Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się standardowo na 12 miesięcy. W świetle prawa istnieją jednak przypadki, w których możliwe jest ubezpieczenie OC krótsze niż rok. Sprawdź, kiedy masz prawo do ubezpieczenia krótkoterminowego!

Każdy kierowca wie, że jednym z jego obowiązków jest zadbanie o ubezpieczenie OC. Zazwyczaj musi pomyśleć o tym raz do roku, bowiem właśnie na taki okres zawierana jest standardowa polisa komunikacyjna. Czy możliwe jest ubezpieczenie OC na 6 miesięcy? Kiedy można zawrzeć umowę OC na 30 dni? 

Ubezpieczenie krótkoterminowe. Kiedy jest możliwe i na jakich warunkach?

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe i od tej reguły nie ma absolutnie żadnych odstępstw. W większości przypadków umowę ubezpieczenia zawiera się na 12 miesięcy. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki, które wyszczególnione zostały w Art. 27 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W świetle ustawy, ubezpieczenie OC krótsze niż rok, czyli tzw. umowę ubezpieczenia krótkoterminowego można zawrzeć pojazd: 

  • zarejestrowany na stałe, z wyszczególnieniem grupy osób prowadzących działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży samochodów,
  • zarejestrowany czasowo,
  • zarejestrowany za granicą i przewożony na terytorium Polski,
  • pojazd wolnobieżny,
  • pojazd historyczny,
  • pojazd do jazd testowych.

Czy ubezpieczenie OC na 6 miesięcy jest możliwe?

Ubezpieczenie OC krótsze niż rok, w przepisach ujęte zostało jako ubezpieczenie krótkoterminowe. Jego zakres nie różni się jednak niczym od standardowej 12-miesięcznej umowy ubezpieczenia. Pamiętaj, że zakres ochrony, jaką daje OC jest regulowany prawnie i w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie obejmował dokładnie takie same zdarzenia.

Wszystkie wyżej wymienione sytuacje, w których dopuszczalne jest ubezpieczenie krótkoterminowe, umożliwiają zawarcie takiej polisy na okres nie krótszy niż 30 dni. Wyjątek stanowią jedynie pojazdy wolnobieżne, w przypadku których takie ubezpieczenie nie może zostać zawarte na mniej niż 3 miesiące. Podsumowując, jeśli spełniasz którykolwiek z powyższych warunków, możesz wykupić na przykład ubezpieczenie OC na 6 miesięcy czy na miesiąc.

Ubezpieczenie krótsze niż rok. Kiedy się opłaca?

W przypadku, gdy samochód jest Twoim podstawowym środkiem transportu i korzystasz z niego często, nie masz podstaw do zastanawiania się, czy bardziej opłacalna nie byłaby przypadkiem polisa krótkoterminowa. Zresztą – nie będziesz miał do niej prawa. Na taką możesz się zdecydować na przykład wtedy, gdy zawodowo zajmujesz się kupnem i sprzedażą samochodów.

Ubezpieczenie krótkoterminowe będzie miało także sens wówczas, gdy jesteś właścicielem pojazdu zabytkowego i raz do roku wybierasz się nim na zlot. Wówczas możesz skorzystać z polisy gwarantującej krótszą ochronę. Ale czy to znaczy, że możesz wybrać przykładowo ubezpieczenie OC na 7 dni? Absolutnie nie. Minimalny okres, na jaki możesz wykupić polisę komunikacyjną wynosi 30 dni. Warto też pamiętać, że ubezpieczenie zawarte na mniej niż 12 miesięcy, nie przedłuży się automatycznie. 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na miesiąc?

Cena OC zależy od wielu różnych czynników. Tak, jak nie ma możliwości podać konkretnej kwoty w przypadku polisy rocznej, tak nie jest możliwe podanie ceny ubezpieczenia zawartego na krócej niż rok. Stawka wyliczania będzie dokładnie według takich samych kryteriów, jak w przypadku standardowej polisy 12-miesięcznej. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zarówno profil samego kierowcy, jak również parametry auta. 

PODSUMOWANIE: 

  • Standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na 12 miesięcy. 
  • Ubezpieczenie na minimum 30 dni możesz zawrzeć w przypadku, gdy zawodowo zajmujesz się kupnem i sprzedażą aut, jesteś właścicielem samochodu zabytkowego czy pojazdu wolnobieżnego.
  • Ubezpieczenie OC może zostać zawarta na minimum 30 dni i nie dłużej niż na okres 12 miesięcy. 
  • Polisa zawarta na krócej niż rok nie odnowi się automatycznie.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Ruchomości domowe
Ruchomości domowe Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Czy wiesz, czym są ruchomości domowe? Dowiedz się, dlaczego są one tak wartościowe i czemu powinieneś pomyśleć o ich ubezpieczeniu! Podpowiadamy, jak ubezpieczyć ruchomości domowe i ile może kosztować taka polisa. Co to są ruchomości domowe? Ruchomości domowe to przedmioty, któ...
Czytaj dalej
Jak wynająć mieszkanie
Jak wynająć mieszkanie? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Wynajem mieszkania stał się dla wielu osób dobrym sposobem na zarobek. Aby jednak było to możliwe, należy się do tego wcześniej odpowiednio przygotować. Jak wynająć mieszkanie, aby było to bezpieczne zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy? Czy warto mieć ubezpieczenie mieszkania? Wy...
Czytaj dalej