07/01/2021 11 stycznia, 2021 O Beesafe
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.

Beesafe to technologiczny startup, który w ciągu 6 miesięcy zbudował digitalową dystrybucję ubezpieczeń OC/AC. A w trakcie komercyjnych testów, w ciągu dwóch miesięcy, znacząco zmienił interfejs użytkownika, poprawiając wygodę użytkownika i efektywność procesu.

Mówi się, że finanse są nudne. A ubezpieczenia w szczególności. Na pewno jest w tym ziarnko prawdy ;). Może wynika to z faktu, że same firmy ubezpieczeniowe to potężne instytucje, obwarowane przepisami, wymaganiami i mnóstwem korporacyjnych zasad. To sprawia, że zwrotność takiego okrętu z ubezpieczeniową flagą na maszcie jest znikoma. Również od strony technologicznej, to co znamy w ubezpieczeniach nie jest ani zwrotne, ani szybkie. Ma po prostu działać, ma być dostępne i przede wszystkim bezpieczne. I z tym aspektem zgadzają się inżynierowie Beesafe. Jeśli mowa o technologicznym sercu systemu, czyli tzw. Core to ma to być narzędzie przewidywalne i bardzo bezpieczne. Wszystko co dookoła, czyli interfejs użytkownika, komunikacja z zewnętrznymi systemami to już inna sprawa. To musi być szybkie i zwrotne niczym skuter wodny pędzący z ogromną szybkością przez zatokę pełną mielizn, wystających skał i groźnych morskich potworów ;).

Dlatego połączyliśmy ogień z wodą i stworzyliśmy system dwóch prędkości – bardzo wydajny i stabilny centralny core system o cechach monolitycznych oraz nieprawdopodobnie zwrotną warstwę digitalową, opartą w 100% o mikroserwisy. Całość działa w publicznej chmurze spełniając wszystkie prawne wymagania KNF i jest zintegrowana z naszą platformą analityczną Big Data  – mówi Rafał Mosionek CEO Beesafe. Takie rozwiązanie jest w zasadzie niemożliwe do realizacji w dużych korporacjach ubezpieczeniowych, ponieważ korporacje mają inną filozofię myślenia o architekturze systemów. I to stanowi siłę startupu Beesafe. Cokolwiek potrzebujesz – wpięcie nowego dystrybutora produktów, zmiana interfejsu użytkownika, dostęp do nowej bazy zewnętrznej, niezależne skalowanie wydajności poszczególnych serwisów – to wszystko dzieje się szybciej niż kiedykolwiek i w jakiejkolwiek korporacji ubezpieczeniowej w Polsce – dodaje Rafał Mosionek.

O ile mi wiadomo nikt w Polsce nie wystartował z kalkulatorem OC/AC, żeby po niespełna dwóch miesiącach niemal całkowicie go zmienić, dostosowując do zweryfikowanych potrzeb klienta – mówi Damian Andruszkiewicz, Członek Zarządu Beesafe. To, że potrafiliśmy to zrobić, to z jednej strony kwestia architektury opartej o dwie prędkości, a z drugie naprawdę startupowe myślenie o naszych codziennych zadaniach. Beesafe swoją zwinność buduje w metodologii Scrum Agile, który jest podstawą funkcjonowania całej organizacji. I nie jest to czcze gadanie, ani zabawa w scrum. Cały Beesafe działa w oparciu o tą metodologię, również zespoły backoffice’owe czy biznesowe.

W sumie nie robimy nic innowacyjnego z punktu widzenia technologii jeśli chodzi o część digital – otwarcie przyznaje Damian Andruszkiewicz. Po prostu łączymy i nieprawdopodobnie skutecznie wykorzystujemy to co jest dostępne i co da się wykorzystać, a wszystko z myślą o wygodzie użytkownika. W Beesafe połączyliśmy dostęp do dwóch baz danych dostępnych dla ubezpieczycieli tj. Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz zastosowaliśmy zaawansowane algorytmy pozwalające na właściwe zidentyfikowanie pojazdu. Dlatego kalkulator Beesafe ekspresowo wylicza składkę ubezpieczeniową po podaniu tylko dwóch danych: daty urodzenia właściciela pojazdu oraz jego numeru rejestracyjnego. I tu warto zaznaczyć, że jako pierwsi w Polsce wykorzystujemy dane CEPiK do kalkulacji składki dla klienta online. A teraz pomyśl ile informacji potrzebowałeś do wyliczenia składki u typowego ubezpieczyciela? Ile czasu Ci to zajmowało? No właśnie   – to jest największą innowacją Beesafe. Wystarczą dwie proste informacje, które po prostu masz w głowie. Nie potrzebujesz doszukiwać się „w papierach” danych technicznych, ani podawać żadnych wrażliwych informacji typu PESEL. Po tych dwóch informacjach kalkulator Beesafe zna historię ubezpieczeniową kierowcy i ma dane pojazdu. Co ważne, dane te służą tylko do stworzenia i zaprezentowania oferty i nie są wykorzystywane później przez podmioty trzecie. Na potrzeby kalkulacji ceny dane są anonimizowane –  i w takiej formie przechowuje je system. Kalkulator Beesafe wylicza składkę wyłącznie dla prywatnych pojazdów i ich właścicieli.

Beesafe jest firmą technologiczną. Prawie połowa z zatrudnionych pracowników to inżynierowie, programiści, ludzie od metodologii, architektury, procesów i bezpieczeństwa. To oni stanowią podstawę i siłę marki. I to dzięki nim udają się im rzeczy po prostu niemożliwe w tradycyjnych „towarzystwach ubezpieczeń”. Co ciekawe to właśnie jedna z największych grup ubezpieczeniowych, raczej z grona tych tradycyjnych, zainicjowała powstanie Beesafe. Mowa o Vienna Insurance Group. Austriacy postanowili zbudować od zera spółkę technologiczną, którą z firmą matką łączy w zasadzie jedno – wykorzystanie wiedzy i doświadczenia ubezpieczeniowego. Cała reszta jest trwale oddzielona od tradycyjnego modelu firmy ubezpieczeniowej, co widać naprawdę na każdym kroku.

A teraz po prostu sprawdź jak to wyszło Beesafe. Wejdź na beesafe.pl/kalkulator-oc-ac i zobacz co ta zwinna, technologiczna pszczoła wyliczy dla Ciebie  .