Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 31.08.2023 Pozostałe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

OC na rower na chwilę obecną nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Zgodnie z przepisami polskiego prawa obecnie jedynie kierowcy samochodów, motorów i motocykli zobowiązani są ustawą Prawo o ruchu drogowym do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla swoich pojazdów. Jednak czy OC rowerzysty wkrótce dołączy do tej grupy polis obowiązkowych?

Wielu cyklistów w związku z powyższym nie decyduje się na zakup dobrowolnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Za co w razie wypadku zapłacą z własnej kieszeni? Co im grozi, gdy przydarzy się wypadek?

Wypadki z udziałem rowerzystów

Rowerzysta na drodze ma niewielkie szanse w starciu z samochodem czy nawet motocyklem. Cykliści stanowią prawie 1/3 ofiar większości zdarzeń drogowych w Polsce. Tu należy również podkreślić, że wypadki z udziałem rowerzystów są zazwyczaj bardzo poważne i wiążą się z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a niejednokrotnie nawet są zdarzeniami śmiertelnymi. 

Wynika to z kilku czynników. Nie tylko z braku poszanowania obecnie obowiązujących przepisów drogowych, nieuwagi lub zwyczajnych błędów ludzkich, ale również z powodu braku zabezpieczeń, na przykład postaci odpowiedniego zabezpieczenia głowy to jest kasku. Wielu z nas nadal uważa, że tego rodzaju ochronę powinni nosić tylko ci, którzy poruszają się po drogach bardzo szybko, zawodowo i codziennie. Niestety wypadki dotykają również tych, którzy na swoje dwa kółka siadają rzadziej i turystycznie. OC rowerzysty w takiej sytuacji wydaje się być wręcz konieczne.

OC dla rowerzysty – co obejmuje?

OC dla rowerzysty oferowane jest obecnie przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które spostrzegły, że trend poruszania się po mieście na dwóch kółkach, jest coraz bardziej popularny. Ubezpieczenie rowerzysty może swoim zakresem obejmować różnego rodzaju sytuacje, wszystko zależy od tego, co chciałby ubezpieczyć potencjalny klient towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Ubezpieczenie OC rowerzysty najczęściej znajdziemy w pakietach przeznaczonych dla cyklistów. Klient zakładu ubezpieczeniowego w ramach tego rodzaju polisy może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w przypadku: kradzieży, wandalizmu, uszkodzenia pojazdu z powodu wypadku, a niejednokrotnie ochrona obejmuje również eksploatację części rowerów z pominięciem hamulców oraz opon. W ramach tego rodzaju ubezpieczenia możemy również otrzymać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Dlaczego warto mieć OC na rower?

Dzięki temu, jeżeli doszłoby do wypadku, będziemy mogli liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w sytuacjach ściśle określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Najczęściej są to kwoty określone procentowo za uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, zwrot pieniędzy za rehabilitację, pobyt w szpitalu, czy też na przykład wynajem sprzętu pomocniczego i rehabilitacyjnego. W ramach tego rodzaju pakietów znajdziemy również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rowerzysty, dzięki któremu prowadzący pojazd nie będzie zmuszony do wypłacenia odszkodowania, w sytuacji gdy wyrządzi komuś krzywdę albo też uszkodzi jego własność.

Jeżeli rowerzysta nie posiadałby tego rodzaju wsparcia ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego za powstałą szkodę musiałby zapłacić z własnej kieszeni. Nie mówimy tu wyłącznie o sytuacjach, w których zniszczymy komuś na przykład rower, ale również o takich, gdy ktoś złamie rękę, a w związku z tym nie będzie miał możliwości zarabiania, a w bardziej dramatycznych sytuacjach zdrowotnych będzie zmuszony do zmiany zawodu. W takich momentach osoba będąca odpowiedzialna za spowodowanie zdarzenia drogowego zobowiązana jest do naprawy szkód, a niejednokrotnie do wypłacenia środków pieniężnych ofierze wypadku.

OC rowerzysty online – ile kosztuje i jaka powinna być suma ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC dla rowerzysty nie jest drogie. Większość zakładów ubezpieczeniowych oferuje polisę w wysokości składki 25-35 zł na rok w przypadku sumy ubezpieczenia około 100 000 zł. Samo ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest nieco wyższe i zazwyczaj możemy je wykupić na rok za około 200 zł przy sumie ubezpieczenia około 60 000 zł.

Wiele firm sprzedających pakiety ubezpieczeń dla cyklistów w najtańszym wariancie obejmującym OC, NNW oraz ochronę roweru przed kradzieżą zaproponuje swoim klientom cenę za roczne ubezpieczenie około 200-300 zł. Ponieważ jednak są to ubezpieczenia dobrowolne i nie jesteśmy do wykupienia ich zobowiązani przepisami prawa, trzeba bardzo uważnie zweryfikować wszystkie świadczenia, do których zobowiązany jest ubezpieczyciel, jak również wysokość sumy ubezpieczenia – szczególnie w przypadku OC i NNW. Zawsze tego rodzaju informacje zawarte są części nazywanej ogólne warunki ubezpieczenia.

Pamiętaj!
Ubezpieczyciel wypłaci tylko te środki, do których zobowiązany jest umową.

Dlatego też musi być ona skonstruowana w taki sposób, aby odpowiadała wszystkim Twoim potencjalnym potrzebom. Z łatwością porównasz oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych poprzez specjalne wyszukiwarki i kalkulatory online. Dzięki temu oszczędzisz czas i ubezpieczenie będziesz mógł wykupić w dowolnym dniu, nie wychodząc z domu, a przede wszystkim nie będziesz musiał się martwić o życie i zdrowie wsiadając na rower.

Podsumowanie:

  • Ubezpieczenie OC rowerzysty nie jest polisą obowiązkową.
  • Ubezpieczenie cyklistów można wykupić w dogodnych pakietach oferowanych przez większość towarzystw ubezpieczeniowych.
  • Pakiety ubezpieczeń obejmują najczęściej OC, NNW oraz ubezpieczenie od kradzieży roweru.
  • Warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia oraz na wszystkie świadczenia, do których zobowiązany jest ubezpieczyciel. Informacje te znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia polisy.
  • Ubezpieczenie OC kupisz już za 25 zł za rok ochrony polisą!
  • Ubezpieczenie dla rowerzysty możesz kupić również przez internet – online. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej