Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Pozostałe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Wszystkie osoby, które aktywnie uczestniczą w ruchu drogowym muszą mieć na uwadze to, że kolizje oraz wypadki niestety mają miejsce. Wypadek na rowerze mogą spowodować nawet ci najbardziej ostrożni cykliści. Niestety zarówno standard polskich ścieżek rowerowych, jak i nieuwaga kierowców, w tym samych rowerzystów, powoduje rok roczny wzrost liczby wypadków z udziałem osób, które poruszają się na rowerze. 

Wypadek czy kolizja?

Większość z nas niestety ma kłopot z rozróżnieniem wypadku oraz kolizji. Co do zasady możemy założyć, że kolizja to taka sytuacja drogowa, która może spowodować zniszczenia materialne osoby trzeciej, jak i infrastruktury drogowej, ale nie doprowadzona do tak zwanej stratny na osobie, czyli ofiarą wypadku nie jest człowiek. W przypadku zdarzeń drogowych nazywanych wypadkami mówimy o sytuacjach, w których doszło do uszczerbku na zdrowiu któregokolwiek z uczestników sytuacji na drodze. 

Jakie wypadki powodują cykliści?

Najczęściej cykliści powodują drobne uszkodzenia zaparkowanych aut, na przykład zarysowania lub wgniecenia. Często uczestniczą w zderzeniach z innymi uczestnikami ruchu drogowego to jest: rowerzystami, prowadzącymi auta oraz skutery czy motocykle, a także pieszymi. Najczęściej przyczyną tego typu wydarzeń jest nieuwaga i brak koncentracji rowerzysty. Do sytuacji, która najczęściej może powodować wypadek na rowerze należy przekroczenie jezdni na pasach.

Szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich cykliści wydają się zupełnie zapominać o tym, że przejście dla pieszych należy przekraczać na piechotę, prowadząc swój pojazd. Najczęściej możemy zobaczyć osoby pędzące na rowerze, niezwracające uwagi na to, że przez przejście dla pieszych nie prowadzi ścieżka rowerowa. Tego rodzaju postępowanie najczęściej prowadzi do stłuczek i zderzeń z kierowcami samochodów, którzy nie spodziewają się nikogo przekraczającego w takim tempie jezdnię. Dodatkowo cykliści mogą spowodować zderzenie z pieszymi na przejściu drogowym. W obu powyższych sytuacjach całkowita wina za zdarzenie drogowe będzie przypisana osobie, która doprowadziła rower. 

Bądź widoczny!

Bardzo istotnym elementem, o którymi należy bezwzględnie pamiętać wsiadając na swój pojazd jest widoczność. Prawie 3/4 cyklistów nie posiada wystarczającej liczby odblasków, które pozwalają na to, aby inni uczestnicy ruchu drogowego mogli z odpowiednim wyprzedzeniem ich zobaczyć. Coraz częściej rowerzyści pamiętają już jednak o tym, by nawet podczas codziennych przejażdżek mieć na głowie kask, który zabezpieczy ich podczas niebezpiecznej sytuacji drogowej. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Obowiązkowe wyposażenie roweru

Wypadek na rowerze – co robić?

Po pierwsze, nie panikuj! Spróbuj bez emocji, na szybko ocenić powagę sytuacji. Zobacz, czy nikomu nic się nie stało i sprawdź, ile osób brało udział w wypadku lub kolizji na drodze. Po drugie pomyśl o sobie. Przyjrzyj się swoim obrażeniom, oceń ich powagę. Jeżeli to Ty jesteś ofiarą wypadku, nie staraj się być superbohaterem. Tym razem to właśnie Tobie powinna zostać udzielona pomoc i jeżeli nie czujesz się na siłach, nie staraj się pomagać innym, gdyż może się okazać, że gwałtowne ruchy i szok po zdarzeniu drogowym najbardziej zaszkodzą właśnie Tobie. Jeżeli jednak nic się nie stało powinieneś udzielić pomocy innym.

Najpierw jednak zabezpiecz przestrzeń dookoła wypadku tak, aby udzielanie pierwszej pomocy nie stanowiło zagrożenia dla kolejnych osób uczestniczących w roku ruchu drogowym. W momencie gdy sytuacja jest bardzo poważna, koniecznie skontaktuj się z numerem alarmowym 112 i postępuj zgodnie z sugestiami przekazywanymi Ci przez telefon. W chwili gdy ofiara trafia do karetki, najczęściej miejscu wypadku pojawia się patrol policji, który ustala przebieg zdarzenia. 

Czy rowerzysta ma prawo do odszkodowania?

W sytuacji gdy winna wypadku jest osoba prowadząca samochód, odszkodowanie dla cyklisty przewidziane jest w ramach OC sprawcy zdarzenia. Wszystkie pojazdy poruszające się po polskich drogach mają obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, które w razie zdarzenia drogowego pokrywa koszty strat na mieniu i osobie. W związku z tym rowerzysta otrzyma nie tylko zwrot za zniszczony sprzęt, ale również zwrot opłat za leczenie i rehabilitację. Zupełnie inaczej ma się sytuacja w momencie gdy to cyklista spowodował wypadek.

Rowerzyści nie mają obowiązku wykupywania OC w życiu prywatnym i w takiej sytuacji bez odpowiedniej polisy są zmuszeni zapłacić za leczenie ofiary wypadku z własnej kieszeni. Zazwyczaj ubezpieczenie domu i mieszkania powiązane jest z polisą OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie to obejmuje nie tylko kradzież Twoich dwóch kółek, ale również wypadki drogowe. Zakres ochrony pakietu OC rowerzysty każdorazowo opisany jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W tym zakresie umowy towarzystwa ubezpieczeniowego dokładnie precyzują zakres czynności, do których zobowiązani są ubezpieczyciele w momencie, gdy ich klient spowoduje wypadek drogowy lub kolizję. 

PODSUMOWANIE:

  •  Rowerzyści są jedną z grup, która jest bardzo narażona wypadki drogowe.
  •  Cykliści często zapominają o odblaskach, które gwarantują widoczność na drodze.
  • Jeśli dojdzie do wypadku: pamiętaj, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia drogowego i udzielić pierwszej pomocy najbardziej potrzebującym ofiarom.
  • Wypadek na rowerze może generować wysokie koszty, gdy spowodował go cyklista. Przed tego rodzaju odpowiedzialnością finansową chroni go ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej