Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Pozostałe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Ubezpieczenie sportowe dla dzieci należy do tak zwanych polis dobrowolnych. Rodzice nie mają więc obowiązku kupowania ubezpieczenia dla osób nieletnich. Jednakże w takiej sytuacji, w razie wypadku, będą musieli ponieść wszystkie koszty – nie tylko leczenia, ale również rehabilitacji – z własnej kieszeni. Czy wiesz, jak uchronić się przed tego typu wydatkami i na co zwrócić uwagę, chcąc ochronić swojego malucha? Podpowiadamy!

Ubezpieczenie sportowe – podstawowe informacje 

Ubezpieczenie sportowe dla dzieci to inaczej polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jednym z najważniejszych elementów, na które powinni zwrócić uwagę opiekunowie,  jest zakres ochrony, który świadczy towarzystwo ubezpieczeniowe. Mowa tu o wszystkich tych sytuacjach, w których to ubezpieczyciel zobowiązany będzie do pokrycia kosztów związanych, na przykład transportem do lekarza, samą wizytą w szpitalu, jak również późniejszą rehabilitacją lub innym wsparciem, którego chory będzie wymagał. 

Na polskim rynku ubezpieczeniowym możemy znaleźć bardzo wiele tanich polis, których zakres ochrony jest, albo bardzo wąski, albo kwota oferowana w ramach wsparcia przez zakład ubezpieczeń jest absolutnie niewystarczająca do pokrycia potencjalnych zobowiązań. Warto również zweryfikować, co każde z towarzystw ubezpieczeniowych uważa za tak zwany “sport wyczynowy” lub “wyczynowe uprawianie sportu”. W ogólnych warunkach ubezpieczenia firmy szczegółowo określają zakres ochrony i na przykład może się zdarzyć, że za wyczynowe uprawianie sportu uznają biegi powyżej 5 km. Jeśli więc nastolatek hobbystycznie biega po okolicznym parku, przekraczając ten dystans, uprawia sport wyczynowy – mimo tego, że nie został zapisany do żadnej sekcji sportowej. 

Kupujesz ubezpieczenie sportowe dla dzieci? Na to zwróć uwagę!

Kolejnym elementem umowy polisy, który powinien zwrócić szczególną uwagę rodziców i opiekunów, jest fragment dotyczący tak zwanych wykluczeń. Są to tego rodzaju działania wykonywane przez osobę ubezpieczoną, za które nie ponosi odpowiedzialności zakład ubezpieczeń. Co może należeć do takich wyłączeń odpowiedzialności? Bardzo często w ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziemy na przykład: skoki na bungee czy zjazdy narciarskie poza wyznaczonymi trasami. Większość firm ubezpieczeniowych obecnie oferuje ubezpieczenie sportowe dla dzieci działające praktycznie 24 godziny na dobę.

Ochrona działa nie tylko podczas treningów zgrupowań czy zawodów, ale również w życiu prywatnym oraz podczas zajęć w placówce edukacyjnej. Decydując się na ubezpieczenie sportowe dla dzieci warto zwrócić również uwagę na to, czy w zapisach polisy znajduje się informacja o kosztach odbudowy stomatologicznej i informacja o wsparciu przy czasowej niezdolności do pracy lub nauki. Obecnie niemniej istotna jest również pomoc psychologa i często towarzystwa ubezpieczeniowe, w ramach ochrony polisą, świadczą tego rodzaju wsparcie dla najmłodszych. 

Komu potrzebne jest ubezpieczenie sportowe dla dzieci?

Naturalnie, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków chroni dzieci, ale przede wszystkim tak naprawdę, rodziców, którzy w czasie kontuzji dziecka, muszą wziąć na siebie znacznie większe zobowiązania, nie tylko finansowe, ale również te związane z zakupem środków pomocniczych na przykład środków ortopedycznych czy kul, jak również muszą zapewnić ciągłość edukacji. 

Ubezpieczenie sportowe dla dzieci –  ile to kosztuje?

Najtańsze, podstawowe ubezpieczenia można kupić już od 23 zł za rok ochrony polisą. Najczęściej jednak wysokość sumy ubezpieczenia i na przykład wysokość świadczenia szpitalnego na dzień jest wtedy niewielka, bo wynosi np. 20 zł lub 30 zł. Tego rodzaju rozwiązanie daje pewien rodzaj wsparcia, jednakże nie pokrywa w pełni wszystkich zobowiązań, które powstaną w razie wypadku.

Bardziej rozbudowane świadczenia pokrywające również koszty leczenia i wsparcie podczas rehabilitacji zaczynają się już od 30 zł, a warianty najszersze, w ramach których dzieci mogą liczyć również na odbudowę stomatologiczną oraz wsparcie korepetytorów podczas dłuższej nieobecności w placówce edukacyjnej, można kupić już od 40 zł za rok ochrony. Jak widać nie są to ceny wygórowane. Kwota w przeliczeniu na 12 miesięcy jest naprawdę niewielka, a potencjalne wydatki, które należałoby ponieść z własnej kieszeni, mogą dla budżetu przeciętnego Polaka okazać się przytłaczające. 

PODSUMOWANIE:

  • W Polsce wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie sportowe dla dzieci.
  • Ubezpieczyciele szczegółowo określają, jakiego rodzaju dyscypliny wchodzą w skład ochrony polisą. Te informacje opiekunowie prawni znajdą zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
  • Ubezpieczenie sportowe dla dzieci chroni najmłodszych przez 24 godziny na dobę w szkole i w domu, a nie tylko na ćwiczeniach lub zgrupowaniach. 
  • Decydując się na zakup polisy, należy sprawdzić zakres ochrony oferowany przez firmę oraz wykluczenia wskazane w umowie w polisy.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej