Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 26.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Przegląd samochodu to coroczny obowiązek właściciela pojazdu. Wynika on z przepisów prawa i ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W przypadku pojazdów z LPG, przeglądowi podlega również instalacja gazowa. Jak wygląda przegląd samochodu? Czy przegląd auta z gazem czymś różni się od przeglądu auta z silnikiem benzynowym lub w dieslu? Sprawdzamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Dbanie o sprawność wszystkich elementów pojazdu to obowiązek każdego kierowcy. Niestety ewentualne usterki nie zawsze są widoczne gołym okiem. Czasami zanim zauważymy nieprawidłowości w funkcjonowaniu auta mija kilka tygodni. Awaria hamulców, amortyzatora czy innego istotnego elementu samochodu może się skończyć tragicznie. Z tego powodu wprowadzono konieczność corocznego dokonywania przeglądu samochodów. Wyjątkiem tutaj są auta nowe. 

Czytaj także: Jazda bez przeglądu

Dzięki wizycie na stacji diagnostycznej, możemy szybko sprawdzić czy auto, którym poruszamy się na co dzień jest sprawne, czy też być może wymaga naprawy. Badanie techniczne to motoryzacyjna profilaktyka. Pozwala zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów, a także zareagować odpowiednio wcześniej, gdy np. któryś z podzespołów zostanie zużyty, wymaga wymiany. 

Przegląd samochodu – zasady 

Przeglądu samochodu dokonamy na stacji diagnostycznej. Są to autoryzowane punkty, które mają odpowiednie procedury i przeszkolonych diagnostów. Przegląd techniczny samochodu przeprowadza się według określonego schematu.

Sprawdzane są:  

 • układ kierowniczy
 • układ hamulcowy 
 • układ wydechowy
 • oświetlenie 
 • nadwozie, ale także stan szyb, innych elementów
 • zawieszenie 
 • silnik 
 • elementy bezpieczeństwa i wyposażenia
 • stan ogumienia

Jeśli diagnosta zauważy usterki, które zagrażają bezpiecznemu korzystaniu z pojazdu zobowiąże nas do ich naprawienia. Może to skutkować koniecznością powtórnego stawienia się na przegląd.

Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule „Ile kosztuje przegląd samochodu?”.

UWAGA!
Po zmianie przepisów, jeśli przy pierwszej kontroli zostanie zauważona usterka, która uniemożliwia zatwierdzenie pełnego przeglądu pojazdu, zostaniemy zobowiązani do jej usunięcia i ponownego stawienia się na przegląd. W tym wypadku jednak nie będziemy zobowiązani do opłacenia pełnej kwoty za kolejny przegląd. Zapłacimy tylko za ponowną kontrolę danego elementu ( zwykle kilkanaście złotych).

Przegląd samochodu z gazem (LPG) 

Przegląd samochodu z instalacją gazową odbywa się analogicznie do przeglądu auta bez takiej instalacji. Dodatkowym elementem jest sprawdzenie instalacji gazowej, a więc przegląd LPG. 

Konieczność kontroli samej instalacji wynika z zasad bezpieczeństwa. Chociaż montowane dziś w autach instalacje gazowe są zwykle bardzo dobrej jakości i rzadko ulegają rozszczelnieniu czy awarii, należy regularnie weryfikować ich stan techniczny. Każdy drobny problem w przypadku takiej instalacji to ogromne ryzyko – tak dla kierowcy jak i dla innych użytkowników dróg. Co istotne: wady czy usterki może nie być widać na „pierwszy rzut oka”, a w skrajnych wypadkach niesprawna instalacja może nawet doprowadzić do zniszczenia pojazdu czy być zagrożeniem w czasie wypadku. 

W czasie przeglądu samochodu z gazem, diagnosta sprawdzi więc nie tylko stan ogólny pojazdu, ale także samą instalację LPG. Co istotne, taka instalacja podlega przeglądowi także w przypadku aut nowych, z fabrycznie zamontowanym LPG. 

Ile kosztuje przegląd auta z gazem? 

Przegląd auta z gazem jest droższy niż przegląd auta z silnikiem diesla czy benzynowym. Powodem jest oczywiście konieczność wykonania dodatkowych czynności, czyli przegląd samej instalacji LPG. 

Za przegląd zapłacimy 162 zł, w przypadku innych pojazdów jest to 99 zł. Opłatę należy uiścić przed badaniem. 

UWAGA!
Nie każda stacja diagnostyczna dokonuje takiego przeglądu - dobrze więc przed wizytą na stacji zweryfikować, czy posiada ona stosowne uprawnienia. Przy przeglądzie auta z LPG powinieneś przedstawić dowód rejestracyjny z adnotacją o instalacji LPG. Jeśli taka instalacja została przeprowadzona niedawno, np. przez Ciebie powinieneś zaktualizować informacje zawarte w dowodzie. Trzeba mieć także świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej oraz świadectwo legalizacji zbiornika gazowego.

PODSUMOWANIE:

 • Przegląd samochodu z gazem, a więc instalacją LPG to coroczny obowiązek właściciela pojazdu. 
 • W czasie przeglądu diagnosta sprawdzi wszystkie najistotniejsze elementy pojazdu oraz stan instalacji LPG. 
 • Przegląd auta z LPG jest droższy niż standardowy. Zapłacimy 162 zł. 
 • Nie każda stacja diagnostyczna ma uprawnienia do przeprowadzenia przeglądu auta z LPG. 
 • Na badanie techniczne auta z gazem, należy zabrać oprócz dowodu rejestracyjnego także świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej i zbiornika gazowego.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej