Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
Rate this post

Chorwacja, uznawana za jeden z najpiękniejszych krajów starego kontynentu, ma wyjątkowe w skali świata wybrzeże z licznymi podłużnymi wyspami ustawionymi równolegle do linii brzegowej. Piękne chorwackie plaże i rajskie wyspy są ulubionym celem turystów z Polski. Czy można podróżować do Chorwacji w dobie koronawirusa? Jakie przepisy obowiązują turystów? Zapraszamy do lektury naszego przewodnika.

Chorwacja a koronawirus – atrakcje turystyczne

Chorwacja ma wiele pięknych miejsc, które chętnie odwiedzają turyści. Kraj oferuje liczne atrakcje zarówno dla wielbicieli zabytków jak i miłośników plażowania. Warto zwiedzić Dubrovnik zwany perłą Adriatyku, niezapomniane wrażenie robią jego mury obronne, dzięki którym miasto nigdy nie zostało zdobyte. Niesamowity jest także Split, a największą atrakcją turystyczną tego miasta są pozostałości gigantycznego pałacu cesarza Dioklecjana. Z kolei Makarska, jeden z najpopularniejszych chorwackich kurortów, oferuje zapierające dech w piersiach widoki, góry i morze w jednym kadrze.

W Poreču, Dubrowniku, Trogirze i Szybeniku znajdziemy zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Jednak dla rzeszy polskich turystów Chorwacja to przede wszystkim przepiękne plaże i turkusowe morze. Warto zakotwiczyć na jednej z chorwackich wysp: Hvar, Korčula, Krk i inne gwarantują wspaniały wypoczynek w słońcu.

Chorwacja a koronawirus – kto może wjechać do Chorwacji

Ponieważ Chorwacja należy do Unii, obywatel Polski może wjechać na terytorium Republiki Chorwacji bez wizy i zezwolenia na pobyt i przebywać tu do trzech miesięcy od daty wjazdu. Musi mieć ważny dowód osobisty lub paszport, przez cały czas pobytu nosić go przy sobie i okazywać na wezwanie uprawnionych osób. Osoba, która nie okaże dokumentu tożsamości, może zostać ukarana mandatem w wysokości 200 kun chorwackich (ok. 27 Euro).

Republika Chorwacji uznaje polskie prawo jazdy, poza nim kierowca musi mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym, ważne ubezpieczenie OC, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy i apteczkę.

Za nieprzestrzeganie przepisów na chorwackich drogach grożą wysokie mandaty. Chorwaccy policjanci surowo egzekwują zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu – złamanie przepisu skutkuje grzywną od 1000 do 3000 euro, odebraniem prawa jazdy na rok lub dwa, a nawet karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Podobnie nie ma co liczyć na łagodność, jeśli korzystamy podczas jazdy z telefonu komórkowego (oczywiście z wyjątkiem systemu hands-free). Należy też ściśle przestrzegać przepisów parkowania – pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach w krótkim czasie są odholowywane, a beztroscy kierowcy płacą wysokie kary.

Chorwacja a koronawirus – przepisy wjazdowe

Aby wjechać do Chorwacji, należy wcześniej wypełnić formularz wjazdowy na stronie: https://entercroatia.mup.hr. Jest dostępny w wielu językach, również po polsku. Otrzymane elektronicznie potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia należy wydrukować i umieścić w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu, co ułatwi procedury graniczne.

Chorwacja leży poza strefą Schengen, zatem wjazd możliwy jest wyłącznie za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Taki dokument muszą posiadać również dzieci. Okres ważności dowodu czy paszportu powinien być przynajmniej tak długi jak dozwolony okres pobytu (czyli 90 dni). Podróżując samolotem należy upewnić się, czy dowód osobisty wystarczy, byśmy zostali wpuszczeni na pokład, czy też linie lotnicze wymagają okazania paszportu.

W dobie COVID-19 wymagany jest również tzw. paszport covidowy czyli Unijny Certyfikat COVID. Osoby, które nie mają takiego certyfikatu, mogą wjechać na terytorium Chorwacji pod warunkiem, że na granicy okażą jeden z poniższych dokumentów:

  • nie starszy niż 72 godziny od pobrania negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin wynik szybkiego testu antygenowego, wyłącznie takiego, który jest uznawany w krajach UE i wykonywany w laboratorium;
  • nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki Pfizer, Moderna,AstraZeneca, Sputnik V lub Sinopharm;
  • nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu jednej dawki szczepionki Janssen (Johnson&Johnson), pod warunkiem, że od przyjęcia tej dawki upłynęło 14 dni;
  • zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 270 dni;
  • potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni lub 22 do 84 dni, jeśli przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca;
  • zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że przebyły COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanego w ciągu ostatnich 270 dni, ale nie później niż 11 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy Republiki Chorwacji.

Chorwacja a koronawirus – kto może wjechać bez wyniku testu

Zwolnione z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu przy wjeździe są osoby, które przejeżdżają przed Republikę Chorwacji tranzytem, pod warunkiem, że pobyt w Chorwacji potrwa maksymalnie 12 godzin. Przejeżdżając tranzytem można zatrzymywać się tylko z konieczności na stacjach benzynowych i przydrożnych parkingach. Przestrzeganie limitu 12 godzin kontroluje chorwacka straż graniczna, za jego przekroczenie grożą wysokie mandaty.

Bez dodatkowych wymogów na teren Chorwacji mogą wjechać dzieci, które jeszcze nie ukończyły dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami bądź opiekunami posiadającymi Unijny Certyfikat Covid lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami, lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu. Warto dodać, że już w dniu dwunastych urodzin dziecko jest zobowiązane do spełnienia takich samych warunków jak dorośli.

Chorwacja a koronawirus – kwarantanna w Chorwacji

Osoby, które nie przedstawią zaświadczenia o zaszczepieniu lub byciu ozdrowieńcem, po wjeździe na teren Chorwacji zostaną skierowane na dziesięciodniową kwarantannę na własny koszt. Można ją skrócić, jeśli test PCR/antygenowy zrobiony już na terenie Chorwacji da wynik negatywny.

Chorwacja a koronawirus – obostrzenia dla zaszczepionych i niezaszczepionych

Zgodnie z przewidywaniami liczba zakażeń koronawirusem jesienią 2021 rośnie. Wzrost nie ominął to także Chorwacji. 22 października 2021 w Chorwacji liczba zachorowań była wyższa o 2,7% w stosunku do ubiegłego tygodnia. Liczba zmarłych z powodu Covid-19 wzrosła o 1,1%. Zaszczepionych w pełni jest 43,5% Chorwatów. To mniej niż połowa, zatem szału nie ma, są za to obostrzenia:

  • W Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w sklepach, szpitalach, przychodniach, instytucjach kultury, środkach transportu, na poczcie i dworcu, w bankach i kantorach, a także w punktach usługowych takich jak salony fryzjerskie i kosmetyczne.
  • Należy zachować dystans społeczny 1,5 m na powietrzu, a jeśli to nie jest możliwe, również na zewnątrz należy nosić maseczkę.
  • Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą nosić maszeczki, muszą przedstawić wystawione przez lekarza zaświadczenie o problemach zdrowotnych i niemożności noszenia maseczki oraz jego tłumaczenie na język chorwacki lub angielski zrobione przez tłumacza przysięgłego.
  • Zaleca się, podobnie jak wszędzie, częste i dokładne mycie rąk oraz dezynfekowanie ich.

Chorwacja a koronawirus – powrót do Polski

Po powrocie z Chorwacji należy odbyć kwarantannę, chyba że mamy Unijny Certyficat COVID, jesteśmy zaszczepieni lub mamy przy sobie aktualny negatywny wynik testu.

Chorwacja a koronawirus – ubezpieczenie na podróż

Przed wyjazdem do Chorwacji należy zaopatrzyć się w kartę EKUZ, dzięki niej w nagłym wypadku można skorzystać z publicznej służby zdrowia w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W razie wypadku, zasłabnięcia czy nagłej choroby opieka medyczna jest bezpłatna lub płatna tylko częściowo. Posiadacz ważnej karty EKUZ za świadczenie zdrowotne płaci tylko symboliczną kwotę, ok. 1-5% kosztu usługi medycznej.

Lepiej jednak ubezpieczyć się dodatkowo na własną rękę, ubezpieczenie turystyczne z NNW nie kosztuje dużo, a pokrywa koszty bardziej zaawansowanego leczenia. Przy tej okazji warto zapoznać się z ofertą Compensa Voyage. Prywatna wizyta lekarska w Chorwacji kosztuje ok. 30-40 EUR, a pobyt w szpitalu ok. 65 EUR na dobę (bez kosztów ewentualnej operacji oraz leków). Dobrze byłoby, gdyby ubezpieczenie obejmowało medyczny transport do Polski. W dzisiejszych czasach warto wybrać taką polisę, która gwarantuje leczenie na COVID.

MSZ zachęca, aby przed podróżą zarejestrować się w systemie Odyseusz. Gdyby za granicą wystąpiły sytuacje nadzwyczajne, MSZ będzie mógł się skontaktować się z zarejestrowanym turystą i udzielić mu informacji i pomocy za pośrednictwem placówki dyplomatycznej.

PODSUMOWANIE:

  • Chorwacja, ulubione miejsce wypoczynku Polaków, w dobie pandemii przyjmuje turystów, ale pod pewnymi warunkami.
  • Aby wjechać do Chorwacji, należy wcześniej wypełnić formularz wjazdowy na stronie: https://entercroatia.mup.hr, a każdy, nawet dziecko, musi mieć przy sobie ważny dowód lub paszport.
  • Na granicy konieczne jest okazanie Unijnego Certyfikatu COVID, lub negatywnego wyniku testu na COVID, lub zaświadczenia o byciu zaszczepionym bądź ozdrowieńcem.
  • Jeśli turysta nie ma żadnego dokumentu z wyżej wymienionych, zostanie skierowany na dziesięciodniową kwarantannę na swój koszt. Kwarantannę można skrócić, jeśli na miejscu zrobi się test na COVID i da on wynik negatywny.
  • W Chorwacji należy nosić maseczki w budynkach, a na zewnątrz zachowywać dystans 1,5 m.
  • Po powrocie z Chorwacji polski turysta musi odbyć kwarantannę, chyba że ma Unijny Certyficat COVID, jest zaszczepiony lub ma przy sobie aktualny negatywny wynik testu.
  • Przed wyjazdem do Chorwacji należy zaopatrzyć się w kartę EKUZ, która pokryje lub zminimalizuje koszty leczenia w nagłym wypadku. Warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, najlepiej obejmujące leczenie w razie COVID.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej