Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 19.02.2024 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpieczenie OC i często nie mieli pewności, jak postąpić z tymi autami.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), przewiduje się, że aż 20% pojazdów zostanie usuniętych z ewidencji. Oznacza to, że wydziały komunikacji wydadzą około 6 milionów decyzji o anulowaniu rejestracji pojazdów. Jednakże, nie każdy właściciel starszego samochodu będzie podlegał temu procesowi automatycznego wyrejestrowania.

Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu – geneza pomysłu

Pomysł automatycznego wyrejestrowywania pojazdów pojawił się w odpowiedzi na potrzebę usunięcia tzw. „martwych dusz” z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Głównym celem jest uporządkowanie rejestru, który zawiera wiele nieużywanych pojazdów, które już dawno straciły swoją wartość użytkową.

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu

Ten ruch wynika z autopoprawki do projektu ustawy zmieniającej pewne ustawy w celu zminimalizowania konsekwencji kradzieży tożsamości (druk nr 3251). Kluczowym elementem jest artykuł 8f, który mówi o następujących warunkach:

Warto też pamiętać, że w przypadku gdy drzewko wystaje ponad 50 cm od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy je oznakować czerwoną chorągiewką.

Decyzje o rejestracji pojazdu wydane przed 14 marca 2005 r., dotyczące pojazdów bez ważnych badań technicznych i obowiązkowego ubezpieczenia OC, które nie zostało opłacone przez ponad 10 lat przed wejściem w życie tego przepisu, stracą ważność z dniem 10 czerwca 2024 r.

Z tego wynika, że od momentu wejścia w życie tego przepisu, samochody bez badań technicznych i ważnego OC od ponad 10 lat zostaną automatycznie wyrejestrowane. Zostaną również anulowane kary za brak OC oraz roszczenia z tego tytułu wobec dotychczasowych posiadaczy tych pojazdów. Dzięki temu, można pozbyć się starych pojazdów bez ponoszenia konsekwencji za wcześniejsze nieprzestrzeganie przepisów.

Od kiedy obowiązuje automatyczne wyrejestrowanie pojazdu?

Przepisy te zaczynają obowiązywać z dniem 10 czerwca 2024 roku. Oznacza to, że od tego dnia z bazy danych CEPiK będą automatycznie usuwane pojazdy, które spełniają wymogi określone powyżej.

Jak wygląda automatyczne wyrejestrowanie pojazdu w praktyce?

Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu działa następująco zgodnie z nowymi przepisami: Jeżeli posiadasz pojazd zarejestrowany przed 14 marca 2005 roku, który przez co najmniej 10 lat nie przeszedł obowiązkowego przeglądu koniecznego do uzyskania ubezpieczenia OC, i nie opłaciłeś tego ubezpieczenia, wówczas z dniem 10 czerwca 2024 roku taki pojazd zostanie automatycznie wyrejestrowany.

Warto też pamiętać, że w przypadku gdy drzewko wystaje ponad 50 cm od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy je oznakować czerwoną chorągiewką.

W praktyce oznacza to, że nie będziesz już musiał martwić się o przechowywanie go na swojej posesji z obawy przed wykorzystaniem go poza nią.

Pojazd może nadal pozostać na Twojej własności, jeśli sobie tego życzysz. Dodatkowo, dzięki nowym regulacjom, będziesz miał możliwość łatwego oddania go na złom lub ponownego zarejestrowania tego pojazdu (lub innego). W przypadku ponownej rejestracji, nie musisz obawiać się konsekwencji za lata niepłacenia OC. Ten przepis działa jak rodzaj amnestii dla osób, które przez lata zaniedbywały te obowiązki.

Czy można wstrzymać proces automatycznego wyrejestrowania?

Jeżeli posiadasz pojazd, który chcesz zachować, to istnieje sposób na uniknięcie jego automatycznego wyrejestrowania. Kluczowe działania, które należy podjąć, to wykonanie badań technicznych pojazdu i odnowienie polisy OC.

Warto też pamiętać, że w przypadku gdy drzewko wystaje ponad 50 cm od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy je oznakować czerwoną chorągiewką.

Jednakże, należy pamiętać, że te działania mogą być kosztowne. Przede wszystkim chodzi o kary za brak OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nalicza karę w wysokości ponad 8 tys. zł za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Co zrobić z pojazdem, który został automatycznie wyrejestrowany?

Automatyczne wyrejestrowanie samochodu przynosi kilka korzyści, szczególnie dla osób, które mają na swoim terenie porzucone stare samochody. Umożliwia ono usunięcie tych pojazdów z nieruchomości bez konieczności spełniania dodatkowych formalności.

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu

W przypadku chęci przywrócenia takiego pojazdu do użytku po jego automatycznym wyrejestrowaniu, konieczne będzie wykonanie kilku kroków. Do tych należy:

  • Złożenie wniosku o ponowną rejestrację pojazdu,
  • Opłacenie ubezpieczenia OC,
  • Uzyskanie czerwonych tablic rejestracyjnych,
  • Przejście pozytywnego badania technicznego na Stacji Kontroli Pojazdów (SKP).

Po pomyślnym zakończeniu tego procesu, istnieje możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych, o ile spełniają one aktualne wymogi.

Kolejną opcją jest sprzedaż lub kasacja pojazdu po jego samoczynnym wyrejestrowaniu. Dla kolekcjonerów, takie auto może posiadać wartość i być na tyle atrakcyjne, by podjąć się jego renowacji. W przypadku braku takiego zainteresowania, właściciel ma możliwość oddania pojazdu na złom.

Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej
Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej