Coraz większa grupa klientów decyduje się na zakup ubezpieczenia zdrowotnego, bo dostrzega płynące z tego korzyści. Dotyczy to także seniorów, którzy widząc rzeczywistość polskiej służby zdrowia, dbają w ten sposób o lepszy dostęp do usług i pomocy lekarzy. Jakie specyficzne potrzeby mają seniorzy? W jaki sposób ubezpieczenie zdrowotne dla seniora wychodzi im naprzeciw? Co obejmują takie pakiety i ile kosztują? Przyjrzymy się bliżej tym kwestiom w dalszej części artykułu.
Z tego artykułu dowiesz się...
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla seniora?
Chyba nikt, kto ma do czynienia z publiczną służbą zdrowia, nie ma wątpliwości, że nie jest to system dający pełną opiekę. Pierwszy problem najbardziej rzucający się w oczy to bardzo długie terminy oczekiwania na wizytę lekarską. Limity przyjęć przez specjalistów sprawiają, że z jakąś dolegliwością pacjent musi czekać tygodnie a nawet miesiące na diagnozę. Do tego dochodzą badania, które są raczej niechętnie zlecane na NFZ. Często brak odpowiedniego sprzętu do wykonania specjalistycznych badań albo mrożący krew w żyłach czas oczekiwania na badanie. Średnio na rezonans magnetyczny w ramach NFZ czeka się od miesiąca do nawet roku.
Nic dziwnego, że kiedy zobaczymy albo usłyszymy, że czas oczekiwania na badanie to 224 dni, stracimy wiarę w skuteczność leczenia. Z kolei, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie wyłącznie z prywatnej służby zdrowia, całość leczenia pochłonie sporą sumę pieniędzy.
Inaczej jest, gdy zdecydujemy się na zakup polisy zdrowotnej. Wówczas dostęp do setek specjalistów i pełnej puli badań mamy na wyciągnięcie ręki. Wszystko przebiega sprawnie i bez czekania. Lekarz od razu zleca badania, które są wykonywane w ramach ubezpieczenia. Również te bardzo drogie jak rezonans magnetyczny czy tomografia. Do tego dochodzą także wizyty domowe lekarza czy pielęgniarki. Nic dziwnego, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla seniora staje się coraz bardziej popularne.
Ubezpieczenie zdrowotne – limit
Wiele polis, które oferują nam ubezpieczyciele w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, jest obłożone limitem wieku. Co to oznacza? Że towarzystwo ubezpieczeniowe ustala granicę wieku, do którego dana polisa chroni ubezpieczonego. W większości przypadków jest to wiek 60 lat.
Ubezpieczyciele zabezpieczają się w ten sposób, ponieważ ryzyko zachorowań na wiele chorób wówczas znacznie wzrasta. Podobnie jak ryzyko śmierci ubezpieczonego. Jest w tym spory paradoks, bo przecież to właśnie wtedy ludzie najbardziej potrzebują łatwego dostępu do pomocy medycznej, opieki, wsparcia czy rehabilitacji.
Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dla seniora
Społeczeństwo się nam ewidentnie starzeje i ubezpieczyciele coraz częściej zaczynają brać to pod uwagę. Oznacza to, że oprócz standardowych ofert polis zdrowotnych przeznaczonych dla osób do 60 roku życia, można trafić na ofertę dla seniora. W takiej sytuacji specjalnie skonstruowana pod kątem potrzeb osób starszych polisa obejmuje klientów w znacznie bardziej zaawansowanym wieku.
Oznacza to, że wiek ubezpieczonego przesunięty został do 70. czy 75. roku życia, a wielu przypadkach sięga nawet 80 lat. Oferty zawierają bezpłatny dostęp do szeregu specjalistów bez skierowania, a także kilkudziesięciu badań. Zazwyczaj powiązane jest to z możliwością skorzystania z całodobowej infolinii. Dzięki temu każdy senior zyskuje dostęp do informacji i fachowej pomocy.
Potrzeby seniorów
Przez długi okres czasu zwykłe zdrowotne polisy ubezpieczeniowe nie były kierowane do osób w podeszłym wieku. Wykluczenie to wynikało z logiki związanej z podwyższonym ryzykiem zachorowania i śmierci. Na szczęście ubezpieczyciele wychodzą naprzeciw tej grupie klientów. Sporo emerytów bez problemu stać na opłacenie dodatkowej polisy, która zapewni im psychiczny komfort, że w razie potrzeby otrzymają sprawną i szybką pomoc medyczną. Mogą też liczyć na całą niezbędną diagnostykę.
W wieku po 50. roku życia każdy z nas przecież potrzebuje coraz częściej wykonywać badania, by kontrolować swój stan zdrowia.
Nasilające się dolegliwości to powód coraz częstszych wizyt u lekarza. Wiele osób potrzebuje także pomocy pielęgniarki, czy po prostu pomocy logistycznej w zapisaniu się do lekarza. Nie każdy senior przecież potrafi sobie poradzić z Internetem, w czasach, gdy większość zapisów na wizyty odbywa się online. Czasem starsze osoby potrzebują także porady dotyczącej tego, do jakiego lekarza specjalisty mają się udać z daną dolegliwością.
Co oferuje ubezpieczenie zdrowotne dla seniora?
Jak w przypadku wszystkich prywatnych pakietów medycznych zakres dostępnych usług medycznych zależy od ceny polisy. Trzeba się zatem liczyć, że za mniejszą kwotę senior uzyska dostęp do bardziej podstawowych usług. Są to miedzy innymi:
- konsultacje lekarskie u lekarzy różnych specjalności
- e-wizyty czyli na przykład czat, wideo, rozmowa telefoniczna
- bezpłatne podstawowe badania diagnostyczne: RTG, USG, EKG
- szeroki zakres badań laboratoryjnych.
Do takiego zestawu może zostać także dodana możliwość zyskania zniżek na usługi spoza pakietu. To także spory atut dla seniora, jeśli za badanie czy wizytę lekarską będzie mógł zapłacić o wiele mniej.
Jeśli jednak senior zdecyduje się na polisę z górnej półki, może spać spokojnie. Objęty wówczas zostanie bardzo szczegółową opieką, czyli zyska bezpłatny dostęp do:
- kompleksowych konsultacji lekarskich wielu specjalności
- kompleksowych badań diagnostycznych i laboratoryjnych
- e-wizyt (czat, wideo, rozmowa telefoniczna)
- zabiegów ambulatoryjnych
- rehabilitacji
- leczenia stomatologicznego
- operacji chirurgii jednego dnia.
Ile kosztuje indywidualne ubezpieczenie zdrowotne dla seniora?
Oczywiście fakt, ile będzie kosztować indywidualne ubezpieczenie zdrowotne dla seniora, zależy od warunków zawartych w umowie. Dlatego podczas jej zawierania należy dokładnie przestudiować Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Logiczne zatem, że im więcej usług wchodzi w skład polisy, tym będzie ona droższa. Z kolei gdy zdecydujemy się na tańszą polisę, musimy się liczyć z ograniczoną liczbą specjalistów i badań, do których można mieć dostęp. Pakiety, jakim jest ubezpieczenie zdrowotne dla seniora można rozszerzać, by poszerzać zakres ochrony.
W zależności od ubezpieczyciela cena pakietów medycznych może być różna. Zaczyna się już co prawda od 32 zł na miesiąc, ale w jego ramach można dostać się tylko do kilkunastu specjalistów i wykonać podstawowe badania.
Najczęściej ceny prywatnych pakietów oscylują w granicach stu kilkudziesięciu złotych, a z tym idzie znacznie zwiększona liczba usług. Widełki cenowe sięgają nawet kilkuset złotych miesięcznie. I tak ubezpieczenie zdrowotne dla seniora dostępne w kwocie około 800 zł zapewnia kompleksową ochronę, a w tym także rehabilitację i zabiegi. Akurat to jest często bardzo potrzebne w przypadku osób starszych, by utrzymać je w dobrej formie.
Pakiety medyczne dla seniorów – prywatna opieka dla seniorów
Przed wyborem odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego dla seniora należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To tam będzie zawarty zakres ochrony i usługi, do których senior zyska bezpłatny dostęp. Niestety ceny pakietów dla starszych osób nie są niskie, bo ryzyko chorób jest znacznie większy niż u osób przed 55. rokiem życia.
Wszystkie pakiety występują w wersji podstawowej i rozszerzonej. Istnieją także pakiety, które zakładają dopłaty do poszczególnych usług. Wtedy oczywiście ich miesięczna cena jest znacznie niższa.
Dodatkowe ubezpieczenie dla seniorów
Współcześnie seniorzy są świadomi swojej sytuacji i często potrzebują dodatkowej ochrony. Ale także chcą się zabezpieczyć na różne ewentualności. Na przykład nie chcą być obciążeniem dla rodziny. A na dodatek chcą zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę na wpadek swojej śmierci. Dlatego decydują się nie tylko na zakup ubezpieczenia zdrowotnego, ale także wybierają ubezpieczenie na życie.
W jej ramach także znajduje się dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dla seniora. Polisa na życie ma nieco inne zasady, wyższą składkę i niższą sumę ubezpieczenia. Na dodatek na rynku ubezpieczeniowym funkcjonują dwa różne rodzaje polis na życie:
- terminowa polisa na życie – to podstawowa ochrona na wypadek śmierci, którą można rozszerzyć w zakresie ochrony zdrowotnej i wypadkowej. Limit wieku w tym przypadku to zazwyczaj 60, 65 lub 70 rok życia. Polisa ta wymaga wypełnienia specjalnej ankiety medycznej. A to może nieść ze sobą ograniczenia i wysoką składkę ze względu na pogarszający się stan zdrowia
- bezterminowa polisa na życie – w tym przypadku nie ma ankiety medycznej, ochrona jest dożywotnia i ma na celu wyłącznie zabezpieczenie bliskich po śmierci ubezpieczonego.
PODSUMOWANIE:
- Ubezpieczenie zdrowotne zapewnia klientom bezpłatny dostęp do wielu specjalistów, usług i badań w zależności od wybranego pakietu.
- Tradycyjna prywatna polisa zdrowotna objęta jest zazwyczaj limitem wieku – do 60. roku życia.
- Szukając prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, warto zapoznać się z ofertą Compensa Zdrowie
- Na rynku pojawia się coraz więcej ofert skierowanych do seniorów, w których przedłużony jest wiek ochrony do 70. a nawet 80. roku życia, a pakiet dostosowany jest do indywidualnych potrzeb seniorów.
- Ceny prywatnych pakietów medycznych dla seniorów zależą od wybranego zakresu ochrony.
- Przed wyborem polisy należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy ubezpieczenia i dopasować je do indywidulanych potrzeb seniora.
- Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego, seniorzy wybierają także w ramach zabezpieczenia polisę na życie w wersji terminowej lub bezterminowej.
Przeczytaj więcej na temat: porady zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ranking 2024
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ranking 2024
Ubezpieczenie zdrowotne małżonka
Ubezpieczenie zdrowotne małżonka
Ubezpieczenie w ciąży
Ubezpieczenie w ciąży
Ile kosztuje leczenie cukrzycy prywatnie
Ile kosztuje leczenie cukrzycy prywatnie
Ubezpieczenie na wypadek choroby
Ubezpieczenie na wypadek choroby
Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Najtańsze ubezpieczenie zdrowotne
Najtańsze ubezpieczenie zdrowotne