Przemysław Pepla
Przemysław Pepla
Aktualizowano: 11.01.2021 O Beesafe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Beesafe to technologiczny startup, który w ciągu 6 miesięcy zbudował digitalową dystrybucję ubezpieczeń OC/AC. A w trakcie komercyjnych testów, w ciągu dwóch miesięcy, znacząco zmienił interfejs użytkownika, poprawiając wygodę użytkownika i efektywność procesu.

Mówi się, że finanse są nudne. A ubezpieczenia w szczególności. Na pewno jest w tym ziarnko prawdy ;). Może wynika to z faktu, że same firmy ubezpieczeniowe to potężne instytucje, obwarowane przepisami, wymaganiami i mnóstwem korporacyjnych zasad. To sprawia, że zwrotność takiego okrętu z ubezpieczeniową flagą na maszcie jest znikoma. Również od strony technologicznej, to co znamy w ubezpieczeniach nie jest ani zwrotne, ani szybkie. Ma po prostu działać, ma być dostępne i przede wszystkim bezpieczne. I z tym aspektem zgadzają się inżynierowie Beesafe. Jeśli mowa o technologicznym sercu systemu, czyli tzw. Core to ma to być narzędzie przewidywalne i bardzo bezpieczne. Wszystko co dookoła, czyli interfejs użytkownika, komunikacja z zewnętrznymi systemami to już inna sprawa. To musi być szybkie i zwrotne niczym skuter wodny pędzący z ogromną szybkością przez zatokę pełną mielizn, wystających skał i groźnych morskich potworów ;).

Dlatego połączyliśmy ogień z wodą i stworzyliśmy system dwóch prędkości – bardzo wydajny i stabilny centralny core system o cechach monolitycznych oraz nieprawdopodobnie zwrotną warstwę digitalową, opartą w 100% o mikroserwisy. Całość działa w publicznej chmurze spełniając wszystkie prawne wymagania KNF i jest zintegrowana z naszą platformą analityczną Big Data  – mówi Rafał Mosionek CEO Beesafe. Takie rozwiązanie jest w zasadzie niemożliwe do realizacji w dużych korporacjach ubezpieczeniowych, ponieważ korporacje mają inną filozofię myślenia o architekturze systemów. I to stanowi siłę startupu Beesafe. Cokolwiek potrzebujesz – wpięcie nowego dystrybutora produktów, zmiana interfejsu użytkownika, dostęp do nowej bazy zewnętrznej, niezależne skalowanie wydajności poszczególnych serwisów – to wszystko dzieje się szybciej niż kiedykolwiek i w jakiejkolwiek korporacji ubezpieczeniowej w Polsce – dodaje Rafał Mosionek.

O ile mi wiadomo nikt w Polsce nie wystartował z kalkulatorem OC/AC, żeby po niespełna dwóch miesiącach niemal całkowicie go zmienić, dostosowując do zweryfikowanych potrzeb klienta – mówi Damian Andruszkiewicz, Członek Zarządu Beesafe. To, że potrafiliśmy to zrobić, to z jednej strony kwestia architektury opartej o dwie prędkości, a z drugie naprawdę startupowe myślenie o naszych codziennych zadaniach. Beesafe swoją zwinność buduje w metodologii Scrum Agile, który jest podstawą funkcjonowania całej organizacji. I nie jest to czcze gadanie, ani zabawa w scrum. Cały Beesafe działa w oparciu o tą metodologię, również zespoły backoffice’owe czy biznesowe.

W sumie nie robimy nic innowacyjnego z punktu widzenia technologii jeśli chodzi o część digital – otwarcie przyznaje Damian Andruszkiewicz. Po prostu łączymy i nieprawdopodobnie skutecznie wykorzystujemy to co jest dostępne i co da się wykorzystać, a wszystko z myślą o wygodzie użytkownika. W Beesafe połączyliśmy dostęp do dwóch baz danych dostępnych dla ubezpieczycieli tj. Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz zastosowaliśmy zaawansowane algorytmy pozwalające na właściwe zidentyfikowanie pojazdu. Dlatego kalkulator Beesafe ekspresowo wylicza składkę ubezpieczeniową po podaniu tylko dwóch danych: daty urodzenia właściciela pojazdu oraz jego numeru rejestracyjnego. I tu warto zaznaczyć, że jako pierwsi w Polsce wykorzystujemy dane CEPiK do kalkulacji składki dla klienta online. A teraz pomyśl ile informacji potrzebowałeś do wyliczenia składki u typowego ubezpieczyciela? Ile czasu Ci to zajmowało? No właśnie   – to jest największą innowacją Beesafe. Wystarczą dwie proste informacje, które po prostu masz w głowie. Nie potrzebujesz doszukiwać się „w papierach” danych technicznych, ani podawać żadnych wrażliwych informacji typu PESEL. Po tych dwóch informacjach kalkulator Beesafe zna historię ubezpieczeniową kierowcy i ma dane pojazdu. Co ważne, dane te służą tylko do stworzenia i zaprezentowania oferty i nie są wykorzystywane później przez podmioty trzecie. Na potrzeby kalkulacji ceny dane są anonimizowane –  i w takiej formie przechowuje je system. Kalkulator Beesafe wylicza składkę wyłącznie dla prywatnych pojazdów i ich właścicieli.

Beesafe jest firmą technologiczną. Prawie połowa z zatrudnionych pracowników to inżynierowie, programiści, ludzie od metodologii, architektury, procesów i bezpieczeństwa. To oni stanowią podstawę i siłę marki. I to dzięki nim udają się im rzeczy po prostu niemożliwe w tradycyjnych „towarzystwach ubezpieczeń”. Co ciekawe to właśnie jedna z największych grup ubezpieczeniowych, raczej z grona tych tradycyjnych, zainicjowała powstanie Beesafe. Mowa o Vienna Insurance Group. Austriacy postanowili zbudować od zera spółkę technologiczną, którą z firmą matką łączy w zasadzie jedno – wykorzystanie wiedzy i doświadczenia ubezpieczeniowego. Cała reszta jest trwale oddzielona od tradycyjnego modelu firmy ubezpieczeniowej, co widać naprawdę na każdym kroku.

A teraz po prostu sprawdź jak to wyszło Beesafe. Wejdź na beesafe.pl/kalkulator-oc-ac i zobacz co ta zwinna, technologiczna pszczoła wyliczy dla Ciebie  .

Przemysław Pepla
Przemysław Pepla

Dołącz do dyskusji

Beesafe
Polisa digital z dostawą do domu Autor Przemysław Pepla O Beesafe Brak komentarzy
W zdalnych czasach sprawdzają się zdalne rozwiązania. Nie ma nic prostszego niż szybka kalkulacja OC/AC na beesafe.pl, a później zakup ubezpieczenia w zaledwie w kilku krokach. Ale tempo tego digitalowego procesu nie musi odbierać nam, tego co w nas najważniejsze – ludzkiego oblicza. Ta hi...
Czytaj dalej
Pierwszy rok Beesafe z perspektywy HR Autor Przemysław Pepla O Beesafe Brak komentarzy
Początek roku jest dobrą okazją do retrospekcji starego roku. Tym bardziej, że 2021 zaczęliśmy onboardingiem dla 12 osób, co znacząco podkręciło nasz licznik uwijających się pszczółek. Już teraz mamy na pokładzie ponad 90 osób, które codziennie dostarczają konkretne wartości dla ...
Czytaj dalej