Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 01.03.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Od 2035 roku kupisz już tylko samochód elektryczny! Decyzją Parlamentu Europejskiego od tego roku nie kupisz już nowego samochodu spalinowego. Decyzja zapadła.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Powoli zbliża się koniec motoryzacji, jakiej dotychczas doświadczyliśmy. Państwa członkowskie Unii Europejskiej podjęły uchwałę o zakazie sprzedaży pojazdów z silnikami, które są spalinowe już od 2035 roku. Ta data wydaje się odległa, ale mamy zaledwie kilkanaście lat na to, aby całkowicie zmienić nie tylko model sprzedaży i produkcji pojazdów, ale również dostosować istniejącą infrastrukturę do nowych wytycznych, w tym na przykład możliwość ładowania samochodów przy drogach głównych oraz w miastach lub na osiedlach.

Decyzja Parlamentu Europejskiego — co ze starymi autami spalinowymi?

W ramach pakietu „Fit for 55” Parlament Europejski zdecydował, że nowe samochody w 100% procentach mają redukować dwutlenek węgla. Oczywiście decyzja to nie dotyczy pojazdów spalinowych, które są już na rynku i ich zakaz sprzedaży nie będzie dotyczył. Zatem jeszcze przez długi czas na drogach będziemy widzieli auta spalinowe.

Możemy być jednak pewni, że nie będą one nowe. Co ciekawe pierwsze kroki zostaną podjęte już za 7 lat. Od roku 2030 emisja CO2 ma zostać zredukowany aż o 55% w przypadku aut osobowych i 50% w przypadku pojazdów przewożących towary.

Polska i sprzedaż aut elektrycznych

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w Polsce aut o napędzie elektrycznym jest niewielka i są one nadal bardzo drogie, a co za tym idzie, często poza zasięgiem przeciętnej rodziny, która potrzebuje pojazdu w ramach codziennego funkcjonowania. Będzie stanowiło to bardzo duże wyzwanie dla kupujących pojazdy, ale również dla producentów pojazdów mechanicznych.

Hybryda też nie spełnia wymagań!

Warto również podkreślić, że Unia Europejska nie jest przekonana również do tak zwanych aut hybrydowych. Wynika to z tego, że tego rodzaju pojazdy nie zapewniają wskazanej niskiej emisyjności CO2. Niewątpliwie oznacza to, że podróżowanie własnym autem może okazać się w najbliższych latach o wiele droższe niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Parlament Europejski wyznaczył nowy trend w przemyśle motoryzacyjnym i ambitnie ustawił poprzeczkę wdrożenia zmian. Jeśli zmiany cen aut promowanych w Unii nie spadną, to dostępność samochodów elektrycznych będzie ograniczona, co płynie na potencjalnie niską sprzedaż.

I choć decyzja Parlamentu Europejskiego popierająca decyzję Komisji Europejskiej niewątpliwie ma na celu ochronę naszej planety, to budzi ona niepokój wśród wielu państw członkowskich.

Ładowarki przy drogach!

W ramach decyzji również wskazano, że powinny powstać stacje ładujące wzdłuż dróg praktycznie co 60 km w przypadku dróg głównych do 2026 roku. Parlament Europejski wskazał również, że w przypadku rynków, na których auta elektryczne są mniej dostępne, będzie lekko obniżone kryterium ładowania do 1 kW na każdego zarejestrowanego elektryka.

Aktualnie to po stronie ministerstwa transportu pozostaje przygotowanie szczegółowych wytycznych i realizacji planu. Tego rodzaju rozwiązań i decyzji powinniśmy spodziewać się już w 2024 roku. Aktualny plan działania państw członkowskich Unii Europejskiej jest planem ambitnym i czas na wdrożenie przepisów, w tym zmiany infrastruktury, jest bardzo krótki.

OC — ceny spadną?

Jednocześnie z tą zmianą wielu ekspertów wskazuje, że 2030 roku znacząco mogą wzrosnąć ceny za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla samochodów elektrycznych. Warto podkreślić, że aktualnie opłaty za naprawę pojazdów innych niż spalinowe są wyższe, co niewątpliwie przekłada się na wypłaty rekompensat związanych z uszkodzeniami w ramach wydarzeń drogowych.

Pamiętaj, o tym, aby niezależnie od tego, jakim pojazdem jeździsz, mieć aktualne obowiązkowo ubezpieczenie komunikacyjne. Bez tego rodzaju polisy za ewentualne szkody na pojeździe i osobach będziesz odpowiadał końcowo z własnej kieszeni.

Podsumowanie:

  • Od 2035 roku nie kupisz już nowego auta spalinowego.
  • PE uważa, że auta hybrydowe również mają zbyt wysoką emisyjność.
  • Po stronie krajów członkowskich pozostaje wdrożenie odpowiedniej infrastruktury zgodnej z wytycznymi.
  • Auta spalinowe będą mogły być kupowany wyłącznie z rynku wtórnego.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej