Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 27.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Pojawiają się takie sytuacje, kiedy bardzo potrzebna okazuje się informacja, ile kosztuje twój samochód. Skąd dowiedzieć się, jak oszacować wartość pojazdu, by nie kupić za drogo i nie sprzedać zbyt tanio? W takich sytuacjach z pomocą przychodzi np. baza Info Ekspert. Wycena auta z jej pomocą jest bardzo prosta. Sprawdź, jak to zrobić.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Baza Info ekspert – co to jest?

Info-ekspert to firma, która działa już od 1992 roku i wydaje katalogi oraz programy komputerowe, które służą do profesjonalnej wyceny pojazdów. Ściśle współpracuje ona ze środowiskiem rzeczoznawców samochodowych. Dzięki temu przeprowadzane są badania rynku, które pozwalają na szacowanie wartości konkretnych pojazdów.

Baza Info-expert jest aktualizowana na bieżąco, co pozwala na uzyskanie rzetelnej informacji o wartości auta. Jeszcze do niedawna była to wiedza tajemna dostępna tylko dla ekspertów czyli właśnie rzeczoznawców i mechaników. Tymczasem obecnie każdy, kto potrzebuje ustalić wartość pojazdu, może to zrobić za pomocą katalogów dostępnych w Internecie. 

Po co potrzebna jest wycena samochodu?

Oczywiste jest, że im nowsze auto, tym wyższa jego wartość i każdym rokiem spada. Kiedy potrzebujemy sprawdzić, ile warte jest nasze auto? Zazwyczaj zdarza się to w sytuacjach, gdy chcemy kupić lub sprzedać samochód.

Wiadomo, że każdy chce tanio kupić i drogo sprzedać. Dlatego kiedy chcemy nabyć pojazd, musimy wiedzieć, ile może realnie kosztować dany model, aby nie przepłacić za auto. Z kolei, gdy sprzedajemy auto nie możemy dać sobie wmówić, że samochód jest tańszy niż w rzeczywistości. Wreszcie świadomość wartości pojazdu przydaje się, gdy musimy zapłacić podatek od kupna samochodu.

Wartość auta potrzebna jest także w przypadku obliczania składki OC i AC. Poza tym powinniśmy wiedzieć, ile warte jest auto, gdy ubezpieczyciel ma wypłacić nam odszkodowanie. Przecież jego wysokość także zależy od wartości pojazdu.  

Co wpływa na wartość samochodu?  

Ogólna, rzeczywista rynkowa wartość używanego samochodu zależy od wielu czynników. Należą do nich między innymi, historia wypadkowa, stan techniczny samochodu, zużycie egzemplarza, model pojazdu, przebieg auta, rocznik i dodatkowe modyfikacje. Właściciel często nie jest w stanie sam ustalić, ile jest warte jego auto, dlatego najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy Info-expert.

Jak wycenić samochód?

Samochody z salonu szacowane są na podstawie ich aktualnej ceny. Ale jak wycenić używane auto? Wtedy w grę wchodzą właśnie katalogi dostępne w Internecie na stronie Info ekspert. Wycena darmowa niestety nie jest. To usługa, za którą trzeba zapłacić, ale pozwala poznać realną cenę samochodu.

Na stronie można skorzystać z wyceny profesjonalnej lub wyceny uproszczonej czyli prostej kalkulacji wartości auta. W obu przypadkach należy wypełnić odpowiedni formularz, na podstawie którego można poznać realną wartość auta. 

Baza Info Ekspert a wycena online

Korzystanie z bazy Info-expert online bardzo pomaga także w sytuacji, gdy chcemy wykupić ubezpieczenie samochodu. W przypadku nowego auta jest to prostsze, natomiast jeśli chcemy oszacować ile wart jest samochód używany, trzeba wziąć pod uwagę wiele danych.

Okazuje się, że baza Info-expert jest niezwykle pomocna zarówno dla właścicieli samochodów jak i ubezpieczycieli, którzy także dzięki niej szacują wartość pojazdów. Jest to niezwykle ważne, aby nie doprowadzić do przeszacowania lub niedoszacowania wartości pojazdu. 

Wycena pojazdu, a ubezpieczenie 

Rozminięcie się z rzeczywistą wartością pojazdu w żadną stronę nie jest dobre. Zawyżenie wartości samochodu może doprowadzić do nadubezpieczenia, czyli ubezpieczenia auta na sumę wyższą niż realna. Jednak w przypadku AC wcale nie sprawi to, że dostaniemy wyższe odszkodowanie.

W razie potrzeby likwidacji szkody wartość pojazdu zostanie ponownie zweryfikowana. Niedoubezpieczenie także nie jest korzystne. Jeśli właściciel poda zaniżoną wartość samochodu, co prawda zapłaci mniej za ubezpieczenie, ale za to w razie wypłacenia odszkodowania także będzie ono mniejsze. A co jeśli w razie likwidacji szkody nie zgadzamy się z wartością samochodu podaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe? Możemy wtedy zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy samochodowego, który ustali faktyczną wartość pojazdu.  

PODSUMOWANIE:

  • Baza Info-expert to rzetelne narzędzie dostępne online, które pozwala na ustalenie wartości samochodu.
  • Świadomość, ile jest wart dany pojazd, przydaje się w wielu sytuacjach np. podczas kupna, sprzedaży oraz przy okazji ubezpieczania samochodu.
  • Na realną wartość auta wpływa wiele czynników.
  • Wartość samochodu wpływa także na wysokość ubezpieczenia oraz sumę wypłaconego odszkodowania. 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej