Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Chwila nieuwagi, pośpiech i roztargnienie – tyle wystarczy, by to, co wydaje się mało realne, stało się rzeczywistością. Zatrzaśnięte kluczyki w aucie to wbrew pozorom trauma, której stawić czoła musi wielu kierowców. Jeśli na wyciągnięcie ręki mają klucz zapasowy – problem z głowy, jeśli takiego nie ma – zaczynają się schody. Podpowiadamy, jak odzyskać kluczyki zatrzaśnięte w samochodzie! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kiedy zatrzaśnięte kluczyki w aucie staną się faktem… 

Dla tych mających głowę na karku, mało prawdopodobna wydaje się sytuacja, kiedy w roztargnieniu zapominamy o kluczykach i zostawiamy je w środku auta. Zamkniętego auta. W rzeczywistości jest to jednak problem, który dotyka nas częściej, niż moglibyśmy się spodziewać. Co więcej – może się wydawać, że właściciele nowoczesnych modeli samochodów, które wyposażone są w system bezkluczykowego dostępu, są absolutnie bezpieczni. W takiej sytuacji elektronika uniemożliwi zamknięcie auta z zewnątrz, jeśli w środku pozostawiony jest kluczyk. Uniemożliwi przynajmniej teoretycznie. W praktyce ta elektronika bywa jednak bardzo zawodna.

Jak odzyskać kluczyki zatrzaśnięte w samochodzie? 

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie? Zanim rzucimy się do wybicia szyby, weźmy głęboki oddech i rozważmy inne możliwości. Po pierwsze – odpowiedzmy sobie na pytanie, gdzie jest nasz kluczyk zapasowy? Jeżeli ten będzie na podorędziu – jesteśmy uratowani. Jeżeli nie – szukamy rozwiązania dalej. 

UWAGA: Udając się po zapasowy komplet i zostawiając zatrzaśnięty kluczyk w samochodzie, warto zadbać o opiekę nad autem. Jeśli moment nieuwagi wykorzysta złodziej, które sforsuje zamek, kluczyk pozostawiony w stacyjce będzie przesłanką do odmówienia wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia AC.

Nie wiesz, jak odzyskać kluczyki zatrzaśnięte w samochodzie? Jest na to kilka sposobów. W niektórych przypadkach z otwarciem auta poradzisz sobie samodzielnie przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Jeśli jesteś jednak człowiekiem, którego mocną stroną z pewnością nie jest cierpliwość, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. 

UWAGA: W pierwszej kolejności wyeliminuj pomysły podpowiadające otwarcie drzwi śrubokrętem czy scyzorykiem. Próby siłowego otwarcia auta mogą doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu zamka, a to drastycznie zwiększy koszty całej operacji.

Zachowajmy więc zimną krew i rozważmy pierwszy i jednocześnie najprostszy sposób. A konkretniej? Ubezpieczenie samochodu. 

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie a ubezpieczenie Assistance 

Najbardziej rozważni i przezorni kierowcy wiedzą, że tego typu ubezpieczenie może przydać się w najmniej spodziewanych sytuacjach. Ubezpieczenie Assistance, które wiele firm ubezpieczeniowych oferuje jak gratis do obowiązkowego ubezpieczenia OC, to polisa, która może uwolnić nas z wielu opresji. Jedną z nich będą właśnie zatrzaśnięte kluczyki w aucie.

Zatem jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, zweryfikujmy najpierw zakres posiadanych ubezpieczeń. Jeśli nasz pakiet obejmuje również pomoc drogową i wsparcie Assistance wystarczy, że powiadomimy ubezpieczyciela o zdarzeniu, a ten zorganizuje pomoc. Jeśli otwarcie auta na miejscu okaże się niemożliwe, w ramach polisy samochód zostanie odholowany do warsztatu samochodowego czy pod wskazany adres.

UWAGA: Ubezpieczenie Assistance, które obejmuje między innymi sytuację, gdy zatrzasnąłeś kluczyki w samochodzie, znajdziesz w Beesafe.

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie – awaryjne otwieranie auta

Usługa awaryjnego otwierania auta jest oferowana przez większość ślusarzy czy zakładów samochodowych. W większych miastach bez problemu znajdziemy serwis, który oferuje tego typu usługi przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Cena takiej usługi zaczyna się od 100 złotych i uzależniona jest od modelu samochodu, miasta czy odległości, jaką musi pokonać specjalista. Zazwyczaj otwarcie auta odbywa się metodą bezinwazyjną, więc zamek czy karoseria naszego auta są absolutnie bezpieczne. 

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie – zestaw awaryjny

Zestaw awaryjny to zestaw dla złotej rączki, która sama upora się z odzyskaniem kluczyków zatrzaśniętych w samochodzie. Metoda ta wymaga jednak ogromu cierpliwości i precyzji. Zestaw awaryjny do otwierania samochodu zda egzamin przede wszystkim wtedy, gdy zostawiliśmy uchylone okno, przez które będziemy mogli wprowadzić drut, którym zwalniamy blokadę drzwi. Jeżeli chcemy podważyć nieco zamknięte drzwi, przy pomocy dołączonego do zestawu klina możemy odchylić drzwi i umieścić pomiędzy nimi a nadwoziem poduszkę, którą napompujemy pompką. Przez powstałą szczelinę możemy wprowadzić drut z pętelką, którą zaciśniemy na grzybku i zwolnimy blokadę. 

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – zbicie szyby 

Wybicie szyby to pierwszy pomysł, jaki przyjdzie nam do głowy w takiej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że jest to ostateczność (chyba że w samochodzie uwięzione jest dziecko lub zwierzę i nie ma czasu do stracenia). Pozostaje pytanie – którą szybę wybić? Co najważniejsze – pozornie najprostszy wybór, czyli wybicie małej trójkątnej szyby, będzie najgorszym z możliwych. Możemy mieć ogromne problemy ze znalezieniem takiej szyby, a jej wstawienie będzie generowało spore koszty. Najbardziej rozsądne wydaje się zatem wybicie przedniej szyby po stronie pasażera. 

PODSUMOWANIE: 

  • W odzyskaniu kluczyków zatrzaśniętych w samochodzie pomoże nam ubezpieczenie Assistance. 
  • Wybicie szyby to ostateczność. Jeśli będzie to konieczne – unikajmy zbicia trójkątnej szybki. 
  • W przypadku kradzieży auta, kluczyk pozostawiony w stacyjce będzie przesłanką do odmówienia wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia AC.
  •  Nie próbujmy otwierać samochodu śrubokrętem czy innego tego typu narzędziem, ponieważ możemy łatwo uszkodzić mechanizm zamka. 
  • Awaryjne otwieranie auta to usługa oferowana przez wiele serwisów, której koszt zaczyna się od około 100 złotych.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej