Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 11.02.2022 O Beesafe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Teraz tak naprawdę wszystko ma znaczenie. Twoje codzienne decyzje dotyczące: kupowanych pokarmów, to czym jeździsz, a także to, w jaki sposób pracujesz. Twoje wybory determinują standard życia pokoleń i stan planety.

W Polsce statystyczna osoba zużywa 11 ton CO2 rocznie.

W ramach tak zwanego śladu węglowego wliczane są: wyemitowane gazy cieplarniane, które są niezbędne zarówno do wytworzenia konkretnego produktu lub stworzenia jakieś usługi, transportu, a co za tym idzie, funkcjonowania w ramach całej działalności człowieka w czasie „życia” produktu lub usługi.

Jak obliczany jest ślad węglowy? Czy jest jedyny słuszny wzór?

Niestety, nie ma jednego słusznego wzoru na wyliczenie śladu węglowego i wiele firm decyduje się na własne kalkulatory. Często też nie mamy dostępu do wzorów, na których opierają swoje wyliczenia. Jest to o tyle problematyczne, że w takiej sytuacji bardzo trudno porównać wyniki badań. W Polsce stosuje się najczęściej formułę British Standards Institute (BSI) „Publicly Available Specification 2050” (PAS 2050). Specyfikacja to obejmuje cały cykl życia produktu lub usługi, od powstania poprzez jego użytkowanie.

W ramach tej właśnie normy ISO 14067:2018 (Gazy cieplarniane; ślad węglowy wyrobów średnich wymagania i wytyczne dotyczące kwalifikacji) zostały określone wytyczne do obliczania śladu węglowego.

Co do zasady, wykazywanie przez osobę i firmę wytwarzających produkt lub sprzedających usługi tego, że ich działalność wiąże się z niskim wkładem węglowym ma świadczyć o odpowiedzialności ekologicznej firmy. Nie są to działania tylko proekologiczne. Mają one coraz częściej znaczenie dla klientów lub usługobiorców. Warto również pamiętać o tym, że ślad węglowy, który jest niewielki, oznacza często również mniejsze koszty i wydatki docelowe. Wszystkie te działania mają na celu zmianę codziennych nawyków i wyborów klientów indywidualnych i wspierania firm w decyzjach proekologicznych.

Przelicz swój ślad węglowy – skorzystaj z kalkulatora

  • Naturalnie w internecie możemy skorzystać z wielu kalkulatorów zarówno firm, których działania CSR wspierają ekologię, jak i na przykład darmowego kalkulatora Organizacji Narodów Zjednoczonych przeliczającego ślad węglowy dla osoby fizycznej i gospodarstwa domowego.

    Korzystając z tego kalkulatora należy wpisać kilka podstawowych danych takich jak:

  • kraj,
  • miejsce, które wynajmujemy lub posiadamy do zamieszkania (określamy też: dom czy mieszkanie/ segment, czyli rodzaj zabudowy)
  • ważne będzie również zużycie energii w gospodarstwie domowym,
  • a także to, że korzystamy z transportu publicznego lub też poruszamy się własnym pojazdem.

źródło: https://offset.climateneutralnow.org/footprintcalc

Do wyliczenia osobistego śladu węglowego niezbędne jest również podanie, jakiego rodzaju dietę wybieramy na co dzień (wegetariańska / mięsna).

źródło: https://offset.climateneutralnow.org/footprintcalc

Kalkulator wymaga również informacji dotyczącej zużycia miesięcznego KWh, ale możemy zaznaczyć, że nie mamy takich informacji i przejść do kolejnych pytań. Wtedy wartości liczone są szacunkowo dla naszego gospodarstwa domowego.

Gdy uzupełnimy już te dane, mamy możliwość otrzymania wyniku i porównania go z innymi krajami lub średnią w naszym kraju.

Wyniki przedstawione w końcowej planszy podzielone są na 3 segmenty: energię, dział transportu oraz dział jedzenia. Wyniki te wykazane są w procentach i pokazują, w jakim stopniu każda z trzech gałęzi odciska się na naszym ogólnym wyniku śladu węglowego. Sam wynik całościowego śladu węglowego naszego gospodarstwa domowego wyrażany jest w tonach. Średnia dla Polski to 15 ton, a na świecie średnia wynosi 9 ton.

Kalkulator śladu węglowego: https://offset.climateneutralnow.org/footprintcalc

Oczywiście, przetwarzane przez kalkulator dane są tylko szacunkowe i wskazują jedynie te rejony naszych działań, które wymagają uwagi lub ewentualnych zmian codziennych zachowań i nawyków. Czasem prosta decyzja w ramach naszego gospodarstwa domowego niesie za sobą spory ekologiczne skutek dla planety.

Ciekawostka!

O ile często emisja szkodliwych gazów kojarzy nam się jedynie z transportem, o tyle też warto zwrócić uwagę na decyzje związane z dietą. Nie będziemy tu oczywiście decydować za Was, jakiego rodzaju dietę powinniście stosować, warto jednak zwrócić uwagę na to, że marnujemy w Polsce co sekundę 150 kg żywności! Zatem niezależnie od tego, jaki styl żywienia nam odpowiada – nie marnujmy jedzenia! Warto również zwrócić uwagę na to jakiś ślad węglowy niesie za sobą opakowania danego produktu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zachęcamy do lektury: https://www.nature.com/nclimate/

W Polsce przedsiębiorca nie musi jeszcze liczyć swojego śladowego! Kiedy to się zmieni?

Obecnie polscy właściciele firm nie mają obowiązku samodzielnego wyliczenia śladu węglowego, choć coraz częściej firmy transportowe zaznaczają w dokumentach sprzedażowych, czyli na przykład w postaci biletu i paragonu informacje o śladzie węglowym. Jednakże polscy przedsiębiorcy powinni liczyć się z tym, że w momencie gdy przystępują do zapytań ofertowych lub przetargów w innych krajach, muszą wykazać wskaźnik śladu węglowego produktu, a jego waga w ramach tych procedur potrafi zaważyć o wygranym lub przegranym przetargu.

Działamy online i paperless

Zdecydowałeś się na zakup polisy ubezpieczeniowej? W Beesafe wyliczenia dokonujemy całkowicie online, dlatego nie musisz niczego drukować, a samo potwierdzenie posiadania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego możesz przechowywać w formie elektronicznej. To nasze działania paperless, dzięki któremu nie musisz już korzystać z drukarki,  a do portalu klienta Beesafe możesz zalogować się samodzielnie o dowolnej porze i dokonać zakupów lub zmian w polisie.

Pamiętajmy, nie ma planety B i Twoje decyzje mają znaczenie!

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Pierwszy rok Beesafe z perspektywy HR Autor Przemysław Pepla O Beesafe Brak komentarzy
Początek roku jest dobrą okazją do retrospekcji starego roku. Tym bardziej, że 2021 zaczęliśmy onboardingiem dla 12 osób, co znacząco podkręciło nasz licznik uwijających się pszczółek. Już teraz mamy na pokładzie ponad 90 osób, które codziennie dostarczają konkretne wartości dla ...
Czytaj dalej