Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Nie od dziś wiadomo, że aby dorobić się odpowiedniej floty firmowej, istnieją dwa wyjścia – tradycyjny kredyt lub leasing. Ten drugi sposób jest znacznie bardziej popularny wśród przedsiębiorców. Przyjrzymy się więc, na czym polega ubezpieczenie samochodu w leasingu i jakie opcje wybrać dla auta firmowego. Oto szczegóły związane z tym tematem. 

Czym jest leasing? 

Leasing to czasowe finansowanie auta na czas trwania umowy. Firma leasingowa nabywa prawa do samochodu i użycza klientowi prawo do użytkowania pojazdu. Leasingobiorca korzysta z niego na warunkach ściśle określonych w zawartej na co najmniej 2 lata umowie i płaci za to comiesięczne raty. Auto nie jest wówczas jego własnością, ale po zapłaceniu ostatniej raty, może je wykupić za cenę znacznie niższą niż rynkowa.

Niewątpliwą zaletą leasingu jest fakt, że dzięki niemu można swobodnie dysponować samochodami firmowymi bez inwestowania wysokich kwot w ich zakup. Rodzajów leasingowania jest kilka, więc każdy właściciel firmy może zdecydować się na taki, który jest najbardziej dla niego korzystny. 

Rodzaje leasingu

Leasing na samochód można podzielić na trzy rodzaje: operacyjny, w którym leasingobiorca zobowiązuje się do oddania pojazdu po wygaśnięciu umowy, a w czasie jej trwania może wpisywać raty w koszt działalności, finansowy, w którym – po spłaceniu rat leasingobiorca staje się właścicielem samochodu i może wpisywać w koszt działalności tylko odsetki od rat oraz leasing zwrotny, wykorzystywany w czasie trudnej sytuacji firmy. Klient sprzedaje auto firmie leasingowej i jedynie użytkuje samochód.

Co prawda, biorąc samochód w leasing, nie jesteś jego właścicielem, ale musisz pamiętać, że to na ciebie spadają obowiązki związane z naprawą i serwisowaniem pojazdu. Po twojej stronie pozostaje także tak ważna kwestia jak ubezpieczenie samochodu firmowego.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – co obejmuje?

Jak już zostało wspomniane, przedsiębiorca korzystający z pojazdów w formie leasingu nie jest ich faktycznym właścicielem. Samochody należą do firmy leasingowej i to ona narzuca warunki. Każda firma może mieć nieco inne wymogi związane z ubezpieczeniem swoich pojazdów, ale pewne zasady pozostają niezmienne. Jeśli chodzi o ubezpieczenie auta w leasingu, to na pewno klient musi się spodziewać, że będzie musiał wykupić cały pakiet ubezpieczeń.

Co wchodzi w zakres takiego pakietu? Przede wszystkim ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej czyli OC. Jest to polisa obowiązkowa dla każdego pojazdu mechanicznego i chroni przed skutkami finansowymi w razie spowodowania zdarzenia drogowego podczas prowadzenia pojazdu. Oprócz OC leasingodawcy wymagają także polisy AC.

Koszty ubezpieczenia auta w leasingu

Właściciele samochodów prywatnych często poprzestają tylko na zakupie OC. Tymczasem firmy leasingowe wyraźnie wymagają opłacenia ubezpieczenia autocasco. Na pewno koszt pakietu będzie znacznie wyższy niż samego OC. Ale wymóg zawarcia umowy AC dla samochodów firmowych da się prosto wyjaśnić. Pojazdy przeznaczone do leasingu to zazwyczaj auta nowe albo maksymalnie kilkuletnie, więc na tyle drogie, że autocasco w ich przypadku zwyczajnie się opłaca. Przecież każda, nawet drobna szkoda, będzie się wiązała ze sporymi stratami finansowymi. 

Wykupienie polisy AC niesie dla obu stron znaczne korzyści. Jakie? Przede wszystkim firma leasingowa zyskuje w ten sposób pewność, że w razie jakiegokolwiek uszkodzenia lub kradzieży otrzyma stosowne odszkodowanie od ubezpieczyciela. Z kolei leasingobiorca może czuć się spokojny, że w tej sytuacji nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów, które czekałyby go, gdyby samochodu nie chroniła polisa AC.  

AC dla auta w leasingu

Ubezpieczenie AC chroni pojazd przede wszystkim przed finansowymi skutkami kradzieży czy szkody całkowitej. Jednak taki podstawowy zakres polisy to dla firmy leasingowej zdecydowanie za mało. Wobec tego wymagane jest znacznie szersze ubezpieczenie samochodu w leasingu, a koszty z tym związane rosną. Nie dość, że w zakres AC mogą wchodzić uszkodzenie na skutek żywiołów, zderzenie ze zwierzęciem, czy uszkodzenia takich elementów jak szyby, to jeszcze właściciel auta może narzucić konkretne warunki.

A są to zazwyczaj następujące wymagania:

  • brak udziału własnego
  • brak franszyzy redukcyjnej
  • najczęściej serwisowa metoda naprawy pojazdu
  • stała suma ubezpieczenia.

Zakup ubezpieczenia na własną rękę, czy u leasingodawcy?

Obydwie opcje są możliwe. A która się bardziej opłaca? Na pewno wiele zależy od potrzeb i możliwości klienta. Firmy leasingowe mają w swojej ofercie pełen pakiet potrzebnych ubezpieczeń, więc zawarcie umowy na miejscu będzie szybkie, proste i wygodne. Jednak trzeba mieć świadomość, że leasingodawca współpracuje tylko z jednym lub kilkoma ubezpieczycielami, więc wybór jest niewielki, ale oferta spełnia wszystkie wymogi dotyczące zakresu ubezpieczenia..

Trzeba uważać na możliwość zmiany składki w trakcie trwania polisy. Zaczyna się od bardzo atrakcyjnej oferty, która w następnym roku może znacząco wzrosnąć. Na szczęście wiele firm pozwala wybrać ubezpieczenia na własną rękę. Co prawda może się to okazać czynnością czasochłonną, ale za to gwarantuje znalezienie ubezpieczenia nawet o kilkaset złotych tańszego. Należy się jednak liczyć z tym, że pakiet musi spełniać ustalone w umowie leasingowej kryteria. Dlatego przed podpisaniem umowy warto skonsultować przygotowane warunki ubezpieczeniowe z leasingodawcą.

PODSUMOWANIE:

  • Leasing to czasowe finansowanie pojazdu na czas trwania umowy, a właścicielem auta jest firma leasingowa.
  • Ubezpieczenie samochodu leży po stronie leasingobiorcy.
  • Firmy leasingowe wymagają wykupienia dla swoich aut pakietu ubezpieczeń OC+AC o szerokim zakresie+NNW wraz z konkretnymi warunkami ubezpieczenia.
  • Ubezpieczenie dla pojazdów firmowych można zakupić u leasingodawcy lub poszukać pakietu na własną rękę.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej