Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Przychodzi taki moment w cyklu życia każdego auta, że jedyne co pozostaje to złomowanie samochodu. Nie zawsze oznacza to straty, czasami złomowanie auta może być korzystne dla naszych finansów. Dowiedz się kiedy kasacja samochodu się opłaca, jakie warunki trzeba spełnić i jak się do tego zabrać. Krótko mówiąc – jak zezłomować auto?

Na naszych drogach znajduje się ponadprzeciętna liczba aut, które swoim wiekiem i stanem technicznym zasłużyły już na koniec swojej służby. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pojazdu nie można ot tak sobie wyrejestrować. Urząd nie wykreśli samochodu z systemu, jeśli nie zostanie spełniony jeden z pięciu warunków.

Mówimy tutaj o złomowaniu auta, kradzieży, wywozie pojazdu z kraju i sprzedaniu go za granicę, a także całkowitej kasacji auta lub udokumentowanej, trwałej i zupełnej jego utracie. Kasacja auta występuje w sytuacji całkowitego jego zniszczenia, natomiast o złomowaniu pojazdów mówimy w sytuacji, gdy można z nich jeszcze odzyskać wiele wartościowych materiałów.

Złomowanie samochodu – kiedy?

Jest kilka przyczyn, z powodu których możemy zdecydować o złomowaniu auta. Jedną z nich jest szkoda całkowita po wypadku drogowym. Czasami po prostu nie opłaca się naprawiać samochodu i ubezpieczyciel woli wypłacić jego wartość rynkową i zamknąć sprawę. Złomowanie pojazdów występuje również często z powodu wieku i stanu technicznego aut.

Wniosek o zwrot składki ubezpieczeniowej – pobierz wzór

Poruszanie się takim samochodem może być niebezpieczne i czasami po prostu lepiej się go pozbyć, zanim stanie się coś złego. Sprzedanie takiego auta może trudne, a w skrajnym przypadku grozi nieprzyjemnościami, jeśli nowy nabywca, nie będąc w pełni świadomy stanu auta, spowoduje wypadek. Kolejną sprawą jest ubezpieczenie – polisa OC dla wiekowych pojazdów jest droga (nic dziwnego – auta takie są bardziej niebezpieczne), a kupować trzeba ją co rok, nawet gdy pojazd stoi w garażu. Wydatki związane z niejeżdżącym, ale niewyrejestrowanym samochodem mogą być naprawdę spore.

Patrząc na sprawę od strony ceny ubezpieczenia – dużo bardziej opłaca się jeździć autem nowszym i z mniejszym silnikiem. które może być przecież tak samo szybkie i dynamiczne, a przy okazji znacznie bardziej oszczędne.

Jak zezłomować auto?

Złomowanie samochodu odbywa się w Stacji Demontażu Pojazdów. Ważne by była to oficjalna stacja, posiadająca pozwolenie Marszałka Województwa. Nie warto decydować się na nielegalne złomowanie auta – dokumenty niezbędne do późniejszego wyrejestrowania mogą być wystawione tylko w legalnej stacji z ważnym pozwoleniem. Dodatkowo nielegalny „złomiarz“ może wykorzystać naszą niewiedzę, by samemu wyrejestrować auto i  przywłaszczyć sobie należną nam część składki OC.

Za pojazd, z którego można jeszcze odzyskać niektóre podzespoły, powinniśmy dostać około 400 złotych. Aby tak się stało samochód musi być kompletny – złomowanie auta, którego ciężar jest mniejszy niż 90% masy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym może nas dodatkowo kosztować. Stacja demontażu ma prawo do maksymalnie 10 złotych za każdy brakujący kilogram, zazwyczaj jest to około złotówki. Pracownik stacji dostarczy nam dokumenty, z którymi w ciągu 30 dni musimy się zgłosić do odpowiedniego Urzędu i wyrejestrować auto.

Trzeba też odezwać się do towarzystwa ubezpieczeń i poinformować, że nastąpiła kasacja samochodu. Ubezpieczyciel nie będzie automatycznie przedłużał polisy, a co lepsze, odda nam część składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. 

Złomowanie auta – dokumenty

Na wizytę w Stacji Demontażu Pojazdów i złomowanie samochodu powinniśmy „uzbroić  się“ w dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość, oryginał dowodu rejestracyjnego oraz kartę pojazdu (jeśli była wydana). Auto musi posiadać widoczny numer VIN oraz tablice rejestracyjne. 

Złomowanie pojazdów polega między innymi na odzyskiwaniu wartościowych materiałów i podzespołów, dlatego w trakcie całego procesu będziemy musieli podpisać umowę kupna-sprzedaży. Pracownik stacji unieważni dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i tablice, a następnie wystawi zaświadczenie o demontażu – wydawane w trzech egzemplarzach (dla Stacji, dla Urzędu i dla nas). Następne kroki kierujemy do Wydziału Komunikacji, gdzie wyrejestrujemy auto. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w naszym artykule „Jak wyrejestrować samochód„.

Będziemy potrzebować dowodu osobistego, rejestracyjnego, karty pojazdu, tablic rejestracyjnych, potwierdzenia ubezpieczenia OC oraz zaświadczenia ze Stacji Demontażu Pojazdów. Koszt dodatkowy, związany z wizytą w Urzędzie, to około 10 złotych. Mamy na to 30 dni. Ostatnim krokiem jest poinformowanie ubezpieczyciela (aby uzyskać zwrot części składki będziemy potrzebować zaświadczenia o demontażu lub wyrejestrowaniu) i na tym kończymy złomowanie samochodu.

Gdzie zezłomować samochód?

Warto podkreślić, że kasacja samochodu powinna odbywać się w Stacji Demontażu Pojazdów, posiadającej komplet pozwoleń. Na rynku nie brakuje pośredników, którzy chętnie pomogą pozbyć się nam kłopotu, płacąc nawet 100-200 złotych więcej, niż dostaniemy oficjalnie. Nie uzyskamy jednak od nich zaświadczenia o demontażu, dodatkowo stracimy prawo do odebrania części kwoty od ubezpieczyciela. Jeśli zostało jeszcze kilka miesięcy do końca umowy, a polisa OC była dość wysoka (jak to się zdarza w przypadku starszych pojazdów), to kwota do odebrania od towarzystwa ubezpieczeniowego może być znaczna. Na to często liczą pośrednicy żerując na naszej nieświadomości.

Dodatkowo, jeśli oddaliśmy złomiarzowi za kilkaset złotych wrak samochodu, to nadal musimy go wyrejestrować, jeśli nie chcemy płacić OC. Nie posiadając zaświadczenia o demontażu napotkamy na pewne utrudnienia w Wydziale Komunikacji. Czeka nas składanie oświadczeń i dodatkowe koszty – dodatkowa opłata na rzecz gminy może wynosić około 1000 złotych. Urząd zakłada, że skoro pojazd nie trafił do stacji demontażu, istnieje spora szansa, że to gmina prędzej czy później będzie musiała się wrakiem zająć.

To warto wiedzieć o złomowaniu pojazdu

Złomowanie samochodu to nie musi być kosztowny proces, wręcz przeciwnie, wykonane w odpowiednim momencie pozwoli nam na odzyskanie części pieniędzy oraz pozbycia się problemów i dalszych wydatków. Ważne jest jednak, by wiedzieć jak zezłomować auto poprawnie i nie dać się oszukać. Złomowanie pojazdów i ich wyrejestrowanie to proces, który powinniśmy doprowadzić od początku do końca zgodnie z zasadami i nie szukać pozornych oszczędności.

Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol

Z wykształcenia dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, z praktyki specjalista do spraw komunikacji internetowej i ubezpieczeń. Prywatnie fan motoryzacji, muzyki i gier komputerowych.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej