Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Nie od dziś wiadomo, że aby dorobić się odpowiedniej floty firmowej, istnieją dwa wyjścia – tradycyjny kredyt lub leasing. Ten drugi sposób jest znacznie bardziej popularny wśród przedsiębiorców. Przyjrzymy się więc, na czym polega ubezpieczenie samochodu w leasingu i jakie opcje wybrać dla auta firmowego. Oto szczegóły związane z tym tematem. 

Czym jest leasing? 

Leasing to czasowe finansowanie auta na czas trwania umowy. Firma leasingowa nabywa prawa do samochodu i użycza klientowi prawo do użytkowania pojazdu. Leasingobiorca korzysta z niego na warunkach ściśle określonych w zawartej na co najmniej 2 lata umowie i płaci za to comiesięczne raty. Auto nie jest wówczas jego własnością, ale po zapłaceniu ostatniej raty, może je wykupić za cenę znacznie niższą niż rynkowa.

Niewątpliwą zaletą leasingu jest fakt, że dzięki niemu można swobodnie dysponować samochodami firmowymi bez inwestowania wysokich kwot w ich zakup. Rodzajów leasingowania jest kilka, więc każdy właściciel firmy może zdecydować się na taki, który jest najbardziej dla niego korzystny. 

Rodzaje leasingu

Leasing na samochód można podzielić na trzy rodzaje: operacyjny, w którym leasingobiorca zobowiązuje się do oddania pojazdu po wygaśnięciu umowy, a w czasie jej trwania może wpisywać raty w koszt działalności, finansowy, w którym – po spłaceniu rat leasingobiorca staje się właścicielem samochodu i może wpisywać w koszt działalności tylko odsetki od rat oraz leasing zwrotny, wykorzystywany w czasie trudnej sytuacji firmy. Klient sprzedaje auto firmie leasingowej i jedynie użytkuje samochód.

Co prawda, biorąc samochód w leasing, nie jesteś jego właścicielem, ale musisz pamiętać, że to na ciebie spadają obowiązki związane z naprawą i serwisowaniem pojazdu. Po twojej stronie pozostaje także tak ważna kwestia jak ubezpieczenie samochodu firmowego.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – co obejmuje?

Jak już zostało wspomniane, przedsiębiorca korzystający z pojazdów w formie leasingu nie jest ich faktycznym właścicielem. Samochody należą do firmy leasingowej i to ona narzuca warunki. Każda firma może mieć nieco inne wymogi związane z ubezpieczeniem swoich pojazdów, ale pewne zasady pozostają niezmienne. Jeśli chodzi o ubezpieczenie auta w leasingu, to na pewno klient musi się spodziewać, że będzie musiał wykupić cały pakiet ubezpieczeń.

Co wchodzi w zakres takiego pakietu? Przede wszystkim ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej czyli OC. Jest to polisa obowiązkowa dla każdego pojazdu mechanicznego i chroni przed skutkami finansowymi w razie spowodowania zdarzenia drogowego podczas prowadzenia pojazdu. Oprócz OC leasingodawcy wymagają także polisy AC.

Koszty ubezpieczenia auta w leasingu

Właściciele samochodów prywatnych często poprzestają tylko na zakupie OC. Tymczasem firmy leasingowe wyraźnie wymagają opłacenia ubezpieczenia autocasco. Na pewno koszt pakietu będzie znacznie wyższy niż samego OC. Ale wymóg zawarcia umowy AC dla samochodów firmowych da się prosto wyjaśnić. Pojazdy przeznaczone do leasingu to zazwyczaj auta nowe albo maksymalnie kilkuletnie, więc na tyle drogie, że autocasco w ich przypadku zwyczajnie się opłaca. Przecież każda, nawet drobna szkoda, będzie się wiązała ze sporymi stratami finansowymi. 

Wykupienie polisy AC niesie dla obu stron znaczne korzyści. Jakie? Przede wszystkim firma leasingowa zyskuje w ten sposób pewność, że w razie jakiegokolwiek uszkodzenia lub kradzieży otrzyma stosowne odszkodowanie od ubezpieczyciela. Z kolei leasingobiorca może czuć się spokojny, że w tej sytuacji nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów, które czekałyby go, gdyby samochodu nie chroniła polisa AC.  

AC dla auta w leasingu

Ubezpieczenie AC chroni pojazd przede wszystkim przed finansowymi skutkami kradzieży czy szkody całkowitej. Jednak taki podstawowy zakres polisy to dla firmy leasingowej zdecydowanie za mało. Wobec tego wymagane jest znacznie szersze ubezpieczenie samochodu w leasingu, a koszty z tym związane rosną. Nie dość, że w zakres AC mogą wchodzić uszkodzenie na skutek żywiołów, zderzenie ze zwierzęciem, czy uszkodzenia takich elementów jak szyby, to jeszcze właściciel auta może narzucić konkretne warunki.

A są to zazwyczaj następujące wymagania:

  • brak udziału własnego
  • brak franszyzy redukcyjnej
  • najczęściej serwisowa metoda naprawy pojazdu
  • stała suma ubezpieczenia.

Zakup ubezpieczenia na własną rękę, czy u leasingodawcy?

Obydwie opcje są możliwe. A która się bardziej opłaca? Na pewno wiele zależy od potrzeb i możliwości klienta. Firmy leasingowe mają w swojej ofercie pełen pakiet potrzebnych ubezpieczeń, więc zawarcie umowy na miejscu będzie szybkie, proste i wygodne. Jednak trzeba mieć świadomość, że leasingodawca współpracuje tylko z jednym lub kilkoma ubezpieczycielami, więc wybór jest niewielki, ale oferta spełnia wszystkie wymogi dotyczące zakresu ubezpieczenia..

Trzeba uważać na możliwość zmiany składki w trakcie trwania polisy. Zaczyna się od bardzo atrakcyjnej oferty, która w następnym roku może znacząco wzrosnąć. Na szczęście wiele firm pozwala wybrać ubezpieczenia na własną rękę. Co prawda może się to okazać czynnością czasochłonną, ale za to gwarantuje znalezienie ubezpieczenia nawet o kilkaset złotych tańszego. Należy się jednak liczyć z tym, że pakiet musi spełniać ustalone w umowie leasingowej kryteria. Dlatego przed podpisaniem umowy warto skonsultować przygotowane warunki ubezpieczeniowe z leasingodawcą.

PODSUMOWANIE:

  • Leasing to czasowe finansowanie pojazdu na czas trwania umowy, a właścicielem auta jest firma leasingowa.
  • Ubezpieczenie samochodu leży po stronie leasingobiorcy.
  • Firmy leasingowe wymagają wykupienia dla swoich aut pakietu ubezpieczeń OC+AC o szerokim zakresie+NNW wraz z konkretnymi warunkami ubezpieczenia.
  • Ubezpieczenie dla pojazdów firmowych można zakupić u leasingodawcy lub poszukać pakietu na własną rękę.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej