Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Dzięki temu rozwiązaniu ubezpieczyciele swobodnie będą wymieniać informacje dotyczące zakresu polis swoich klientów oraz oferowanych im usług, w tym ubezpieczeń komunikacyjnych czy polis na życie. Baza danych ubezpieczeniowych UFG wprowadza porządek w obecny system ubezpieczeniowy. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co stanowi prawo? Czemu musiała powstać baza danych ubezpieczeniowych UFG? 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zgodnie z przepisami zajmuje się gromadzeniem informacji przekazywanych ze strony wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie naszego kraju i tworzeniem z nich bazy osób, które podlegają ubezpieczeniu polisą. W ten sposób Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny tworzą specjalny informatyczny system, czyli bazę danych. Rozwój tego rozwiązania był stopniowy. Już prawie 6 lat temu rozpoczęto tworzenie pierwszych baz danych ubezpieczeniowych, które niejako stały się podwalinami obecnego rozwiązania.

Od tego czasu trwały bardzo intensywna testy i wdrożenia nowych rozwiązań tak, aby już teraz, czyli od września 2020 roku, można było skorzystać z tak zwanej Bazy Danych Ubezpieczeniowych. Baza danych ubezpieczeniowych UFG musiała powstać na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Baza danych ubezpieczeniowych UFG – które dane zbierane są w systemie? 

Wszystkie zakłady ubezpieczeń mogą być objęte przez bazę danych ubezpieczeniowych. Oznacza to, że każdy rodzaj polisy wprowadzony przez towarzystwo ubezpieczeniowe może być ujęty w systemie informatycznym. Nie mówimy tu zatem wyłącznie o ubezpieczeniach komunikacyjnych, ale również na przykład o ubezpieczeniu mieszkania, polisie turystycznej czy też, jak już wspomnieliśmy, ubezpieczeniu na życie.

Do września 2020 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny z zasady kolekcjonował jedynie informacje dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego oraz autocasco. Zbierane były również informacje, które dotyczyły zdarzeń drogowych – co miało realny wpływ na wysokość składki osoby objętej ochroną towarzystwa ubezpieczeniowego. Zakłady ubezpieczeń miały więc dostęp do historii wypadków i kolizji kierowców również w sytuacji, gdy ubezpieczeni mieli dotychczas polisę  w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. 

Kto na tym skorzysta? Czy każdy zakład ubezpieczeniowy musi dołączyć do systemu? 

Baza danych ubezpieczeniowych UFG jest rozwiązaniem, które dostępne będzie dla towarzystw ubezpieczeniowych. Warto jednak podkreślić w tym momencie, że jest to rozwiązanie, które nie jest obowiązkowe i ubezpieczyciel może, ale nie musi, dołączyć do bazy danych ubezpieczeniowych. Dopiero w momencie gdy to rozwiązanie będzie powszechne wśród zakładów ubezpieczeniowych i zakres wprowadzanych danych będzie pełny, będzie można mówić o całościowym lub też większościowym objęciu rynku rozwiązaniem informatycznym. Każdorazowo to właśnie ubezpieczyciel definiuje, którą z informacji przekazywanych mu przez klienta zamierza umieścić w systemie.

Jednocześnie w momencie gdy firma ubezpieczeniowa decyduje się na przekazywanie jedynie szczątkowych informacji o swoich klientach, musi się liczyć z tym, że dokładnie taki sam zakres informacji otrzyma ze strony innych firm. Oznacza to, że żaden z zakładów ubezpieczeniowych nie będzie poszkodowany i nie będzie przedstawiał zbyt mało lub zbyt wiele w innym podmiotom. Naturalnie, wszystkie bazy danych wymagają nadzoru. To właśnie zadanie spoczywa na Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, który nie tylko zbiera informacje, ale również ma baczenie na rozwój narzędzia i jego bezpieczeństwo oraz dostęp do informacji dla wszystkich firm sprzedających polisy ubezpieczeniowe. Co do zasady można powiedzieć, że udostępnianie tego rodzaju informacji innym podmiotom z rynku, pozwoli wykluczyć krzyżowe ubezpieczenia, oszustwa i inne próby wyłudzenia rekompensat finansowych. 

Kto skorzysta na tego rodzaju rozwiązaniu?

Baza danych ubezpieczeniowych UFG to przede wszystkim bezpieczeństwo dla osób, które wykupują polisy. Informacje z systemu zwiększają bezpieczeństwo zarówno firm ubezpieczeniowych, jak i klientów. Rozwój samej bazy niewątpliwie związany jest z nastawieniem towarzystw ubezpieczeniowych i powszechnością korzystania z systemu. 

PODSUMOWANIE:

  • Baza danych ubezpieczeniowych UFG rozpoczęła swoje funkcjonowanie we wrześniu 2020 roku.
  • Do specjalnie stworzonego systemu informatycznego mogą dobrowolnie przystąpić towarzystwa ubezpieczeniowe. 
  • W systemie informatycznym znajdą się polisy komunikacyjne, ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia dóbr materialnych. 
  • Dostęp do bazy danych będą posiadały tylko uprawnione podmioty, to jest zakłady ubezpieczeń. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej