Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 06.10.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (2 votes)

Polscy kierowcy lubią poruszać się po utartych szlakach i wyjeżdżając na urlop często są zaskoczeni planowanymi remontami, a szczególnie tymi, które przeprowadzane są na końcu wakacji. Gdzie sprawdzać takie informacje i jak nie naciąć się na stanie w wielogodzinnym korku? Sprawdziliśmy za Was!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad

To doskonałe i często aktualizowane źródło informacji dla planujących podróż po Polsce. Wchodząc na stronę internetową https://www.gov.pl/web/gddkia/mapa-stanu-budowy-drog3

mamy możliwość wyboru kilku wariantów poszukiwań. Jeśli chcemy sprawdzić odcinek drogi możemy wyszukać interesującego nas fragmentu klikając listę odcinków, gdzie zweryfikujesz, co dzieje się na konkretnym fragmencie trasy, która planujesz. Bywa to szczególnie przydatne, jeśli zastanawiamy się, czy dany odcinek trasy jest już oddany do użytku lub nie jesteśmy pewni czy remont drogi jest już zakończony.

Czytaj także: Remonty dróg jesienią 2022

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad – mapa

Możemy również wybrać przeszukiwanie trasy poprzez wybór województwa. wybierając województwo po prawej stronie zobaczysz wizualizację dróg na mapie wraz z oznaczeniem w odpowiednim kolorze. W kolorze czarnym oznaczone są drogi w użytkowaniu. Kolorem czerwonym zakreślono trasy, które są dopiero w realizacji, natomiast na zielono drogi, które są w przetargu. Na niebiesko oznaczono drogi w przygotowaniu. Poniżej znajdziesz mapę Polski z zaznaczonymi drogami.

Kliknij, aby otworzyć mapę w nowym oknie

Ta mapa bywa przydatna, ale zazwyczaj przy większych i długotrwających remontach.

Gdzie szukać bieżących utrudnień?

 Tu również z pomocą przychodzi internet. Na stronie: https://drogi.gddkia.gov.pl/ znajdziesz stale aktualizowaną, bieżącą listę utrudnień na drogach! Wystarczy, ze najedziesz na odpoiwedni fragment mapy i interesujaca Ciebie okolica lub trasa nie będzie dla Ciebie zagadką!

Mapa utrudnień drogowych

źródło: https://drogi.gddkia.gov.pl/mapy/mapa-informacji-drogowej

Na mapie znajdziesz informacje dotyczące rodzaju utrudnienia, numeru drogi, ograniczeń, które na niej obowiązują , a także daty rozpoczęcia i zakończenia działań drogowców. Co jeszcze pokaże Ci mapa?

  1. warunki zimowe: droga śliska, droga zamknięta;
  2. punkty kamerowe oraz punkty kamerowe ze stacją pogodową;
  3. węzły drogowe: węzeł autostradowy i węzeł drogi ekspresowej;
  4. miejsca poboru opłat: punkty poboru opłat i stacje poboru opłat;
  5. przejścia graniczne;
  6. miejsca obsługi pasażerów wszystkich kategorii oraz parkingi prywatne;
  7. paliwa alternatywne: stacje ładowania i stacje tankowania.

Utrudnienia drogowe są też oznaczone punktowo na mapie wraz z informacją, jakiego rodzaju sytuacja spowodowała np. korek lub wyłączenie fragmentu drogi z użytkowania.

Przykłady oznaczeń na mapie:

rodzaje utrudnień

OC to konieczność , ale assistance to spokój w podróży!

Czego nie zapomnieć przed wyjazdem? Oprócz planowania trasy na wyjazd urlopowy warto również zwrócić uwagę czy wszystkie posiadane przez nas dokumenty są aktualne. Czy nasze obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne przypadkiem nie wygasło? Czy prawo jazdy jest ważne? A może warto zastanowić się nad dodatkowym nieobowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym typu assistance? Dzięki niemu będziemy mogli kontynuować podróż nawet jeśli nasze auto odmówi posłuszeństwa.

PODSUMOWANIE:

  • Dokładnie zaplanuj trasę przed wyjazdem i sprawdź, czy Twoja ulubiona droga jest przejezdna i bezpieczna.
  • Obserwuj informacje pojawiające się na drodze w postaci znaków np. objazdu, mogą pozwolić Ci na uniknięcie wielogodzinnego stania w korku.
  • Korzystaj z dostępnym w internecie map, które pokazują aktualne wypadki i utrudnienia na trasie.
  • Pamiętaj o OC i zastanów się, czy nie chcesz poczuć się bezpieczniej dzięki assistance na drodze!

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej