Szwajcaria to kraj wyjątkowy pod wieloma względami. Piękno krajobrazu idzie tam w parze z dobrobytem i polityczną neutralnością. Ten przepis na sukces Szwajcarów sprawia, że wiele osób nie tylko chce zobaczyć ten kraj, ale także pracować, czy nawet osiedlić się na stałe w Szwajcarii. Czy wobec sytuacji epidemicznej wjazd do tego kraju jest obecnie możliwy? Jakie przepisy obowiązują? Jakie obostrzenia wprowadzono w Szwajcarii? Poznajmy szczegóły z tym związane.
Z tego artykułu dowiesz się...
Szwajcaria a koronawirus – co z turystyką?
Wyjątkowość Szwajcarii jako europejskiego kraju polega na tym, że nie jest ona ani częścią Unii Europejskiej, ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ale za to należy do Strefy Schengen, co znacznie ułatwia innym Europejczykom przemieszczanie się do tego kraju. Nic dziwnego. Jednym z najpiękniejszych krajów alpejskich jest właśnie Szwajcaria. A koronawirus na szczęście nie uniemożliwił turystom podróżowania.
To bardzo dobra wiadomość, bo Alpy są największym magnesem przyciągającym turystów i to nie tylko do podziwiania widoków, ale także aktywnego spędzania czasu w wielu ośrodkach zimowych takich jak St. Moritz. Jednak Szwajcaria to nie tylko góry i właściwie każdy kanton może oprócz tego przyciągać atrakcjami. Wystarczy tylko wymienić Rheinfall – największy pod względem przepływu wodospad w Europie, czy miasta takie jak Genewa czy Lucerna.
Jak się okazuje, na szczęście turystyka w Szwajcarii nie jest w tym momencie zagrożona.
Jednak każda osoba, podróżująca do tego kraju transportem zbiorowym (autobusem, pociągiem, samolotem, łodzią) jest zobowiązana do rejestracji swojego przyjazdu. Formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie https://swissplf.admin.ch/home.
Szwajcaria a koronawirus – kto może wjechać?
O czym trzeba pamiętać, kiedy planujemy wyjazd do Szwajcarii? Przede wszystkim o podstawowych zasadach dotyczących wjazdu na jej terytorium. Jak już zostało wspomniane, Szwajcaria należy do strefy Schengen. Dzięki temu można do niej wjechać tylko na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego i przebywać w kraju do 90 dni. Dotyczy to oczywiście wyjazdu w celach turystycznych.
Jeśli jednak ktoś planuje wyjechać do Szwajcarii legalnie powyżej 90 dni, musi spełnić jeden z poniższych warunków:
- mieć umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony z firmą, która prowadzi działalność na terenie Szwajcarii
- być oddelegowanym do pracy w Szwajcarii przez firmę z krajów członkowskich UE/EFTA
- prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek w jednym z krajów członkowskich UE/EFTA i realizować w Szwajcarii kontrakt na zasadzie samozatrudnienia.
Ponadto na czas pobytu i pracy w Szwajcarii trzeba koniecznie znaleźć mieszkanie, ponieważ w Szwajcarii istnieje obowiązek meldunkowy. Po znalezieniu legalnego lokum trzeba pojawić się w urzędzie meldunkowym, aby dopełnić formalności. Potrzebne będą do tego następujące dokumenty:
- umowa o pracę lub kontrakt
- umowa najmu mieszkania
- ważny paszport lub dowód osobisty
- zdjęcie paszportowe.
Szwajcaria a koronawirus – przepisy wjazdowe
Skoro już wyjaśniło się, że można wjechać do Szwajcarii bez większych problemów, przejdźmy teraz do przepisów związanych stricte z sytuacją pandemiczną, która narzuca w poszczególnych krajach różne rozwiązania. W związku z ta sytuacją od 20 września 2021 roku, aby móc wjechać na terytorium Szwajcarii wszystkimi rodzajami transportu, należy spełnić obydwa z podanych poniżej warunków. A są to:
- obowiązek rejestracji za pomocą formularza elektronicznego, który należy wypełnić przed przyjazdem do Szwajcarii
- obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 (powinien być to test PCR wykonany z próbki pobranej w ciągu ostatnich 72 godzin lub test antygenowy wykonany w ciągu ostatnich 48 h przed przyjazdem do Szwajcarii).
Z obowiązku wykonania testu zwolnione są wyłącznie osoby, które:
- w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zostały w pełni zaszczepione
- w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zachorowały na COVID-19 i wyzdrowiały.
Trzeba się też przygotować psychicznie na to, że po 4-7 dniach pobytu w Szwajcarii osoby, które przyjechały do tego kraju muszą ponownie poddać się płatnemu badaniu na obecność wirusa w Szwajcarii. Wyniki drugiego testu należy dostarczyć odpowiedniej placówce kantonalnej.
Szwajcaria a koronawirus – czy obowiązuje kwarantanna?
Warto zastanowić się nad tą kwestią, ponieważ kwarantanna wjazdowa dla Polaków przybywających do Szwajcarii została wprowadzona w marcu 2021 roku i obowiązywała do maja. Wprowadzono ją z powodu dużej ilości zachorowań zanotowanych wówczas w Polsce. Na szczęście w maju odwołano obowiązek odbywania kwarantanny wjazdowej dla Polaków. W związku z tym osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski nie podlegają obecnie kwarantannie.
Szwajcaria a koronawirus – obostrzenia dla zaszczepionych i niezaszczepionych
Do tej pory zanotowano w Szwajcarii 855 tys. zachorowań na koronawirusa, natomiast zmarło w wyniku zachorowania na Covid-19 11 156 osób. A jak wygląda obecnie sytuacja pandemiczna w Szwajcarii? Przede wszystkim nadal niezadowalająca jest liczba osób zaszczepionych. Okazuje się według danych ministerstwa tylko 52% populacji zostało w pełni zaszczepionych, a 59% otrzymało pierwszą dawkę. Wygląda więc na to, że Szwajcaria wypada bardzo blado na tle wielu innych krajów europejskich, w których statystyki sięgają ponad 80% społeczeństwa.
I to niestety przekłada się na ciągle rosnącą liczbę zakażeń. Rząd Szwajcarii zapowiedział w związku z tym, że zaostrzy restrykcje dla niezaszczepionych związane z pandemią Covid-19.
Uzasadnia to trudną sytuacją w służbie zdrowia i przeciążonymi oddziałami, zwłaszcza na intensywnej terapii. Obostrzenia będą dotyczyć każdej osoby, która będzie chciała wejść do publicznej przestrzeni zamkniętej. Chodzi między innymi o wejście do takich miejsc jak:
- bary
- restauracje
- kina
- wystawy
- publiczne wydarzenia sportowe.
By wejść do takiego miejsca lub na tego typu wydarzenie trzeba będzie od tej pory okazać certyfikat sanitarny Covid-19. Nowe przepisy wejdą w życie od 13 września i będą obowiązywać aż do 24 stycznia 2022 roku.
Szwajcaria a koronawirus – certyfikat sanitarny Covid-19
Okazuje się, że nie tylko Szwajcaria wprowadza w ostatnim czasie tego typu obostrzenia. W ten sposób władze zachęcają obywateli do zaszczepienia się, a przy okazji w pewien sposób chcą nagrodzić osoby, które w pełni się zaszczepiły. Dlatego zarówno sami szwajcarzy jak i osoby przebywające w tym kraju w celach turystycznych będą musiały okazać certyfikat sanitarny Covid-19 przed wejściem do kina, restauracji czy na wydarzenie sportowe. Certyfikat ten zawiera informację o jednym z zaistniałych faktów:
- pełnym zaszczepieniu
- przebytej chorobie
- negatywnym wyniku testu.
Szwajcaria a koronawirus – powrót do Polski
Polacy jadący do Szwajcarii nie muszą odbywać kwarantanny, ale po powrocie z tego kraju każdy obywatel RP, oprócz dzieci poniżej 12 roku życia, jak najbardziej jest do tego zobowiązany. Jednak istnieją odstępstwa od tej reguły. Od obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny w Polsce zwalnia:
- negatywny wynik testu PCR lub antygenowego, nie starszy niż 48 godzin, który może zostać wykonany przed wyjazdem lub po przyjeździe do Polski
- posiadanie paszportu covidowego (Unijny Certyfikat COVID-19), który zaświadcza o pełnym szczepieniu lub byciu ozdrowieńcem.
Szwajcaria a koronawirus – ubezpieczenie na wyjazd
W Szwajcarii tak jaki i w wielu innych krajach europejskich obejmuje Polaków podstawowa i bezpłatna opieka medyczna. Wystarczy przed wyjazdem zaopatrzyć się w oddziale NFZ w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ale to zdecydowanie za mało na wyjazd. Koszty leczenia w Szwajcarii są bardzo wysokie i zdecydowanie zbyt wysokie jak na kieszeń przeciętnego turysty. Dlatego zaleca się na wyjazd wykupić dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową, jak np. Compensa Voyage.
Na pewno pokryje ona koszty akcji ratunkowych, koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego. Warto zadbać, aby polisa zawierała także takie elementy jak NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu. W ostatnim czasie ubezpieczyciele oferują także możliwość ubezpieczenia się od ryzyka związanego z zachorowaniem na Covid-19 za granicą. Dlatego warto zadbać o ten składnik polisy.
PODSUMOWANIE:
- Szwajcaria to kraj, który przyciąga podróżnych swoim alpejskim charakterem i wieloma atrakcjami turystycznymi.
- Ruch turystyczny do Szwwajcarii obydwa się bez ograniczeń.
- Najważniejsze przepisy wjazdowe do tego kraju to obowiązek rejestracji wjazdowej oraz negatywny wynik testu, z którego zwalnia pełne zaszczepienie lub przebyta choroba.
- Polaków nie obowiązuje kwarantanna po przybyciu do Szwajcarii.
- W Szwajcarii zanotowano 855 tys. zachorowań na koronawirusa, natomiast zmarło 11 156 osób.
- Liczba zachorowań rośnie, więc rząd wprowadził obowiązek okazania certyfikatu sanitarnego Covid-19 przed wejściem do kina, restauracji czy muzeum.
- Po powrocie do Polski obowiązuje 10 dni kwarantanny, z której zwalnia pełne zaszczepienie lub bycie ozdrowieńcem.
- Na wyjazd zdecydowanie warto wykupić prywatną polisę, która chroni w szerokim zakresie, także przed kosztami związanymi z zachorowaniem na koronawirusa.
Przeczytaj więcej na temat: koronawirus obostrzenia
Chorwacja a koronawirus
Chorwacja a koronawirus
Holandia a koronawirus
Holandia a koronawirus
Hiszpania a koronawirus
Hiszpania a koronawirus
Szwecja a koronawirus
Szwecja a koronawirus
USA a koronawirus
USA a koronawirus
Portugalia a koronawirus
Portugalia a koronawirus