Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Przyjemny wieczór spędzony w doborowym towarzystwie z dodatkiem alkoholu może nieść za sobą daleko idące skutki. Dlatego nie ma znaczenia, ile alkoholu wypiłeś na spotkaniu – pamiętaj, aby nie wsiadać do samochodu po spożyciu. Jak sprawdzić, czy możesz już prowadzić pojazd? Przeczytaj koniecznie czy wirtualny alkomat się sprawdza!

W raporcie Komendy Głównej Policji w statystykach znajdziemy informacje, że na polskich drogach 2019 roku doszło do 30 000 wypadków i dodatkowo pierwszy raz od ponad dekady odnotowano duży przyrost osób poruszających się pojazdami pod wpływem alkoholu. Takich kierowców było w ubiegłym roku ponad 111 000. Jak widać liczby są zatrważające. Nie pomagają nawet kary i surowe grzywny. 

Jedziesz po alkoholu – z jakimi karami musisz się liczyć? 

Jeżeli we krwi prowadzącego pojazd mechaniczny znajduje się alkohol, ale nie przekracza on 0,5 promila, formalnie mówimy o poruszaniu się stanie nietrzeźwości. Jeżeli jednak zawartość alkoholu we krwi nie przekracza 0,5 promila, właściciel pojazdu zostanie oskarżony o poruszanie się w stanie po spożyciu alkoholu. Granica ta jest bardzo istotna, ponieważ za jazdę w stanie nietrzeźwości kierowca może zostać oskarżony o przestępstwo, co z kolei wiąże się nie tylko z wysokim mandatem, ale również z możliwością ograniczenia wolności.

W przypadku lżejszego przewinienia, to jest jazdy stanie po spożyciu, właściciel pojazdu może spodziewać się grzywny i mniejszych konsekwencji – na przykład w postaci zabrania prawa jazdy. Najsurowiej traktowani są ci kierowcy, którzy poruszają się kolejny raz pod wpływem alkoholu albo też spowodują wypadek. Za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym może grozić aż do 12 lat więzienia!

Do tego dochodzi jeszcze kwestia ubezpieczenia OC. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu „Jazda po alkoholu a ubezpieczenie„.

Wirtualny alkomat  – rozwiązanie dla naiwnych? 

Rozwiązania przyjęte przez polskiego ustawodawcę wydają się być wystarczające, jednak przyzwolenie na poruszanie się po spożyciu alkoholu przez Polaków jest bardzo wysokie. Wielu z nas zbyt szybko uznaje, jedynie dedukując, że we krwi nie mają już w ogóle alkoholu. Złudne przeświadczenie, gdy nie odczuwamy już skutków spożycia trunków, powoduje wiele prawnych i życiowych konsekwencji. 

Rozwiązaniem w tego rodzaju sytuacjach dla części kierowców jest tak zwany wirtualny alkomat. Wirtualny alkomat to w zasadzie internetowy kalkulator, który biorąc pod uwagę podstawowe parametry, szacunkowo ocenia stan trzeźwości potencjalnego kierowcy. Teoretycznie miało być to rozwiązanie dla tych, którzy z różnych powodów nie mają ze sobą prawdziwego alkomatu i to im miało ułatwić podjęcie decyzji o wyruszeniu w drogę. 

Zazwyczaj wirtualny alkomat bierze pod uwagę kilka podstawowych czynników: płeć, wiek, wagę, wzrost i ilość spożytego alkoholu. Nie są to dane przypadkowe. Kobiety pozostają znacznie dłużej pod wpływem alkoholu ze względu na tempo jego rozkładu w organizmie. Podobnie dzieje się, gdy weźmiemy pod uwagę parametr wieku. Z czasem organizm wolniej radzi sobie z usunięciem trującego alkoholu. Niejednokrotnie wirtualny alkomat prosi również o podanie czasu, w którym rozpoczęliśmy i zakończyliśmy picie, co ułatwia algorytmowi przeliczenie wyników. 

Wirtualny alkomat – rzeczywiste działanie

Popularne założenia, że dieta oparta o tłuszcze i ciężkostrawna utrudnia szybkie wchłanianie się alkoholu we krwi, to nie mrzonki! Badania naukowe faktycznie potwierdzają, że tempo rozkładania się toksyny jest dzięki temu o wiele wolniejsze. Wszystko jednak zależy od tego, w jakim stanie fizycznym i zdrowotnym jest nasz organizm. Tego niestety nie jest w stanie ocenić wirtualny alkomat. Niejednokrotnie bardzo duże znaczenie ma również stres, wcześniejsza aktywność motoryczna, choroby towarzyszące i leki.

Dlatego też korzystając z takich narzędzi jak wirtualny alkomat, bądźmy niezwykle ostrożni. Jeśli faktycznie zależy nam na precyzyjnym wyniku, który upewni nas, że możemy podróżować po polskich drogach bez konsekwencji, skorzystajmy z tradycyjnych alkomatów. Obecnie w wielu komendach policji znajdują się dostępne dla obywateli aparaty, które pozwolą zweryfikować nasze odczucia. 

PODSUMOWANIE:

  • Polskie prawo rozróżnia  stan po spożyciu od stanu nietrzeźwości, za który grozi nawet kara więzienia.
  • Wirtualny alkomat to jedynie algorytm pozwalający na szacunkowe ocenianie stanu trzeźwości u osób w naszym wieku i naszej wadze.
  • Za miarodajne możemy uznać jedynie sprawdzenie stanu trzeźwości prawdziwym alkomatem.
  • Komendy policji zazwyczaj dysponują alkomatami do badania trzeźwości, z których mogą korzystać chętni. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej