Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu to bardzo istotny element, jeśli chcesz odzyskać środki. Jak napisać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu? Wyjaśniamy całą procedurę.

Coraz więcej osób, które są właścicielami mieszkań, decyduje się na wykupienie ubezpieczenia OC. Na wstępie należy zaznaczyć, że ubezpieczenia mieszkania oraz domu czy segmentu należą do tak zwanych ubezpieczeń majątkowych. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje ochronę, w sytuacji gdy wydarzy się takie zdarzenie, które spowoduje uszczerbek na naszym majątku.

Co to jest ubezpieczenie domu?

W ramach ubezpieczenia mieszkania, bo tym terminem będziemy się posługiwać dla uproszczenia, ale sytuacja dotyczy tak samo ubezpieczenia domu, jak i ubezpieczenia segmentu, możemy zdecydować się na dwa elementy, które mogą podlegać ochronie polisą. Pierwszą z nich są tak zwane mury, a drugą wszystkie te ruchomości, które znajdują się w budynku, czyli na przykład mowa tu o: meblach, sprzęcie AGD, ubraniach, sprzęcie RTV czy też sprzęcie komputerowym. Do tak zwanych murów przynależą nie tylko ściany, ale wszystko to, co nie jako przytwierdzone jest do mieszkania w sposób stały. Dla niektórych zaskakującym może być, że mowa tu nie tylko o podłogach, panelach, ale również o kaloryferach, zabudowanych szafach, a także o zabudowie kuchennej.

Tak zwane ubezpieczenie murów ma swoje zastosowanie wtedy, gdy dochodzi do pożaru, ponieważ wtedy ubezpieczyciel zwracać będzie szacunkową wartość tego, co ubezpieczyliśmy. Dzięki temu rozwiązaniu z polisy można wtedy wyposażyć mieszkanie właśnie w te elementy, które niejako przynależą murom nieruchomości.

Wszystko to, co jest niejako wolnostojące w domu, czyli właśnie meble, wyposażenie, dywany, lampy sprzęty elektroniczne, a także rzeczy osobiste, podlegają osobnej części ubezpieczenia, czyli ubezpieczeniu mienia w ramach OC. Są to rzeczy ruchome.

Jeżeli nasza nieruchomość nadal jest budowana i remontowana powinniśmy posiadać ubezpieczenie OC z remontem. Oczywiście, jeżeli jest tak, że jedynie odświeżamy ściany, czyli na przykład zmieniamy ich kolor, to nie jest to taki remont, o który zazwyczaj chodzi towarzystwem ubezpieczeniowym. Niemniej jednak warto sprawdzić, w jaki sposób ubezpieczyciel określił to w umowie polisy.

Ubezpieczenia mieszkania na czas remontu jest oczywiście droższe, ale niewątpliwie jest to związane z tym, że ochrona tego rodzaju w przypadku prac związanych z przestawianiem na przykład ścian działowych, remontem łazienki czy kuchni, niesie ze sobą większe ryzyko. W ramach tak zwanego ubezpieczenia mieszkaniowego, tak jak już wspomnieliśmy, można ubezpieczyć zarówno domy, jak i segmenty, ale też, zależności od zakładu ubezpieczeń, można również ubezpieczyć inne budynki i pomieszczenia gospodarcze, domki letniskowe.

Przed czym dokładnie chroni umowa ubezpieczenia domu?

W ramach ubezpieczenia OC możemy spodziewać się ochrony w sytuacjach tak zwanych losowych, czyli powodzi, pożaru, czy tak zwanego przepięcia. Dodatkowo jesteśmy ubezpieczeni od kradzieży z włamaniem. Można również ubezpieczyć się od zniszczeń na elementach ruchomych posiadanych w mieszkaniu, takich jak: kryształowy wazon lub telewizor, jak również możemy posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym w zakresie na przykład zalania sąsiada albo nieprzewidzianych zniszczeń, których dokonamy na cudzym mieniu korzystając z mieszkania.

W niektórych przypadkach mamy również możliwość skorzystania z usług assistance. Są oczywiście dodatkowo płatne i w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, mają różne zakresy. Możemy spodziewać się opieki ze strony ślusarza, hydraulika lub gazownika, w sposób ściśle określony w umowie. Najbardziej rozbudowaną formą ubezpieczenia mieszkania jest all risk.

Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenia majątkowe są ubezpieczeniami dobrowolnymi i mimo tego, że nazwa polisy w dwóch różnych towarzystwach będzie taka sama, to zakres ochrony może się znacznie różnić. Dlatego niezwykle istotne jest to, aby z uwagą przestudiować ogólne warunki ubezpieczenia polisy, jak również zwrócić szczególną uwagę na fragment dotyczący wykluczeń, czyli takich sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam rekompensaty za wymienione działania.

Kto może ubezpieczyć mieszkanie?

Choć to może zaskakujące ubezpieczenie może wykupić nie tylko właściciel mieszkania. Co ciekawe taka osoba nie musi posiadać również meldunku. Wystarczy, że chcę ubezpieczyć daną lokalizację. W umowie polisy musi jednak wskazać dane osoby, która jest właścicielem, a co za tym idzie, w przypadku szkody, to na jej rzecz będą wypłacane środki. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, jeżeli jesteśmy osobami, które wynajmują lokal i w nim nie mieszkają, ponieważ jeżeli przez naszą nieuwagę dojdzie to szkód, będziemy zmuszeni zapłacić często niemałe kwoty.

Kupując ubezpieczenie na swoje mieszkanie musimy zastanowić się przede wszystkim nad tym, kto będzie w nim mieszkał. Jeżeli mieszkamy w nim sami, to ubezpieczmy zarówno mury, jak i rzeczy ruchome, które posiadamy. Jeżeli zaś będziemy wynajmować, to po pierwsze musimy o tym poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe, bo wysokość składki za ubezpieczenie na 12 miesięcy ochrony polisą wzrasta w momencie gdy w lokalu będzie mieszkał ktoś inny niż jego właściciel. Kwota nie podnosi się zazwyczaj o więcej niż 100 zł przy założeniu, że mówimy o o lokalu około 50 m2.

Jeśli w wynajmowanym lokalu będą meble, których nie zabieramy i będą one użytkowane przez wynajmującego, musimy również wycenić ich wartość i ubezpieczyć tak, by w razie zniszczenia móc otrzymać za nie  rekompensatę.

Bardzo często właściciele mieszkań nie zdają sobie sprawy z tego, że na przykład: teściowie, rodzice, brat to również lokatorzy z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu – rezygnacja z polisy

 Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu to bardzo istotny element polisy. W ogólnych warunkach ubezpieczenia polisy zawsze znajdziesz fragment wskazujący, jak prawidłowo powinno wyglądać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu. W większości towarzystw ubezpieczeniowych wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu jest możliwa w ciągu 30 dni od jej podpisania przy założeniu, że umowa jest na dłużej niż 6 miesięcy.

W przypadku gdy nasze wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu miałoby dotyczyć firmy mamy na to dużo mniej czasu, bo zaledwie 7 dni od podpisania umowy. Zupełnie inaczej niż w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego Ubezpieczenie polisa mieszkania nie przedłuża się w sposób automatyczny. Gdy minie data zakończenia polisy po prostu przestaje ona obowiązywać i nie posiadamy ubezpieczenia. Może się jednak zdarzyć tak, że ubezpieczyciel w ogólnych warunkach ubezpieczenia zapisze, że ochrona, jeśli nie zostanie wypowiedziana, przedłuża się w sposób automatyczny.

Co istotne, ubezpieczyciel ma również prawo do wypowiedzenia umowy. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu ze strony ubezpieczyciela może nastąpić, gdy nie zapłaciliśmy składki, oświadczyliśmy nieprawdę w dokumentach dotyczących nieruchomości, sprzedaliśmy lokal lub gdy wypłacono nam całość odszkodowania.

PODSUMOWANIE:

  • Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu osoba fizyczna może dokonać w ciągu 30 dni od podpisania umowy, natomiast firmy mają na to zaledwie 7 dni.
  • Zarówno właściciel nieruchomości, jak i towarzystwo ubezpieczeniowe, mają prawo do wypowiedzenia polisy.
  • Ubezpieczyciele najczęściej wypowiadają umowy w momencie gdy nie otrzymali zapłaty za polisę.
  • Ubezpieczenie domu mieszkania lub segmentu nie jest obowiązkowe.
  • Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu musi mieć charakter pisemny w sposób określony w polisie.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej