Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 12.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (5 votes)

W przypadku polis OC warto wiedzieć, czym się różni wypowiedzenie oraz odstąpienie, szczególnie gdy mamy prawo skorzystać z odstąpienia od już zawartej umowy bez jakichkolwiek skutków finansowych! Tak! To możliwe.

[bee_cta_inset style=’1′ header=’Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!’ link=’https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/?rel=zajawka’]

Czym jest odstąpienie od umowy?

Choć obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne to szczególna polisa, której, co do zasady, nie można wypowiedzieć, to w przypadku umów zawieranych na odległość, czyli poprzez telefon czy internet, osoby fizyczne mają prawo odstąpić w ciągu 30 dni od jej zawarcia. Dla przedsiębiorcy okres ten skrócony jest tylko do 7 dni dni kalendarzowych.  

Co musi zawierać odstąpienie od umowy? 

 W przypadku odstąpienia nie masz obowiązku wskazywania powodu odstąpienia od umowy.  

Możesz numer polisy, od której chcesz odstąpić, dane konieczne do identyfikacji pojazdu oraz właściciela pojazdu, a także podasz nazwę i adres właściwego towarzystwa ubezpieczeniowego, do którego ten wniosek kierujesz. Nie można również zapomnieć o wskazaniu podstawy prawnej do tej czynności. Kluczowym i nieodzownym elementem właściwie przygotowanego odstąpienia od polisy jest własnoręczny podpis z datą. Samo uzupełnienie wniosku danymi nie wystarczy do tego, aby uznać odstąpienie za prawidłowo przygotowane.

Odstąpienie od opłaconej polisy – Twoje pieniądze przepadły? 

Wiele osób mylnie zakłada, że w przypadku odstąpienia nie mają one prawa do zwrotu środków wpłaconych na konto towarzystwa ubezpieczeniowego. Oczywiście, taki zwrot się należy, ale nie zawsze otrzymasz od ubezpieczyciela 100% kwoty, którą wpłaciłeś na jego konto. Od czego to zależy?

W takiej sytuacji decydującym elementem jest data rozpoczęcia ochrony polisą. Jeśli wykupiłeś polisę i za nią zapłaciłeś, a następnie od niej odstępujesz, to zakład ubezpieczeń potrąci z wpłaconych środków kwotę odpowiadającą tylu dniom, na ile ochrony udzielał. Zazwyczaj, ponieważ odstąpienia można dokonać maksymalnie do 30 dni od podpisania umowy, nie są to kwoty znaczące, ale nie należy w takiej sytuacji spodziewać się 100% zwrotu wpłaconej kwoty. W przypadku zwrotu składki, trzeba również podać numer konta, na który firma ubezpieczeniowa ma przelać pieniądze. Pamiętaj, że dni liczone są od daty wpłynięcia dyspozycji zwrotu od klienta.

[bee_quote_label message=’Jeśli ochrona polisą się nie zaczęła, to po odstąpieniu otrzymasz zwrot 100% składki.’]

Pułapka odstąpienia

To, na co należy zwrócić szczególną uwagę, to daty! W przypadku odstąpienia należy szczególnie uważnie przypilnować, aby nasz pojazd nie miał choćby 1 dnia przerwy w ubezpieczeniu. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że każdy pojazd musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, ale również z tego powodu, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na wszystkich kierowców, którzy mają przerwę w ubezpieczeniu bardzo wysokie kary finansowe. Za jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu w 2023 roku  za samochód osobowy zapłacisz 1400 zł! 

Wypowiedzenie? Ale które? 

 Polskie prawo w przypadku ubezpieczenia OC przewiduje kilka możliwości. Należy przede wszystkim podkreślić, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym raz zakupione ubezpieczenie przedłuża się, co do zasady, w sposób automatyczny. Zatem jeśli chcemy zakupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w innej firmie, musimy koniecznie pamiętać o wypowiedzeniu u poprzedniego ubezpieczyciela. W innym przypadku dotychczasowa polisa wznowi się automatycznie, a właściciel pojazdu będzie podwójnie ubezpieczał samochód. 

Wypowiedzenie możesz złożyć w 4 przypadkach:

  1. Wyrejestrowanie pojazdu poza granice Polski. 
  2. W przypadku automatycznego wznowienia polisy OC.
  3. Na koniec umowy ubezpieczenia – czyli zawczasu blokując automatyczne przedłużenie umowy.
  4. Po sprzedaży/zakupie auta.

Co powinno zawierać wypowiedzenie OC? 

Podobnie jak w przypadku odstąpienia powinniśmy wskazać: 

  • numer polisy, 
  • towarzystwo ubezpieczeniowe – wraz z danymi teleadresowymi, 
  • datę, 
  • dane pojazdu, 
  • dane właściciela, 
  • podstawę prawną,  

i wtedy już własnoręcznie podpisujemy dokument. Nie zapomnijmy o wysyłce dokumentu do właściwego towarzystwa ubezpieczeniowego! 

W jaki sposób przesłać wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy? 

Niezależnie od tego, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym masz polisę zazwyczaj dostępnych jest kilka dróg złożenia wypowiedzenia.

Poczta Polska

To tradycyjna forma wysyłania korespondencji i tylko w jej wypadku liczy się data stempla pocztowego. Czyli za datę złożenia pisma uznaje się datę wysłania korespondencji, a nie datę, w której zakład ubezpieczeń faktycznie otrzymał dokument. Oczywiście dzieje się tak przy założeniu, że data wskazana w piśmie jest tożsama z datą wysyłki.

Internet

Coraz więcej firm, w tym Beesafe, dopuszcza możliwość wygodnej formy składania wypowiedzeń lub odstąpień.

Agent

Dokumenty, takie jak wypowiedzenie lub odstąpienie, możesz również złożyć u agenta Twojego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Osobiście

Masz również prawo złożyć dokumenty osobiście w siedzibie firmy.

Niezależnie od drogi, na którą się zdecydujesz, pamiętaj o zachowaniu potwierdzenia wysłania dokumentów. Jest to szczególnie istotne przypadku, gdy nadasz korespondencję mailowo lub za pośrednictwem Poczty Polskiej, a ona nie dotrze do ubezpieczyciela. Choć są to rzadkie przypadki, to warto zadbać, aby nie znaleźć się w tak potencjalnie niekomfortowej sytuacji.

Podsumowanie:

  1. Odstąpienie od polisy zawieranej na odległość przysługuje przez 30 dni dla osób fizycznych i 7 dni dla przedsiębiorców. 
  2. W przypadku odstąpienia nie trzeba podawać powodu, z jakiego rezygnujemy z umowy. 
  3. Wypowiedzenie można złożyć w ściśle określonych prawem sytuacjach. 
  4. Zarówno w przypadku odstąpienia, jak i wypowiedzenia, należy pamiętać o podaniu wszystkich niezbędnych danych oraz wysłaniu podpisanego dokumentu w terminie.

[bee_cta_button label=”Sprawdź najszybszy kalkulator OC” link=”https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/?rel=button”]

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

karta ekuz dla dziecka
Karta EKUZ dla dziecka By Katarzyna Matusiak Turystyczne
Podróżowanie z dzieckiem za granicę wiąże się z wieloma przygotowaniami, a jednym z kluczowych aspektów jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego. Karta EKUZ dla dziecka to dokument, który umożliwia dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego S...
Czytaj dalej
Napęd AWD
Napęd AWD By Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd AWD (All-Wheel Drive), czyli napęd na wszystkie koła, to technologia, która zyskuje coraz większą popularność wśród kierowców. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów napędu na jedną oś (FWD – na przednią oś, RWD – na tylną oś), napęd AWD rozdziela moc na wszystkie...
Czytaj dalej