Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, ubezpieczyciele mają obowiązek przekazywania informacji dotyczących wszystkich podpisanych umów OC do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Co ważne, UFG umożliwia sprawdzenie OC. Jak to zrobić? Wyjaśniamy to w tym artykule!
Z tego artykułu dowiesz się...
Kiedy należy sprawdzić, czy pojazd ma ważną polisę OC
Obowiązkowa polisa OC jest niezwykle ważna zarówno z punktu widzenia sprawcy zdarzenia drogowego, jak i osoby poszkodowanej. Dlaczego? Otóż sprawca kolizji lub wypadku nie musi martwić się o wypłatę odszkodowania i pokrycie szkód powstałych w czasie wypadku. Tak naprawdę, jedyną konsekwencją takiej sytuacji będzie wyższa kwota do zapłacenia przy zawieraniu nowej umowy ubezpieczeniowej. Z kolei poszkodowany ma zapewnioną wypłatę odszkodowania z polisy OC sprawcy, a środki te wypłaci oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe.
Jednak aby tak się stało, polisa OC musi być ważna! Dlatego tak ważne jest sprawdzenie OC, czy na pewno nasza polisa jest ważna. W większości przypadków, jeżeli nie wypowiedzieliśmy poprzedniej umowy OC, to odnawia się ona automatycznie, zaś towarzystwo ubezpieczeniowe jedynie powiadamia o konieczności opłacenia składki na nowy okres ubezpieczeniowy. Najważniejsze, że ochrona dalej będzie obowiązywać. Zdarzają się jednak przypadki, w których automatyczne odnowienie polisy OC nie będzie miało miejsca:
– Wciąż korzystasz jeszcze z ubezpieczenia, które nabyłeś wraz pojazdem od poprzedniego właściciela,
– Nie opłaciłeś wszystkich rat za poprzedni okres ubezpieczeniowy, czyli nie uregulowałeś pełnej składki za OC,
– Kupiłeś samochód z tzw. krótkoterminowym OC, co zdarza się najczęściej w przypadku komisów samochodowych.
Jeżeli jesteś poszkodowanym w wypadku lub kolizji – koniecznie sprawdź OC sprawcy zdarzenia. Jeżeli okaże się, że nie jest, wówczas koniecznie wezwij na miejsce policję.
UFG sprawdzanie OC online. Jak sprawdzić ważność OC?
Jak sprawdzić OC w bazie UFG? Ważność polisy można w prosty sposób sprawdzić online w serwisie UFG. Poniżej zamieszczamy krótką instrukcję:
– wejdź na stronę ufg.pl
– w górnym menu kliknij „Baza OC i AC”, a potem „Identyfikacja umowy OC na dzień”.
– następnym krokiem jest podanie numeru rejestracyjnego samochodu, który nas interesuje lub numeru VIN.
– klikając Dalej musimy zaczekać chwilę na wygenerowanie krótkiego raportu.
Jakie informacje o OC udostępnia UFG? Są to: marka i model pojazdu, numer polisy ubezpieczeniowej, nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego i informacja o tym, czy w konkretnym dniu polisa była ważna.
Kary za brak ubezpieczenia OC
Wysokość mandatu uzależniona jest od czasu, przez który samochód nie był ubezpieczony. Co istotne, urząd ten nakłada karę tylko za aktualny rok, a poprzednie lata, mimo braku ubezpieczenia, nie sumują się do łącznej grzywny. Właściciel samochodu, który nie podlegał ubezpieczeniu, zapłaci więc maksymalnie grzywnę za 1 rok.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule „Kary za brak ubezpieczenia OC„.
„Wirtualny policjant”, czyli jak UFG znajduje nieuczciwych kierowców
Dzięki specjalnemu systemowi informatycznemu UFG przeszukuje bazy danych kierowców udostępnione przez towarzystwa ubezpieczeniowe w poszukiwaniu osób uchylających się od opłaty za OC. Dlatego też z punktu widzenia UFG bardzo istotne jest raportowanie ze strony zakładów ubezpieczeniowych. Z tego tytułu urząd ten od siedmiu lat, w ramach specjalnego raportu, określa, które z towarzystw najlepiej przekazuje informacje dotyczące osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym.
Podczas tworzenia rankingu brane pod uwagę kluczowe czynniki. Najbardziej istotna jest oczywiście terminowość i dokładność przetwarzanych danych w porównaniu z Centralną Ewidencją Pojazdów, jak również kompletność danych, które wprowadzane są do formularzy przez ubezpieczycieli. Naturalnym jest oczywiście to, że błędy w tego rodzaju dokumentacji będą się zdarzać, jest jednak istotnym, czy nie są to nieścisłości pojawiające się w jednej z firm w sposób notoryczny.
Czytaj także: Jak sprawdzić czy auto ma OC
Tak jak wspomnieliśmy, jest to o tyle ważne, że pozwala Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu na wykrywanie osób, które nie wykupiły OC na dany rok polisowy.
Weryfikacja UFG, czyli dane w rejestrze umów i szkód
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie udostępnia swoich danych tylko towarzystwom ubezpieczeniowym. Weryfikacja UFG obejmuje zarówno osoby fizyczne, jak i te, które prowadzą działalność gospodarczą oraz spółki. Mają one możliwość sprawdzenia swoich własnych danych w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego oraz autocasco.
Dane prezentowane są w po polsku, angielsku oraz w języku niemieckim. Informacje dotyczące OC można pobrać aż od 2004 roku, natomiast w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego AC – od 2006 roku. W tego rodzaju historii szkód znajdziemy takie dane jak: dokładną datę kolizji lub wypadku i numer zdarzenia drogowego nadanego przez zakład ubezpieczeniowy.
Otrzymamy tam również informacje dotyczące tego, czy właściciel samochodu był sprawcą, osobą poszkodowaną czy też kierował pojazdem. Określone również zostało w systemie, z jakiego rodzaju ubezpieczenia korzystano.
Jak sprawdzić dane w rejestrze szkód UFG?
Jeżeli zdecydujemy się na sprawdzenie tego rodzaju informacji, musimy na portalu UFG założyć konto, a następnie po weryfikacji przystąpić do zalogowania się. Samo zalogowanie do systemu wystarczy. Od tego momentu wszystkie informacje widoczne są dla zarejestrowanej osoby lub podmiotu prawnego.
Dla osób, które nie chcą korzystać z formy elektronicznej, przewidziane jest tradycyjne złożenie wniosku. Można to zrobić osobiście lub też za pomocą Poczty Polskiej. Formularze, które należy uzupełnić, dostępne są na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Przeczytaj więcej na temat: odszkodowanie
Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?
Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela
Odszkodowanie po wypadku
Odszkodowanie po wypadku
Likwidacja szkody w ASO
Likwidacja szkody w ASO
Odszkodowanie z polisy na życie
Odszkodowanie z polisy na życie
Odszkodowanie bez podatku VAT
Odszkodowanie bez podatku VAT
Odszkodowanie za zgubiony bagaż
Odszkodowanie za zgubiony bagaż