Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Według polskiego prawa wszystkie samochody muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Niezależnie od tego, czy się nimi poruszamy, czy też od lat stoją na naszym podwórku w bezruchu. Niekiedy rozwiązaniem może być czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Jednak to możliwe jest tylko w określonych sytuacjach. Jakich?

Jeżeli pojazd nie będzie posiadał ubezpieczenia OC, ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny ma prawo na nas nałożyć wysoką grzywnę. weryfikacja listy osób objętych tego rodzaju polisą odbywa się poprzez specjalny system informatyczny. Może się zatem okazać, że otrzymamy list z mandatem, nawet jeżeli nikt nie będzie weryfikował tego, czy faktycznie posiadamy samochód. Czasowe wyrejestrowanie pojazdu wydawać by się mogło zatem idealnym rozwiązaniem.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – kiedy jest możliwe?

Tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu byłoby idealnym rozwiązaniem dla tych właścicieli aut, którzy nie poruszają się nim na co dzień. Nie jest to jednak takie proste. Wyrejestrowanie czasowe pojazdu jest możliwe, ale tylko w kilku bardzo precyzyjnie określonych przepisami polskiego prawa sytuacjach. Chwilowe wycofanie pojazdu z ruchu wiąże się z paroma zobowiązaniami wobec kierowcy pojazdu. Przede wszystkim ma on obowiązek w taki sposób zabezpieczyć pojazd, aby nie było możliwości skorzystania z niego. Dodatkowo ma on również obowiązek postawić pojazd w takim miejscu, które jest bezpieczne i nie znajduje się na lub przy drodze. 

Jaki pojazd można wyrejestrować czasowo?

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym art. 78a ust. 2 czasowo można wyrejestrować: autobusy, pojazdy specjalne, ciągniki samochodowe oraz samochody ciężarowe i przyczepy w wadze do 3,5 tony. Dodatkowo ustawodawca przewidział możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu dla tych kierowców, których naprawa aut przebiega w sposób długotrwały.

Na jak długo można wyrejestrować pojazd?

Każdy właściciel pojazdu decydując się na wyrejestrowanie auta, musi oznaczyć okres, w którym tego rodzaju zawieszenie miałoby obowiązywać. Pojazdy można wyrejestrować na czas od dwóch miesięcy do 2 lat. W szczególnych wypadkach istnieje możliwość przedłużenia tego okresu do czterech lat.

Jak wyrejestrować pojazd tymczasowo?

Kierowca, który decyduje się na czasowe wyrejestrowanie pojazdu, musi udać się do wydział komunikacji. Należy wybrać ten urząd, w którym pojazd został zarejestrowany. Następnie trzeba uzupełnić wniosek. Zazwyczaj dostępny na miejscu lub w internecie. Sam dokument to jednak nie wszystko, właściciel pojazdu musi również posiadać tytuł własności do samochodu, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne. Naturalnie, niezbędny jest również dowód osobisty i uiszczenie opłaty za czynności urzędowe.

Jeżeli właściciel z jakiś przyczyn nie może stawić się osobiście w wydziale komunikacji lub pojazd posiada kilku współwłaścicieli, należy uzupełnić wniosek o pełnomocnictwo i opłacić 17 zł w urzędzie. Z tego rodzaju opłat zwolniona jest najbliższa rodzina i w takiej sytuacji pełnomocnictwo jest darmowe. 

Ile kosztuje wyrejestrowanie pojazdu?

Opłata za wyrejestrowanie tymczasowe na okres dwóch miesięcy to 80 zł. Za każdy następny miesiąc obowiązują dopłaty. W przypadku wyrejestrowania do 12 miesięcy – 4 zł za każdy miesiąc, natomiast jeżeli zamierzamy wyrejestrować auto na 24 miesiące zapłacimy tylko 2 zł za miesiąc.

Pamiętaj, że nawet w takiej sytuacji musisz mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Możesz jednak zgłosić wyrejestrowanie ubezpieczycielowi, który na prawo obniżyć stawkę za OC. 

PODSUMOWANIE:

  • Czasowo możemy wyrejestrować tylko niektóre pojazdy. Wśród nich są: autobusy, ciężarówki i przyczepy do 3,5 tony.
  •  Auto można wyrejestrować czasowo aż do 48 miesięcy.
  •  Wyrejestrowanie samochodu odbywa się w wydziale komunikacji. 
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej