Moment gdy zorientujesz się po wyjściu z domu lub pracy, że nie posiadasz już swojego jednośladu i zwyczajnie zniknął on z miejsca, w którym go ostatnio zostawiłeś, jest bardzo przykry. Szczególnie, jeżeli odpowiednio zabezpieczyłeś pojazd. Podpowiadamy co robić, gdy przydarzy Ci się kradzież roweru
Z tego artykułu dowiesz się...
Pomyśl zanim zostawisz rower!
Niestety nadal wielu z nas podróżując po mieście rowerem przypina go bezmyślnie to płotu czy słupków. Równie często możemy spotkać rowery piwnicach, na balkonach, a nierzadko również na klatkach schodowych. Szczególnie w tych ostatnich miejscach wielu właścicieli czuję się dość bezpiecznie i nawet nie podejrzewa, że i z tego miejsca może zginąć im rower. Dodatkowo bardzo rzadko cykliści kupują zabezpieczenia wysokiej jakości.
Często rower przypięty jest łańcuchem, którego przecięcie trwa zaledwie kilka sekund. Obecnie zapięcie składane czy u-loki dopinane do stałego elementu roweru nie należą do najdroższych, a z całą pewnością utrudniają znacząco kradzież złodziejom. Innym elementem, który pozwala na zabezpieczenie roweru jest GPS, który w razie kradzieży pozwala nam namierzyć rower. Niezależnie od tego, jak bardzo będziemy się starać, aby nasz rower nie został skradziony, musimy liczyć się z tym, że może się tak zdarzyć. Najlepiej jest kupić ubezpieczenie roweru, które pozwoli nam w razie kradzieży na zakup kolejnego sprzętu.
To proste rozwiązanie, dzięki któremu w razie kradzieży nie zostaniemy z niczym. Większość polis ubezpieczeniowych dla cyklistów nie jest droga i roczne ubezpieczenie roweru możemy kupić już w okolicach 100 zł. Taka polisa chroni nie tylko w momencie gdy ukradną nam rower, ale również dość często obejmuje cały szereg czynności assistance, do których zobowiązany jest ubezpieczyciel. Dzięki temu w chwili gdy dojdzie do wypadku lub kolizji na drodze, możemy liczyć na transport do domu nie tylko nas, ale również naszego sprzętu.
AC na rower? Kliknij w link i dowiedz się więcej!
Skradziono rower – co robić?
Wszystkie czynności, do których zobowiązany jest właściciel roweru w stosunku do towarzystwa ubezpieczeniowego, opisane są zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia umowy. Zwyczaj zakłady ubezpieczeniowe zobowiązują swoich klientów do zgłoszenia kradzieży na policji w ciągu 3 dni od momentu gdy ci posiedli wiedzę o kradzieży.
Dodatkowo ubezpieczyciel musi otrzymać protokół zgłoszenia zdarzenia. Bardzo istotnym jest, aby dokument zawierał informacje dotyczące sposobu, w którym został zabezpieczony rower. Częstokroć to właśnie od rodzaju zabezpieczenia zależy wypłata odszkodowania z umowy polisy. W treści polisy zawsze opisany jest sposób, w których klient powinien zabezpieczyć swój pojazd. Jeśli nie dopełnił ten czynności, nie otrzyma wypłaty rekompensaty za kradzież roweru.
Jak szukać skradzionego roweru?
Kradzież roweru to częste zdarzenie, szczególnie w miastach, i musimy się liczyć z tym, że policja nigdy nie odnajdzie naszego pojazdu. Możemy jednak szukać roweru na własną rękę. Zawsze jest szansa, że przypadkiem uda nam się znaleźć swój pojazd. Przede wszystkim najlepiej jest sprawdzić giełdy i targi, które znajdują się w okolicy, jak również lombardy i komisy. Warto również poświęcić trochę czasu na przeszukanie popularnych serwisów aukcyjnych w internecie i serwisów ogłoszeniowych.
Na części z nich istnieje możliwość ustawienia powiadomień. Wtedy za każdym razem, gdy w serwisie pojawi się sprzęt spełniający nasze kryteria, otrzymamy maila z informacją. Równie skuteczne są ogłoszenia ze zdjęciem roweru, podobnie jak wykorzystanie portali społecznościowych. Największe szanse na znalezienie roweru mamy wtedy, gdy masz rower był bardzo charakterystyczny. Niestety, nic nie zastąpi dobrego zabezpieczenia, ale i tak musimy liczyć się z tym, że złodzieje są zawsze o krok do przodu przed właścicielami rowerów.
PODSUMOWANIE:
- Pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć swój rower za pomocą zapięcia składanego lub u-loka przyczepionego do stałego elementu roweru.
- Ubezpiecz swój rower. Dzięki temu w momencie kradzieży otrzymasz rekompensatę, która pozwolić na zakup nowego sprzętu.
- Pamiętaj, aby w razie kradzieży poinformować ubezpieczyciela i przekazać mu wszystkie dokumenty otrzymane od policji.
- Niezależnie od zgłoszenia kradzieży, możesz poszukać swojego roweru na własną rękę. Przejrzyj serwisy aukcyjne, stwórz ogłoszenie na Facebooku i rozwieś ulotki w okolicy.
Przeczytaj więcej na temat: ubezpieczenie roweru i UTO
Kilka faktów, których nie możesz ignorować jako rowerzysta!
Kilka faktów, których nie możesz ignorować jako rowerzysta!
Obowiązkowe wyposażenie roweru.
Obowiązkowe wyposażenie roweru.
Ubezpieczenie AC na rower.
Ubezpieczenie AC na rower.
Ubezpieczenie roweru elektrycznego.
Ubezpieczenie roweru elektrycznego.
UTO, czyli Urządzenia Transportu Osobistego.
UTO, czyli Urządzenia Transportu Osobistego.
Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej.
Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej.