Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 28.04.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Kiedy kupujesz nowe auto prosto z salonu, pozytywne emocje nie mogą ci przesłonić obowiązków, które się z tym wiążą. Najważniejszy obowiązek, który dopadnie cię od razu to ubezpieczenie nowego samochodu. Ile kosztuje ubezpieczenie nowego auta? Kiedy trzeba je zapłacić? Gdzie warto ubezpieczyć samochód? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Kiedy trzeba kupić OC dla nowego samochodu?

Jeśli kupujesz używane auto, wraz z pojazdem były właściciel przekazuje ci aktualną polisę OC. Możesz na niej jeździć do końca jej ważności. W praktyce oznacza to, że możesz mieć sporo czasu np. kilka miesięcy na zawarcie nowej umowy z wybranym przez siebie ubezpieczycielem. Tymczasem po zakupie auta z salonu czas cię goni.

Dlaczego? Otóż ubezpieczenie nowego auta musi się odbyć najpóźniej w dniu jego rejestracji. Oznacza to, że na załatwienie tej formalności pozostaje kilka godzin. Aby w ogóle wyjechać z salonu nowym nabytkiem, koniecznie trzeba wykupić polisę OC. Jest ona przecież w naszym kraju obowiązkowa dla każdego pojazdu dopuszczonego do ruchu. 

Gdzie warto ubezpieczyć samochód?

Skoro na wykupienie OC w przypadku nowego auta pozostaje tak mało czasu, najlepiej zastanowić się nad jego wyborem jeszcze przed finalizacją transakcji. W tym celu warto już wcześniej skorzystać z dostępnych w Internecie porównywarek ubezpieczeń. Można też osobiście, mailowo lub telefonicznie skonsultować się z agentem, który służy poradą w kwestii wyboru. Skutecznym sposobem na wykupienie ubezpieczenia jest także skorzystanie z opcji dostępnych w salonie.

Dlatego warto zapytać podczas planowania zakupu samochodu o dostępne dealerskie pakiety ubezpieczeń. Wówczas dopiero możesz zdecydować się na  najlepszą dla siebie ofertę i wykupić korzystne ubezpieczenie nowego samochodu z salonu

Pakiet dealerski

Salony zajmujące się sprzedażą samochodów przygotowują dla swoich klientów specjalne pakiety dealerskie. Już więc podczas poszukiwania wymarzonego samochodu możesz poznać wszystkie szczegóły związane z ofertą ubezpieczenia. Skorzystanie z propozycji dealera jest bardzo wygodne.

Oto zalety takiego rozwiązania:

  • możliwość zakupu polisy od razu na miejscu w salonie
  • gwarancja pełnego pakietu ubezpieczeń, w którego skład wchodzi OC, AC oraz NNW.

Jednak nie każdy klient może być zadowolony z faktu, że nie ma zupełnie wpływu na to, jaka oferta oraz jakiego towarzystwa zostanie mu przedstawiona. To dealer decyduje, z jaką firmą ubezpieczeniową zawiera się umowę. Nie ma też możliwości negocjowania ceny pakietu, a jest ona ze względu na szeroki zakres ochrony dość wysoka. 

Samodzielny wybór ubezpieczenia – OC czy pakiet?

Jeśli więc chcesz mieć wpływ na wybór polisy, musisz poszukać odpowiedniej dla siebie ofert samodzielnie. Pierwszą decyzję możesz podjąć od razu. Wykupić tylko OC czy cały pakiet? Z faktem, że ubezpieczenie nowego auta jest konieczne, oczywiście nikt nie dyskutuje. Jednak część właścicieli samochodów poprzestaje wyłącznie na tej polisie.

Tymczasem warto się zastanowić nad ubezpieczeniami dobrowolnymi:

  • AC chroni nasze auto w razie stłuczki, szkody spowodowanej żywiołem, kradzieży czy zderzenia z dzikim zwierzęciem. Dlatego większość właścicieli aut z salonu ubezpiecza nowe samochody, ponieważ są one po prostu drogie i każde nawet drobne uszkodzenie niesie ze sobą spore koszty 
  • Assistance – polisa, która gwarantuje pomoc techniczną w razie awarii czy kolizji
  • NNW – ubezpieczenie, które obejmuje ochroną życie i zdrowie użytkowników pojazdu.

Wybrany samodzielnie pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych także gwarantuje klientowi szeroką ochronę jednak za znacznie niższą cenę w porównaniu z pakietem dealerskim. Dzieje się tak z tego powodu, że klient ma możliwość sprawdzenia i porównania ofert wielu ubezpieczycieli. Spośród nich wybiera najkorzystniejszą ofertę.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego auta z salonu?

Skoro nowy samochód jest drogi, to jego ubezpieczenie na pewno też. Otóż nic bardziej mylnego. Jeśli chodzi o OC, to w przypadku samochodu z salonu polisa może być o wiele tańsza niż OC, które zapłacimy za kilkunastoletnie auto. To dobra wiadomość, ale dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że najnowsze auta są bardzo bezpieczne i mało awaryjne. Stąd mniejsze ryzyko i niższa cena OC. Z kolei cena za ubezpieczenia dobrowolne zależy oczywiście od zakresu ochrony, który wybierzesz dla swojego nowego samochodu. 

Ubezpieczenie auta na kredyt lub w leasingu

Auto kupione w salonie często łączy się z zaciągniętym kredytem lub leasingowaniem pojazdu. Wówczas możliwość wyboru ubezpieczenia na własną rękę będzie mocno ograniczona. Na czas kredytu albo leasingu to bank jest formalnym właścicielem auta, dlatego musi się zgodzić na samodzielny zakup polisy. Najczęściej jednak bank po prostu narzuca konkretną opcję ubezpieczenia i wszystkie związane z nim warunki.    

PODSUMOWANIE:

  • OC dla nowego samochodu z salonu należy wykupić najpóźniej w dniu jego rejestracji.
  • Warto wykupić pakiet dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, by zapewnić samochodowi szeroką ochronę 
  • Można zdecydować się na pakiet dealerski lub znaleźć ubezpieczenie na własną rękę.
  • Ceny OC dla nowego auta okazują się niższe niż dla starszych modeli.
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej