogach obowiązkowe jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Czy tak samo dzieje się w przypadku hulajnogi elektrycznej? Otóż okazuje się, że użytkownik hulajnogi nie ma obowiązku posiadania polisy obowiązkowego OC. Jednak pojazd może się okazać bardzo niebezpieczny i niestety łatwo o przypadkowe uszkodzenie kogoś na ciasnym chodniku. Dlatego warto się zabezpieczyć na wypadek poszkodowania osoby trzeciej.

Poszkodowany ma prawo walczyć o odszkodowanie, a użytkownik hulajnogi, jeśli nie posiada wykupionego  OC w życiu prywatnym, będzie musiał je pokryć z własnej kieszeni. Dlatego wiele osób korzystających z e-hulajnogi chce uniknąć takiej ewentualności. Jednak ubezpieczyciele nie oferują OC dla hulajnogi jako osobnego ubezpieczenia. OC dla hulajnogi można wykupić jedynie przez wykupienie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenia nieruchomości lub dodatku do polisy komunikacyjnej. 

NNW dla użytkownika hulajnogi

Ważne podczas używania hulajnogi jest nie tylko bezpieczeństwo osób trzecich, ale także bezpieczeństwo osoby korzystającej z pojazdu. Dlatego bardzo rozsądnym rozwiązaniem dla osób, które często jeżdżą e-hulajnogą, jest wykupienie polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ta polisa daje gwarancję odszkodowania w razie urazu lub wypadku. A przecież na takim nieosłoniętym i mimo wszystko dość szybkim pojeździe łatwo o kontuzję. Odszkodowanie z NNW przyda się na leczenie i rehabilitację w razie wypadku. 

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej przed kradzieżą

A co w przypadku, gdy ktoś posiada własny pojazd elektryczny, może być zainteresowany, czy można wykupić ubezpieczenie hulajnogi przed kradzieżą. Podobnie jak w przypadku OC ubezpieczyciele na dziś nie mają w swojej ofercie osobnego ubezpieczenia dotyczącego zabezpieczenia właściciela od finansowych skutków utraty urządzenia.

Dlatego jeśli komuś zależy na takim ubezpieczeniu, musi poszukać wśród ofert ubezpieczycieli polisy, która spełni oczekiwania. Często do wyboru pozostaje posiadaczom e-hulajnogi ujęcie tego sprzętu w ubezpieczeniu domu. Wówczas zakres ochrony obejmuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej przed utratą na skutek kradzieży z włamaniem. 

Urządzenia transportu osobistego 

Status hulajnogi elektrycznej zmienia się na naszych oczach. Według jednych niewinna zabawka, według innych świetny środek do unikania miejskich korków, a jeszcze według innych zagrożenie dla pieszych. Slalom między przechodniami przeszkadza wielu osobom. Trwają właśnie regulacje prawne dotyczące hulajnogi. Dlatego ten jednośladowy pojazd napędzany silnikiem elektrycznym został uznany za UTO – urządzenia transportu osobistego, podobnie jak deskorolka elektryczna.

UTO to urządzenie o maksymalnych wymiarach 0,9 m szerokości i 1,25 m długości. Jego masa własna nie może przekraczać 20 kg, a dopuszczalna prędkość jazdy to 25 km/h. Zgodnie z projektem ustawy hulajnogą elektryczną będzie mogła kierować osoba od 10 roku życia, a użytkownicy hulajnogi będą mieli prawa i obowiązki takie jak rowerzyści. Wraz ze zmianą prawa na pewno ubezpieczyciele będą poszerzać ofertę o polisy dla użytkowników tego typu pojazdów. 

W artykule „Ubezpieczenie roweru od kradzieży” omawiamy także szczegóły polisy zapewniającej ochronę finansową w razie kradzieży jednośladu.

PODSUMOWANIE:

  • Hulajnoga elektryczna to bardzo popularny pojazd miejski popularyzowany przez wypożyczalnie. 
  • Status prawny pojazdu się zmienia i trwają prace nad projektem ustawy regulującej prawa i obowiązki użytkowników e-hulajnogi – obecnie traktowanych jak piesi. 
  • Ubezpieczyciele nie mają w ofercie OC dla hulajnogi, ale warto wykupić OC w życiu prywatnym na wypadek poszkodowania osoby trzeciej.
  • NNW zapewni użytkownikowi hulajnogi odszkodowanie niezbędne do pokrycia kosztów leczenia lub rehabilitacji.
  • Ubezpieczenie hulajnogi od kradzieży musi być składnikiem np. polisy ubezpieczenia domu.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej