Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 06.10.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Teoretycznie kierowcy, który powrócili już z wakacyjnych wojaży, mogliby odetchnąć z ulgą. Głęboki oddech mogliby wziąć także ci, którzy planują nieco spóźnione wakacje i jesienną podróż po Polsce. W końcu poza sezonem drogi szybkiego ruchu nie powinny być tak zatłoczone, a ruch na nich mógłby odbywać się zdecydowanie płynniej. Mógłby, gdyby nie jesienne roboty drogowe. Kierowco! Zanim wyruszysz więc w podróż sprawdź, czy na planowanej trasie nie czekają Cię żadne utrudnienia. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Informacje drogowe i lista utrudnień – gdzie ich szukać?

Lubimy ponarzekać na stan dróg. Mamy to już we krwi. I nie ma w tym niczego dziwnego, bo mamy też swoje powody. Narzekamy także wtedy, gdy przez remonty i roboty drogowe – które mają w końcu poprawić ich stan – musimy stać w korkach, jeździć objazdami i omijać odcinki dróg, które często są dla nas kluczowe. Jeśli chcemy jednak uniknąć zaskoczeń i rozczarowań, warto być na bieżąco z informacjami o wszelkiego rodzaju utrudnieniach, które bez problemu znajdziemy u podmiotów zajmujących się danymi drogami i organizującymi remonty.

Czytaj także: Strefa ruchu a strefa zamieszkania

W przypadku dróg wojewódzkich organem zarządzającym drogami jest zarząd województwa, dróg powiatowych – zarząd powiatu, a dróg gminnych – wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W przypadku dróg krajowych organem takim jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad GDDKiA, której zadaniem jest nie tylko tworzenie nowych dróg, ale przede wszystkim utrzymywanie ich w dobrej kondycji i rozbudowywane tych, które już istnieją.

W 2022 roku GDDKiA zaplanowała ukończenie remontów dróg o łącznej długości około 323 km. Część z nich mamy już za sobą, niektóre trwają nadal, inne dopiero przed nami. Jesień dla drogowców to – wbrew pozorom – dosyć intensywny czas. Remonty i przebudowy nie muszą nas jednak zaskoczyć. Zanim wyruszysz w podróż, warto zaczerpnąć nieco wiedzy na temat planowanych prac. 

Na stronie GDDKiA znajdziemy informacje dotyczące tego, gdzie i kiedy planowane są jakie prace. W zakładce „Informacje drogowe/lista utrudnień” widnieją wszystkie zaplanowane roboty i remonty dróg. Kierowcy, których interesują konkretne odcinki dróg mogą w szybki i łatwy sposób zweryfikować sytuację na nich. W tym celu wystarczy skorzystać z filtrowania wyników. Planowane i przeprowadzane prace możemy przeszukiwać według województwa, konkretnych odcinków dróg, rodzajów utrudnień czy dacie rozpoczęcia lub zakończenia pracy. Znajdziemy tam informacje o robotach drogowych, które rozpoczęły się jeszcze na początku 2020 roku i nadal trwają, a także informacje dotyczące remontów, które mają trwać nawet do 2024 roku. 

Utrudnienia w ruchu – gdzie trwają roboty drogowe?

Kierowcy, którzy chcieliby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi utrudnień na drodze w swoim regionie, powinni kontrolować aktualności, jakie na swoich stronach zamieszczają zarządcy poszczególnych dróg. Gdzie ich szukać?

Oprócz tego informacje o sytuacji na autostradach publikują także właściciele prywatnych autostrad. 

Aplikacje dla kierowców – jak ominąć korki?

Oficjalne strony zarządców poszczególnych dróg to jednak nie jedyna opcja, jaką mają kierowcy chcący trzymać rękę na pulsie. Nie jest również tajemnicą, że chcąc poznać sytuację na drodze, najczęściej korzystamy ze znacznie popularniejszego rozwiązania, jakim jest nawigacja.

Dobry program do nawigacji wyznacza trasy z uwzględnieniem robót drogowych i innego rodzaju przeszkód na drodze. Wyznaczają więc trasę z pominięciem odcinków, na których występują utrudnienia. Warunkiem jest tylko korzystanie z nawigacji, która na bieżąco pobiera dane o utrudnieniach. 

PODSUMOWANIE: 

  • Informacje o utrudnieniach na drodze i robotach drogowych znajdziemy na stronach podmiotów zajmujących się danymi drogami i organizującymi remonty. 
  • Drogami krajowymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, drogami wojewódzkimi – zarząd województwa, drogami powiatowymi – zarząd powiatu, a drogami gminnymi – wójt, burmistrz lub prezydent miasta. 
  • Dobre programy do nawigacji aktualizujące dane o utrudnieniach wyznaczają trasy z pominięciem odcinków, na których występują jakiekolwiek przeszkody na drodze. 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]
Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej