Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Polscy kierowcy decydują się na instalację gazową po to, aby obniżyć koszty eksploatacji swojego pojazdu. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, ale wiąże się z wydatkiem dla każdego właściciela samochodu. Czeka go bowiem homologacja butli LPG. Co to oznacza? Gdzie można jej dokonać? I jakie formalności musi spełnić każdy kierowca, aby auto zostało dopuszczone do ruchu? Podpowiadamy!

Sam proces homologacji to nic innego, jak sformalizowanie dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego i poświadczenie, że jego stan fizyczny pozwala na jego bezpieczne użytkowanie. Homologacja butli LPG odbywa się raz na 10 lat i w momencie gdy zmieniamy poszczególne elementy instalacji gazowej w aucie. W sytuacji gdy dojdzie do przeterminowania się ważności instalacji, właściciel samochodu musi dokonać kolejnej legalizacji tego elementu pojazdu.

Homologacja butli LPG – przedłużenie dokumentacji

Teoretycznie w pojazd posiadający tego rodzaju rozwiązania techniczne można użytkować  20 lat. Po dekadzie korzystania z instalacji gazowej należy jednak przedłużyć homologację. Nie trzeba w takiej sytuacji wymieniać niczego oprócz tych elementów, które wskaże wystawiający dokument. Homologacja butli LPG oczywiście może wiązać się z drobnymi naprawami. 

Kiedy jeszcze wymiana jest  konieczna? Oczywistym jest, że homologacja butli LPG odbywa się w momencie zakupu auta, które posiada rozwiązania gazowe i jest sprowadzane z zagranicy. Warto również pamiętać, że pojazdy z instalacją LPG muszą zostać sprawdzone za każdym razem, gdy brały udział w wypadku drogowym lub nawet drobnej kolizji. Wydawać by się mogło, że drobna stłuczka może nie nieść ze sobą poważnych konsekwencji oprócz na przykład wgnieceń na masce – często bywa jednak inaczej.

Jeżeli dowód rejestracyjny samochodu został zatrzymany przez służby, na przykład policję, nie mamy wyboru – czeka nas homologacja butli LPG. Przy drobniejszych zdarzeniach drogowych dla zachowania bezpieczeństwa sami powinniśmy podjąć tego rodzaju działania, aby być pewnym, że masz pojazd jest sprawny i nie stanowi zagrożenia na drodze nie tylko dla nas, ale innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy jeszcze konieczna jest homologacja butli LPG? Oczywiście w momencie gdy Instalujemy nowy zbiornik w naszym pojeździe. Bez tego rodzaju zaświadczenia nie możemy nawet jeździć samochodem po polskich drogach.

Jak wygląda proces homologacji?

Homologacja nie jest skomplikowanym działaniem. Właściciel pojazdu zobowiązany jest jedynie do dokonania jej w miejscu, które posiada do tego stosowne uprawnienia. Na butlach, które są legalizowane w Polsce, musi znajdować się znak 67 R. dodatkowo widoczne muszą być również informacje dotycząca daty produkcji, ciśnienia w zbiorniku gazowym oraz dane wytwórcy.

Część butli posiada również informacje o dacie zakończenia użytkowania. Na każdej z nich znajdujesz się również indywidualny numer seryjny. Na stronie internetowej Transportowego Dozoru Technicznego można bez problemu znaleźć najbliższy nam zakład oferujący tego rodzaju usługi. Firmy znajdujące się na tej liście posiadają upoważnienie do homologacji od Oddziału Terenowego Transportu Dozoru Technicznego. 

Homologacja butli LPG – koszty

Legalizowanie rozwiązań gazowych w pojeździe niestety wiąże się z niemałymi kosztami. Firmy zajmujące się tym profesjonalnie, pobierają za tę usługę zazwyczaj około 250 zł. Nowa butla LPG to koszt nawet 500 zł dla właściciela pojazdu. Te opłaty nie odstraszają jednak kierowców, ponieważ docelowo poruszanie się pojazdem na gaz jest jednym z obecnie najtańszych rozwiązań. Wszystkie butle, które są uszkodzone albo znajdują się na nich ślady rdzy, automatycznie nie mogą być dalej użytkowane.

Homologacja butli LPG jest zawsze tańsza niż zakup nowej butli. Polscy kierowcy w wyruszając na drogę nie mogą również zapomnieć o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Zgodnie z przepisami jest ono przypisane do konkretnego samochodu i kierowcy. Właściciel pojazdu może słono zapłacić za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jeżeli porusza się po polskich drogach bez tej polisy może zapłacić nawet 5200 zł grzywny! Dlatego jeśli posiadasz auto na gaz, sprawdź, czy nie musisz dokonać homologacji butli LPG oraz czy Twoja polisa OC jest aktualna. Przy okazji polisy – sprawdź, czy ubezpieczenie samochodu z LPG jest droższe?

PODSUMOWANIE:

  • Homologacja butli LPG zgodnie z przepisami musi nastąpić po 10 latach.
  • Auta sprowadzane z zagranicy, które posiadają instalację gazową, muszą mieć homologację.
  • Legalizacja butli gazowej w samochodzie musi nastąpić każdorazowo po instalacji nowego zbiornika.
  • Jeżeli auto uczestniczyło w wypadku, warto sprawdzić, czy uszkodzeniu nie uległ zbiornik butli LPG.
  • Homologacja butli LPG kosztuje około 250 zł.
  • Nowa butla to zazwyczaj wydatek rzędu 500 zł.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej