Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Przyjemny wieczór spędzony w doborowym towarzystwie z dodatkiem alkoholu może nieść za sobą daleko idące skutki. Dlatego nie ma znaczenia, ile alkoholu wypiłeś na spotkaniu – pamiętaj, aby nie wsiadać do samochodu po spożyciu. Jak sprawdzić, czy możesz już prowadzić pojazd? Przeczytaj koniecznie czy wirtualny alkomat się sprawdza!

W raporcie Komendy Głównej Policji w statystykach znajdziemy informacje, że na polskich drogach 2019 roku doszło do 30 000 wypadków i dodatkowo pierwszy raz od ponad dekady odnotowano duży przyrost osób poruszających się pojazdami pod wpływem alkoholu. Takich kierowców było w ubiegłym roku ponad 111 000. Jak widać liczby są zatrważające. Nie pomagają nawet kary i surowe grzywny. 

Jedziesz po alkoholu – z jakimi karami musisz się liczyć? 

Jeżeli we krwi prowadzącego pojazd mechaniczny znajduje się alkohol, ale nie przekracza on 0,5 promila, formalnie mówimy o poruszaniu się stanie nietrzeźwości. Jeżeli jednak zawartość alkoholu we krwi nie przekracza 0,5 promila, właściciel pojazdu zostanie oskarżony o poruszanie się w stanie po spożyciu alkoholu. Granica ta jest bardzo istotna, ponieważ za jazdę w stanie nietrzeźwości kierowca może zostać oskarżony o przestępstwo, co z kolei wiąże się nie tylko z wysokim mandatem, ale również z możliwością ograniczenia wolności.

W przypadku lżejszego przewinienia, to jest jazdy stanie po spożyciu, właściciel pojazdu może spodziewać się grzywny i mniejszych konsekwencji – na przykład w postaci zabrania prawa jazdy. Najsurowiej traktowani są ci kierowcy, którzy poruszają się kolejny raz pod wpływem alkoholu albo też spowodują wypadek. Za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym może grozić aż do 12 lat więzienia!

Do tego dochodzi jeszcze kwestia ubezpieczenia OC. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu „Jazda po alkoholu a ubezpieczenie„.

Wirtualny alkomat  – rozwiązanie dla naiwnych? 

Rozwiązania przyjęte przez polskiego ustawodawcę wydają się być wystarczające, jednak przyzwolenie na poruszanie się po spożyciu alkoholu przez Polaków jest bardzo wysokie. Wielu z nas zbyt szybko uznaje, jedynie dedukując, że we krwi nie mają już w ogóle alkoholu. Złudne przeświadczenie, gdy nie odczuwamy już skutków spożycia trunków, powoduje wiele prawnych i życiowych konsekwencji. 

Rozwiązaniem w tego rodzaju sytuacjach dla części kierowców jest tak zwany wirtualny alkomat. Wirtualny alkomat to w zasadzie internetowy kalkulator, który biorąc pod uwagę podstawowe parametry, szacunkowo ocenia stan trzeźwości potencjalnego kierowcy. Teoretycznie miało być to rozwiązanie dla tych, którzy z różnych powodów nie mają ze sobą prawdziwego alkomatu i to im miało ułatwić podjęcie decyzji o wyruszeniu w drogę. 

Zazwyczaj wirtualny alkomat bierze pod uwagę kilka podstawowych czynników: płeć, wiek, wagę, wzrost i ilość spożytego alkoholu. Nie są to dane przypadkowe. Kobiety pozostają znacznie dłużej pod wpływem alkoholu ze względu na tempo jego rozkładu w organizmie. Podobnie dzieje się, gdy weźmiemy pod uwagę parametr wieku. Z czasem organizm wolniej radzi sobie z usunięciem trującego alkoholu. Niejednokrotnie wirtualny alkomat prosi również o podanie czasu, w którym rozpoczęliśmy i zakończyliśmy picie, co ułatwia algorytmowi przeliczenie wyników. 

Wirtualny alkomat – rzeczywiste działanie

Popularne założenia, że dieta oparta o tłuszcze i ciężkostrawna utrudnia szybkie wchłanianie się alkoholu we krwi, to nie mrzonki! Badania naukowe faktycznie potwierdzają, że tempo rozkładania się toksyny jest dzięki temu o wiele wolniejsze. Wszystko jednak zależy od tego, w jakim stanie fizycznym i zdrowotnym jest nasz organizm. Tego niestety nie jest w stanie ocenić wirtualny alkomat. Niejednokrotnie bardzo duże znaczenie ma również stres, wcześniejsza aktywność motoryczna, choroby towarzyszące i leki.

Dlatego też korzystając z takich narzędzi jak wirtualny alkomat, bądźmy niezwykle ostrożni. Jeśli faktycznie zależy nam na precyzyjnym wyniku, który upewni nas, że możemy podróżować po polskich drogach bez konsekwencji, skorzystajmy z tradycyjnych alkomatów. Obecnie w wielu komendach policji znajdują się dostępne dla obywateli aparaty, które pozwolą zweryfikować nasze odczucia. 

PODSUMOWANIE:

  • Polskie prawo rozróżnia  stan po spożyciu od stanu nietrzeźwości, za który grozi nawet kara więzienia.
  • Wirtualny alkomat to jedynie algorytm pozwalający na szacunkowe ocenianie stanu trzeźwości u osób w naszym wieku i naszej wadze.
  • Za miarodajne możemy uznać jedynie sprawdzenie stanu trzeźwości prawdziwym alkomatem.
  • Komendy policji zazwyczaj dysponują alkomatami do badania trzeźwości, z których mogą korzystać chętni. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej
Staycation
Staycation Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli wakacje spędzane w domu lub blisko miejsca zamieszkania, to alternatywa dla tradycyjnych wyjazdów, która zyskała szczególne uznanie wśród osób poszukujących...
Czytaj dalej