Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 21.04.2022 O Beesafe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Nowy sezon to z jednej strony początek kolejnego cyklu życia roślin, a z drugiej czas decyzji i planów ogrodników na kolejny sezon. Niezależnie od tego, czy masz malutki balkon, parapet, czy Rodzinny Ogródek Działkowy, a nawet przepiękny ogród – mamy kwiecień – czas zacząć działać!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zazwyczaj zaczynamy od najmniej przyjemnej pracy, czyli od sprzątania. Musimy pozbyć się suchych pędów, liści i zdjąć osłony z roślin sezonowych. Nierzadko okazuje się, że wracając do ogródka znajdziemy również przewiane do nas, jesienne liście w kącie działki lub ogrodu. Pamiętajmy o tym, aby wszystkie odpady organiczne, które uporządkujemy na naszym terenie, trafiły do kompostownika.

Przycinamy drzewa i krzewy

Wśród pielęgnacji, które powinniśmy wykonać na terenie naszego ogrodu, należy szczególną uwagę zwrócić na przycinanie krzewów, zarówno tych owocowych, jak i ozdobnych. Pamiętajmy również, że bardzo wczesna wiosna to dobry moment na to, aby uporządkować nadmiernie rozrastające się gałęzie. To czas oględzin drzew i krzewów. Zwróćmy uwagę na to, czy nasza roślinność nie została zaatakowana przez szkodniki lub inne choroby. Wczesną wiosną możemy zauważyć pierwsze oznaki choroby.

Kwiecień jest doskonałym momentem na to, by przycinać drzewa owocowe takie jak: morele, brzoskwinie, a nawet śliwki. Krzewy jagodowe: agrest oraz malinę możemy przerzedzić w taki sposób, aby pozbyć się starych pędów. Usuwamy także te pędy, które są przemarznięte lub chore.

Możemy coś już wysiać?

Naturalnie! Kwiecień to właśnie ten czas, kiedy możemy sobie pozwolić na wysianie w naszym ogrodzie. Co do zasady do samego gruntu w tym miesiącu można sadzić najbardziej wytrzymałe rośliny jednoroczne. Wśród nich znajdziemy: nagietki, chabry słoneczniki, mak polny, maciejkę i czarnuszkę. W tym miesiącu należy również rozpocząć wysiew warzyw. Rozpocząć możemy od nasion na przykład rzodkiewki lub rukoli. Wczesne wysiewy i cykliczne ich powtarzanie pozwolą na dłuższy czas zbierania plonów.

Sadzimy drzewa

Kwiecień to idealny moment nie tylko na sadzenie drzew i krzewów owocowych, które powinniśmy posadzić najpóźniej w końcówce kwietnia, ale również jest to idealny moment na sadzenie róż. Dlatego też, jeśli planujemy w naszym ogródku ten piękny, florystyczny akcent, poszukajmy krzewów już teraz.

Postarajmy się jak najszybciej dokonać wyboru. Miejmy na uwadze, że kwiecień to nadal miesiąc, w którym pogoda potrafi zaskoczyć wielu, nie bez kozery funkcjonuje znane przysłowie o kwietniu: kwiecień plecień, co przeplata, trochę zimy, trochę lata. Z tego powodu, jeśli sadzimy różę, postarajmy się, aby została odpowiednio zabezpieczona i by nie uszkodziły jej ewentualne, kilkudniowe przymrozki.

Zimna Zośka – postrach wielu!

Zimna Zośka to wręcz hasło. W krajach Europy środkowej i wschodniej między 10 maja, a 17 maja pojawia się zwyczajowo duże ochłodzenie wraz z przymrozkami. Zimna Zośka, a właściwie Zimni Ogrodnicy,  to dni: 12 maja, 13 maja i 14 maja oraz 15 maja. Przypadają to odpowiednio w dni Świętego Pankracego, Świętego Serwacego i Świętego Bonifacego, a następnie tzw. Zimna Zośka, czyli świętej Zofii.

Ogrodnicy wskazują, że dopiero po tej dacie można sadzić do gruntu pomidory, dynie, paprykę, cukinię czy ogórki. Zbyt wczesne posadzenie tych roślin skutkowałoby ich przemarznięciem. Dlatego zapamiętajcie: Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy!

Ogródek na balkonie i parapecie – miejskie przygody

Nie dysponujesz ogrodem przy domu, czy ROD ani domek za miastem? Nie ma kłopotu! Niektórzy działają miejsko i zaczynają przygodę ogrodniczą na mniejszym terenie, czyli na  parapetach i balkonach. Wśród pomysłów na ciekawe aranżacje balkonowe można wręcz przebierać. Obecnie coraz więcej osób, oprócz walorów dekoracyjnych, które bez wątpienia można uzyskać na balkonie, decyduje się na uprawę warzyw. W związku z tym niejednokrotnie wśród pięknych kwiatów balkonowych znajdziemy również kwitnącą cukinię, groszek oraz pomidory i ogórki.

Na balkonie z powodzeniem możemy również uprawiać sałatę, rzodkiewkę majeranek, miętę, bazylię, rozmaryn, a także truskawki i poziomki. Warto przemyśleć, jaki rodzaj balkonowej aranżacji najbardziej będzie nam odpowiadał. Przemyślmy następnie, co chcemy sadzić i przygotujmy nową ziemię. Sprawdźmy, które z doniczek nadają się do ponownego wykorzystania i bardzo gruntownie Wyczyśćmy je, żeby ewentualne choroby roślin nie przenosiły się rok do roku pomiędzy uprawami.

Przy zakupie ziemi warto również zadbać o właściwy drenaż i to, żeby w naszej skrzynce balkonowej nie było więcej niż trzy / cztery rośliny przy zachowaniu 15-20 cm odstępu. Do czyszczenia donic można skorzystać z środków chemicznych przeznaczonych do dezynfekcji lub też można skorzystać z roztworu wody i octu, który, choć delikatniejszy pod względem chemicznym, z całą pewnością spełni swoje zadanie. Pomidory oraz inne rośliny możemy już w kwietniu sadzić w domu i dbać o nie po tej cieplejszej stronie parapetu. Część osób posiadających balkony zamknięte lub osłonięte i decyduje się na wcześniejsza ekspozycję na chłód swoich roślin.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to ryzykowne, przynajmniej na początku kwietnia. Jeśli jednak zdecydujemy się na bardziej tradycyjny, kwiatowy ogród na balkonie możemy  podjąć decyzję o sadzenu bratków, shabrów oraz jaskrów. Wśród roślin, które mogą zostać zasadzone na balkonie w kwietniu znajdują się również: hiacynty, aksamitki, stokrotki, pierwiosnki oraz miniaturowe róże. Przy tych ostatnich zwróćmy jednak uwagę na osłonięcie ich przed ewentualnym zimnym wiatrem i przymrozkami.

Dajmy murarkom dom!

Nie możemy również zapomnieć o tym, aby postawić na swoim terenie ustawić na balkonie tak zwane domki dla pożytecznych owadów, w tym na przykład motele dla murarek.
Jeśli chcecie zrobić taki domek samodzielnie, zapraszamy na nasz kanał:

https://youtu.be/b7hCcvE5JK4

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Pierwszy rok Beesafe z perspektywy HR Autor Przemysław Pepla O Beesafe Brak komentarzy
Początek roku jest dobrą okazją do retrospekcji starego roku. Tym bardziej, że 2021 zaczęliśmy onboardingiem dla 12 osób, co znacząco podkręciło nasz licznik uwijających się pszczółek. Już teraz mamy na pokładzie ponad 90 osób, które codziennie dostarczają konkretne wartości dla ...
Czytaj dalej