Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Szukałeś sposobu na to, jak zapamiętać, co robić, gdy zdarzy ci się stłuczka? Zastanawiasz się, jak zweryfikować, czy uczestnik kolizji ma ważne OC? To już nie musisz, bo jest od tego aplikacja Na Wypadek. Powstała dzięki inicjatywie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Aplikacja Na Wypadek może nie zachwyca swoim wyglądem, ale jest bardzo pomocna, gdy przydarzy ci się stłuczka. W tej dość stresującej sytuacji, jaką jest wypadek, pełni rolę mobilnego asystenta. Podpowiada, co powinieneś zrobić i w jakiej kolejności. Ma też kilka innych przydanych funkcji. 

Mobilny przewodnik na wszelki wypadek

Oczywiście, nikomu ich nie życzymy, ale wypadki się zdarzają i zdarzać się będą. Dlatego warto wiedzieć, jaki jest wzór postępowania, gdy zdarzy się coś złego. Odpowiednie zachowanie na miejscu stłuczki  jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i zdrowia uczestników zdarzenia. Tym bardziej, że twoje postępowanie będzie inne w zależności o miejsca i kalibru zdarzenia. Aplikacja Na Wypadek krok po kroku poinstruuje cię, jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia czy pod jakie numery alarmowe masz zadzwonić. Wystarczy, że wejdziesz w sekcję „Kolizja”.

Za pomocą apki odpowiednio też udokumentujesz zdarzenie, co jest istotne dla przyszłego postępowania odszkodowawczego. Zamiast wozić ze sobą oświadczenie o zdarzeniu drogowym lub szukać w nerwach jakiegokolwiek wzorca w sieci, masz od ręki jego mobilną wersję, którą wypełnia sprawca. Po uruchomieniu aplikacji Na Wypadek od razu możesz zacząć opisywać okoliczności zdarzenia.  Ekran po ekranie dostajesz klarowne informacje, jakie dane musisz wprowadzić. Z poziomu apki robisz foto dokumentację uszkodzeń. Wszystkie zebrane informacje zapisujesz w aplikacji. Możesz je też wysłać do siebie na maila, a potem do ubezpieczyciela, który będzie likwidował szkodę. 

Sprytne możliwości 

Aplikacja Na Wypadek ma w sobie kilka innych przydatnych funkcji. O wzorze oświadczenia pisaliśmy wyżej. Warto jeszcze wspomnieć, że z poziomu aplikacji możesz zamówić pomoc drogową, jeśli twój samochód nie nadaje się dalszej jazdy. W ramach dodatkowych informacji wypełniasz raport, z którego ubezpieczyciel się dowie, czy była obecna policja na miejscu, jaka była pogoda czy stan nawierzchni. 

Jeśli kiedykolwiek wypełniałeś oświadczenie o zdarzeniu drogowym w wersji papierowej, to wiesz, że jest w nim miejsce na schematyczny rysunek. W aplikacji wystarczy, że wybierzesz gotową grafikę – tę, która najlepiej oddaje to, co się wydarzyło. 

Z innych dodatków możesz liczyć też na praktyczne przypominajki – o zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego lub końcu twojej polisy OC. Kłopot z tym rozwiązaniem jest taki, że żeby działało, aplikacja Na Wypadek musi działać w tle. 

Aplikacja Na Wypadek sprawdzi status OC

Kompleksowe wsparcie przy kolizji nie wyczerpuje możliwości rozwiązania UFG. Aplikacja Na Wypadek pozwala też sprawdzić czy uczestnicy stłuczki mają ważną polisę OC. Od października 2018 roku nie musimy wozić ze sobą potwierdzenia zawarcia tego ubezpieczenia. Drogówka sprawdza stan naszego OC zdalnie. Dzięki apce UFG ty też tak możesz zrobić, by od ręki wiedzieć, pojazd jest ubezpieczony i w którym towarzystwie. Są na to dwa sposoby. Pierwszy nasuwa się sam, czyli wpisujesz numer rejestracyjny. Drugą metodą jest zeskanowanie kodu z prawa jazdy sprawcy. Co więcej, możesz też od razu pobrać do aplikacji dane polisowe uczestnika zdarzenia, co usprawnia wypełnienie mobilnej dokumentacji.  

Jak zainstalować aplikację 

Aplikacja Na Wypadek jest dostoswana do telefonów z Androidem lub systemem iOS. Wchodzisz do sklepu i ściągasz ją na swój smartfon. Na starcie zostaniesz poproszony o PIN, który … sam wymyślasz i zatwierdzasz. Niestety, jest to jedyny słaby punkt apki od UFG. Z jednej strony ochrona hasłem jest ważna ze względu na twoje dane zapisane w aplikacji. W zakładce Mój profil masz swoje imię i nazwisko oraz informacje dotyczące prawa jazdy. Wprowadzasz też dane swojego auta – ręcznie lub skanujesz QR kod z dowodu rejestracyjnego. Z drugiej strony jednak, kod trzeba pamiętać, bo inaczej do aplikacji nie wejdziesz. Co gorsze, nie masz możliwości, by PIN odzyskać. 

PODSUMOWANIE:

  • Aplikacja Na Wypadek jest mobilnym przewodnikiem, który krok po kroku przeprowadza cię przez proces zabezpieczenia miejsca zdarzenia i udokumentowanie stłuczki lub wypadku na potrzeby ubezpieczenia. 
  • Dzięki aplikacji mobilnej UFG sprawdzisz czy dany pojazd ma ważną polisę OC. 
  • Aplikację Na Wypadek mogą zainstalować właściciele telefonów z Androidem, jak i iOS. Aby dostać się do aplikacji musisz stworzyć PIN i go zapamiętać. Nie ma możliwości jego odzyskania. 

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej