Rowery zdobywają obecnie ogromną popularność nie tylko jako zwykły środek transportu, ale także sprzęt turystyczno-rekreacyjny. Dobry rower może kosztować nawet znacznie więcej od przeciętnego, starszego auta, dlatego jego kradzież wiąże się z ogromną stratą. Aby się zabezpieczyć na taką ewentualność, warto wykupić ubezpieczenie roweru od kradzieży. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy.
Z tego artykułu dowiesz się...
Co obejmuje ubezpieczenie rowerzysty?
Coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom ubezpieczenia dla rowerzystów. Wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy inwestują w sprzęt i dużo czasu spędzają na rowerze. Na drogach w sezonie widzimy bardzo wielu rowerzystów i są oni narażeni na liczne niebezpieczeństwa. Co prawda rower nie musi mieć opłaconej polisy OC, ale za to zarówno dla pojazdu jaki i rowerzysty można wykupić odpowiednie polisy, które chronią w razie różnych nieprzewidzianych sytuacji. Zacznijmy od ubezpieczenia dla użytkownika roweru.
Aby częste wypady na rower po drogach publicznych i w terenie były bezpieczne, warto wykupić:
- NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W razie kontuzji podczas jazdy lub wypadku i związanego z tym uszczerbku na zdrowiu gwarantuje ono odpowiednie odszkodowanie
- OC w życiu prywatnym – to bardzo przydatna polisa, ponieważ w razie gdyby rowerzysta niechcący wyrządził osobie trzeciej krzywdę, odpowiedzialność finansową przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Dlatego zarysowane przez przypadek auto, czy potrącenie pieszego nie wiąże się już z koniecznością wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni.
Ubezpieczenie roweru
Jeśli chodzi o ubezpieczenie roweru, to sam pojazd także można ubezpieczyć na wypadek różnych sytuacji. Polisy oferowane przez ubezpieczycieli różnią się zakresem i ceną, można je wykupić zarówno jako osobne ubezpieczenia jak i elementy pakietu.
A od czego można chronić swój rower? Przede wszystkim można wykupić dla swojego jednośladu ubezpieczenie:
- assistance – tak jak w przypadku samochodów to ubezpieczenie może gwarantować naprawę uszkodzonego roweru lub transport zepsutego pojazdu do najbliższego warsztatu. Do tego dochodzi pomoc w postaci serwisu informacyjnego
- casco – jest to polisa, która chroni rower od finansowych konsekwencji uszkodzenia sprzętu na skutek różnych okoliczności oraz od kradzieży roweru.
Przyjrzymy się teraz dokładnie ubezpieczeniu casco jednośladów pod kątem zakresu ochrony i związanych z tym okoliczności. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy.
Polisa casco – ubezpieczenie roweru od kradzieży
Rower mimo wielu zabezpieczeń stosowanych przez właścicieli i tak znacznie łatwiej ukraść niż samochód. A że profesjonalne rowery sporo kosztują, stają się łupem złodziei. Dlatego właściciele rowerów zabezpieczają się przed taką ewentualnością, wykupując ubezpieczenie casco dla rowerów. Warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie rowerowe, ponieważ po kradzieży można otrzymać nawet 100% wartości skradzionego sprzętu.
Jednak zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę na szczegóły ochrony zawarte w OWU czyli Ogólnych warunkach Ubezpieczenia. A od czego konkretnie chroni rowerowe casco? Przede wszystkim obejmuje sprzęt ochroną w przypadku kradzieży, rozboju, wypadku, zdarzeń losowych (np. pożar, powódź, grad). Jeśli rower został skradziony, należy ten fakt zgłosić na policję, odebrać protokół zgłoszenia kradzieży i z nim zgłosić się do ubezpieczyciela. Otrzymanie odszkodowania zależy od sposobu zabezpieczenia sprzętu.
Przechowywanie roweru a odszkodowanie w razie kradzieży
Okazuje się, że istnieje bardzo ścisły związek między tym, jak i gdzie przechowujemy swój rower, a wypłatą odszkodowania po kradzieży. Aby w razie kradzieży otrzymać odpowiednie zaświadczenie i na tej podstawie odszkodowanie, trzeba spełnić warunki zawarte w umowie. Dotyczą one właśnie miejsca i sposobu przetrzymywania jednośladu. Najpopularniejszym sposobem przechowywania roweru jest trzymanie go w garażu albo w piwnicy.
Okazuje się, że ubezpieczenie roweru od kradzieży z piwnicy zakłada, że pomieszczenie musi być odpowiednio zabezpieczone przy pomocy wielozastawkowego klucza, kłódki lub systemu elektronicznego. W takiej sytuacji stwierdzona zostaje kradzież z włamaniem i na tej podstawie wypłacone zostanie odszkodowanie.
Kradzież roweru w miejscu publicznym
W przypadku kradzieży roweru znajdującego się w miejscu ogólnodostępnym bardzo ważne okazują się wyłączenia polisy. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanych zabezpieczeń. Jeśli jednoślad stoi na parkingu pod sklepem lub miejscem pracy, a nie był odpowiednio zabezpieczony, od razu można pożegnać się z odszkodowaniem. A na czym polega zabezpieczenie roweru? Najlepiej przypiąć go do jakiegoś stałego elementu takiego jak barierka czy stojak przy pomocy U-Locka lub zapięcia składanego. Dobrze sprawdza się też alarm. Jeśli więc rower był odpowiednio zabezpieczony, w grę wchodzi włamanie i odszkodowanie za kradzież.
W razie kradzieży z rabunkiem także należy się świadczenie za stracony rower. Co to za sytuacja? Chodzi o kradzież roweru, jeśli ktoś napadnie na rowerzystę i siłą odbierze mu rower. Jednak trzeba pamiętać, by wszystkie wyłączenia i warunki ochrony dokładnie sprawdzić w OWU polisy.
PODSUMOWANIE:
- Coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenia dla rowerzystów i rowerów.
- Rowerzysta może się chronić na wypadek ryzyka związanego z udziałem w ruchu drogowym wykupując NNW oraz OC w życiu prywatnym.
- Rower można ubezpieczyć od kradzieży, wykupując casco dla roweru oraz assistance w razie awarii pojazdu.
- Decydując się na ubezpieczenie roweru od kradzieży bardzo ważne są zabezpieczenia roweru zarówno w ogólnodostępnym miejscu jak i w garażu lub piwnicy.
- Należy sprawdzić warunki ubezpieczenia w OWU polisy.
Przeczytaj więcej na temat: ubezpieczenie roweru i UTO
Kilka faktów, których nie możesz ignorować jako rowerzysta!
Kilka faktów, których nie możesz ignorować jako rowerzysta!
Kradzież roweru.
Kradzież roweru.
Obowiązkowe wyposażenie roweru.
Obowiązkowe wyposażenie roweru.
Ubezpieczenie AC na rower.
Ubezpieczenie AC na rower.
Ubezpieczenie roweru elektrycznego.
Ubezpieczenie roweru elektrycznego.
UTO, czyli Urządzenia Transportu Osobistego.
UTO, czyli Urządzenia Transportu Osobistego.
Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej.
Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej.