Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 03.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
3.7/5 - (3 votes)

Polscy kierowcy decydują się na instalację gazową po to, aby obniżyć koszty eksploatacji swojego pojazdu. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, ale wiąże się z wydatkiem dla każdego właściciela samochodu. Czeka go bowiem homologacja butli LPG. Co to oznacza? Gdzie można jej dokonać? I jakie formalności musi spełnić każdy kierowca, aby auto zostało dopuszczone do ruchu? Podpowiadamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym jest homologacja butli LPG?

Homologacja butli LPG

Sam proces homologacji to nic innego, jak sformalizowanie dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego i poświadczenie, że jego stan fizyczny pozwala na bezpieczne użytkowanie. Homologacja butli LPG odbywa się raz na 10 lat i w momencie, gdy zmieniamy poszczególne elementy instalacji gazowej w aucie.

W sytuacji, gdy dojdzie do przeterminowania się ważności instalacji, właściciel samochodu musi dokonać kolejnej legalizacji tego elementu pojazdu.

Legalizacja butli LPG – przedłużenie dokumentacji

Teoretycznie w pojazd posiadający tego rodzaju rozwiązania techniczne można użytkować 20 lat. Po dekadzie korzystania z instalacji gazowej należy jednak przedłużyć homologację. Nie trzeba w takiej sytuacji wymieniać niczego oprócz tych elementów, które wskaże wystawiający dokument. Homologacja butli LPG oczywiście może wiązać się z drobnymi naprawami.

Kiedy jeszcze wymiana jest konieczna?

  1. Oczywiste jest, że homologacja butli LPG odbywa się w momencie zakupu auta, które posiada rozwiązania gazowe i jest sprowadzane z zagranicy.
  2. Warto również pamiętać, że pojazdy z instalacją LPG muszą zostać sprawdzone za każdym razem, gdy brały udział w wypadku drogowym lub nawet drobnej kolizji. Wydawać by się mogło, że drobna stłuczka może nie nieść ze sobą poważnych konsekwencji oprócz na przykład wgnieceń na masce – często bywa jednak inaczej.
  3. Jeżeli dowód rejestracyjny samochodu został zatrzymany przez służby, na przykład policję, nie mamy wyboru – czeka nas homologacja butli LPG. Przy drobniejszych zdarzeniach drogowych dla zachowania bezpieczeństwa sami powinniśmy podjąć tego rodzaju działania, aby być pewnym, że pojazd jest sprawny i nie stanowi zagrożenia na drodze nie tylko dla nas, ale innych uczestników ruchu drogowego.
  4. Kiedy jeszcze konieczna jest homologacja butli LPG? Oczywiście w momencie, gdy zlecamy montaż nowego zbiornika w naszym pojeździe. Bez tego rodzaju zaświadczenia nie możemy nawet jeździć samochodem po polskich drogach.

Przedłużenie homologacji butli LPG – jak przebiega?

Homologacja butli LPG

Homologacja nie jest skomplikowanym działaniem. Właściciel pojazdu zobowiązany jest jedynie do dokonania jej w miejscu, które posiada do tego stosowne uprawnienia. Na butlach, które są legalizowane w Polsce, musi znajdować się znak 67 R. Dodatkowo widoczne muszą być również informacje dotycząca daty produkcji, ciśnienia w zbiorniku gazowym oraz dane wytwórcy.

Część butli posiada również informacje o dacie zakończenia użytkowania. Na każdej z nich znajdujesz się również indywidualny numer seryjny.

Na stronie internetowej TDT (Transportowego Dozoru Technicznego) można bez problemu znaleźć najbliższy nam zakład oferujący tego rodzaju usługi. Na tej liście zakładów znajdziesz te, które posiadają upoważnienie do homologacji od Oddziału Terenowego Transportu Dozoru Technicznego.

Ile kosztuje homologacja butli gazowej w aucie?

Legalizowanie rozwiązań gazowych w pojeździe niestety wiąże się z niemałymi kosztami. Firmy zajmujące się tym profesjonalnie, pobierają za tę usługę i wystawienie świadectwa homologacji zazwyczaj około 250 zł. Nowa butla LPG to koszt nawet 500 zł dla właściciela pojazdu. Te opłaty nie odstraszają jednak kierowców, ponieważ docelowo poruszanie się pojazdem na gaz jest jednym z obecnie najtańszych rozwiązań. Wszystkie butle, które są uszkodzone albo znajdują się na nich ślady rdzy, automatycznie nie mogą być dalej użytkowane.

Ważność butli gazowej a ubezpieczenie OC

Homologacja butli LPG

Homologacja butli LPG w samochodzie jest zawsze tańsza niż zakup nowej butli. Polscy kierowcy, wyruszając w drogę, nie mogą również zapomnieć o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Zgodnie z przepisami jest ono przypisane do konkretnego samochodu i kierowcy. Właściciel auta może słono zapłacić za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jeżeli porusza się po polskich drogach bez tej polisy, może zapłacić nawet 5200 zł grzywny! Dlatego, jeśli posiadasz auto na gaz, sprawdź, czy nie musisz dokonać homologacji butli LPG oraz, czy Twoja polisa OC jest aktualna. Przy okazji polisy – sprawdź, czy ubezpieczenie samochodu z LPG jest droższe?

Przedłużenie homologacji zbiornika LPG – podsumowanie

Wiesz już, czym jest homologacja LPG i ile kosztuje legalizacja butli. Przeczytaj krótkie podsumowanie, w którym zamieściliśmy najważniejsze informacje na ten temat:

  • homologacja butli LPG zgodnie z przepisami musi nastąpić po 10 latach;
  • auta sprowadzane z zagranicy, które posiadają instalację gazową, muszą mieć homologację;
  • legalizacja butli gazowej w samochodzie musi nastąpić każdorazowo po instalacji nowego zbiornika;
  • jeżeli auto uczestniczyło w wypadku, warto sprawdzić, czy uszkodzeniu nie uległ zbiornik butli LPG;
  • homologacja butli LPG kosztuje około 250 zł;
  • nowa butla to zazwyczaj wydatek rzędu 500 zł.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo ważna jest homologacja butli LPG?

Pierwsza homologacja butli LPG odbywa się podczas montażu instalacji gazowej lub nowego zbiornika. Kiedy przekroczymy datę ważności, czyli najczęściej po upływie 10 lat, butlę LPG należy poddać ponownej legalizacji na kolejne 10 lat. Data ważności homologacji butli LPG znajduje się na jej tabliczce znamionowej.

Jak uzyskać homologację na butlę LPG?

Pierwszej lub ponownej legalizacji butli LPG możesz dokonać w placówkach autoryzowanych przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. Pełną listę zakładów znajdziesz na stronie internetowej tej instytucji.

Co grozi za brak homologacji butli LPG?

W samochodach z instalacją gazową podczas przeprowadzenia badania technicznego diagnosta oprócz stanu technicznego pojazdu sprawdza, czy homologacja instalacji butli jest ważna. Jeśli jest nieaktualna, nie otrzymasz pieczątki do dowodu rejestracyjnego o pomyślnym badaniu. Dodatkowo w przypadku kontroli drogowej możesz dostać mandat lub policja może zakazać ci dalszej jazdy i odholować auto na twój koszt.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej