Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Samochód na gaz kojarzy nam się z niskimi kosztami utrzymania. A jak mają się do siebie auto na gaz a ceny OC? Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu z LPG? Czy wyjdzie drożej? Oto szczegóły dotyczące ubezpieczania tego typu aut. 

Zalety posiadania auta na gaz

Obiegowa opinia dotycząca posiadania samochodu przerobionego na gaz dotyczy codziennego użytkowania pojazdu i zgadza się z rzeczywistością. Faktycznie kierowca, tankując gaz do swojego auta, jest w stanie zapłacić nawet do 40% mniej niż gdy chodzi o benzynę lub diesla. Wychodzi więc znacznie oszczędniej, mimo że realne zużycie paliwa w litrach jest w przypadku gazu sporo wyższe.

Auta na gaz na polskim rynku są dostępne z produkcji fabrycznej, ale znacznie częściej przerabia się po prostu instalację w używanym samochodzie. Właściwie każdy silnik nadaje się do tego, żeby założyć mu gaz, więc kierowca bez problemu może podjąć taką decyzję.

Wady instalacji LPG

Ogromna zaleta w postaci oszczędności kusi wielu kierowców. Jednak w tej beczce miodu znajdziemy też parę łyżek dziegciu. Po pierwsze, można pożegnać się w większości przypadków z pojemnym bagażnikiem. A po drugie, aby potem oszczędzać, trzeba najpierw zainwestować. Montaż  instalacji gazowej w zależności od generacji to koszt od 1000 do nawet 6000 tys. zł. Oczywiście im drożej, tym lepiej i bezpieczniej.

A potem w trakcie eksploatacji dochodzą do tego jeszcze następujące koszty: 

  • coroczny (bez względu na wiek auta) przegląd techniczny – cena 162 zł. Zawiera ona regularną opłatę za przegląd czyli 98 zł, 1 zł za ewidencję badania, a oprócz tego 63 zł za badania specjalistyczne instalacji gazowej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Przegląd auta z gazem. Ile kosztuje badanie techniczne pojazdu z LPG?”
  • legalizacja zbiornika na gaz, która jest obowiązkowa co 10 lat i niesie ze sobą koszty w wysokości ok. 400 zł za legalizację lub ok. 600 zł za wymianę zbiornika
  • wyższa cena OC.

Ubezpieczenie samochodu z LPG a cena składki

Każdy pojazd mechaniczny musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Czy faktycznie zawsze ubezpieczenie samochodu z LPG jest droższe, niż w przypadku diesla lub silnika benzynowego? Rzeczywiście wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje wyższą składkę przy ubezpieczaniu samochodu z instalacją gazową. Dlaczego się tak dzieje? Otóż ubezpieczyciele mają ku temu ważne powody. Przede wszystkim auta z instalacją gazową uznawane są za bardziej niebezpieczne niż pozostałe.

Oczywiście źle założona instalacja może być bardzo groźna, ale wyobrażenie, że auto na gaz wybuchnie podczas wypadku jak w amerykańskich filmach sensacyjnych, to akurat nieprawda. Jednak faktycznie jest to ingerencja w konstrukcję samochodu i niefachowo założona instalacja może doprowadzić nawet do samozapłonu. Innym powodem dystansu ubezpieczycieli do tego typu aut, że gaz zazwyczaj zakładany jest, by dużo jeździć. A przecież im więcej przebywa się w trasie, tym więcej może się przydarzyć. 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz?

Podejście ubezpieczycieli do aut z instalacją LPG  nie jest jednolite. W przypadku jednych firm różnica będzie spora, a innych niewielka a nawet żadna. Wszystko zależy od indywidualnej polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. Przeanalizujemy sytuację na przykładzie Audi A4 z 2014 roku, którym jeździ młody 23-letni kierowca z małej miejscowości. Auto ma 2-litrowy silnik.

W zależności od tego, czy to samochód z silnikiem benzynowym, czy ma instalację gazową, kierowca zapłaci tyle samo. Natomiast w innych firmach różnica w cenie może wynosić nawet od 200 zł w górę na niekorzyść samochodu z gazem, co oznacza, że ubezpieczyciel bierze to pod uwagę, kalkulując składkę. 

Korzystna polisa dla auta na gaz

Wiadomo już, że za polisę OC dla samochodu na gaz można zapłacić sporo więcej niż za ten sam model i markę w benzynie. Jednak coraz częściej ubezpieczyciele wychodzą naprzeciw oczekiwaniom właścicieli samochodów z instalacją gazową, oferując korzystne ceny ubezpieczenia. 

PODSUMOWANIE:

  • Samochody z instalacją LPG dają możliwość oszczędnego tankowania, ale w ich przypadku trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami.
  • Niektórzy ubezpieczyciele ustalają znacznie wyższe ceny OC za auta na gaz – nawet od 200 zł w górę niż w przypadku innych aut.
  • Wyższe ceny wynikają z faktu, że samochody z LPG pokonują zazwyczaj długie trasy i uznawane są za mniej bezpieczne. 
  • Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych nie bierze pod uwagę rodzaju paliwa przy kalkulacji składki.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej