Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Wizyta w Stanach Zjednoczonych może być marzeniem wielu Polaków. Obejrzenie atrakcji turystycznych obecnych w tym kraju na pewno zapiera dech w piersiach. Polacy być może chętnie planują odwiedzić ten kraj przede wszystkim ze względu na rodzinę, która zamieszkała w USA. A koronawirus zweryfikował całkowicie te plany i to on rozdaje karty w przypadku podróży do Stanów. 

USA a koronawirus – statystyki

Łączna liczba przypadków zachorowań na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych, to aż 4,3 mln, a na skutek choroby życie straciło 713 tys. osób. Ze statystyk wynika, że jest to najbardziej dotknięty pandemią COVID-19 kraj na świecie. Obecnie notuje się tam nadal bardzo wysoką liczbę dziennych zachorowań. Codziennie pojawiają się najwyższe na świecie, bo przekraczające 150 tys. dobowe statystyki zakażeń.

Administracja poprzedniego prezydenta, Donalda Trumpa, wprowadziła w związku z tym surowe restrykcje dotyczące wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Obecna administracja je jeszcze zaostrzyła. Na szczęście od listopada sytuacja się poprawi z punktu widzenia osób zainteresowanych wjazdem do USA.

USA a koronawirus – dotychczasowe przepisy wjazdowe

Okazuje się, że zwykły wyjazd celach turystycznych do USA na ten moment jest całkowicie niemożliwy. Określają to przepisy zawarte w zarządzeniu pod nazwą Proklamacja z 25 stycznia 2021. Obowiązuje ona do czasu odwołania jej przez prezydenta USA i zakłada, że osoby, które chcą w do Stanów dotrzeć z Polski i wielu innych krajów nie mają prawa wjazdu. Od tej reguły jednak są wyjątki, a mianowicie do USA wpuszczeni zostają:

  • członkowie rodziny obywatela USA
  • stali rezydenci i członkowie ich rodzin
  • cudzoziemcy posiadający wizę związaną ze specjalnym celem pobytu np. naukowcy czy biznesmeni.

Jeśli ktoś może już obecnie lecieć do Stanów, musi pamiętać, przed wejściem na pokład musi okazać:

  • negatywny wynik testu na COVID-19
  • dokumentację wyzdrowienia z COVID-19.

Wszyscy podróżni przy wejściu do samolotu muszą również przedstawić dodatkowy dokument, czyli formularz „ujawnienia i potwierdzenia”.

USA a koronawirus – zmiana przepisów

Na szczęście Proklamacja przestanie już wkrótce obowiązywać i nastąpi znaczne złagodzenie przepisów wjazdowych. Uwaga! Dotyczy to tylko osób w pełni zaszczepionych.

Przepisy wejdą w życie od listopada tego roku. W planach są następujące zmiany, które znacznie złagodzą restrykcje wprowadzone w USA w ramach zapobiegania epidemii.

  • obywatele tych krajów, w których jest wysoki odsetek osób zaszczepionych będą mogli przylecieć do USA
  • osoby te będą musiały okazać potwierdzenie pełnego zaszczepienia, a także negatywny wynik testu na obecność koronawirusa w organizmie, nie starszy niż sprzed 72 godzin
  • osoby te nie będą musiały poddawać się kwarantannie
  • linie lotnicze będą gromadzić dane lokalizacyjne o przybyszach i przekazywać je służbom sanitarnym na wypadek ewentualnych zachorowań, do których doszłoby na pokładzie samolotu
  • nowe przepisy dotyczyć będą tylko podróżnych, którzy dotrą do USA samolotem i będą mieć usta i nos zasłonięte przez cały lot.

USA a koronawirus – zaszczepieni, niezaszczepieni i ozdrowieńcy

Osoby zaszczepione wjeżdżające do Stanów i tak muszą pokazać negatywny wynik testu RT-PCR, RT-LAMP, TMA, NEAR, HDA, NAAT lub antygenowego. Szczepienie można udowodnić, pokazując Unijny Certyfikat COVID-19. Niezaszczepionych czeka taka sama procedura, ale wynik testu nie może być starszy niż 48 godzin. Inaczej sprawa wygląda w przypadku „ozdrowieńców”. Osoby, które niedawno przeszły zachorowanie na koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni podczas wjazdu do USA są zobowiązani okazać dokumentację wyzdrowienia. Konkretnie chodzi o pozytywny wynik testu, który nie jest starszy niż 90 dni oraz zaświadczenie lekarskie dotyczące możliwości odbycia podróży.

A czy dzieci muszą być poddane testom przed wylotem do USA? Jak najbardziej. Z testów zwolnione są wyłącznie dzieci poniżej 2 roku życia.

„Pandemia niezaszczepionych”

Prezydent Biden stwierdził, że nadal blisko 80 milionów Amerykanów jest niezaszczepionych i nazwał to prawdziwą „pandemią niezaszczepionych”. Obecnie ponad 175 milionów Amerykanów jest w pełni zaszczepionych. To zdecydowanie chroni przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przekłada się to na sytuację, w której jest tylko 1 potwierdzony pozytywny przypadek na 5,000 w pełni zaszczepionych Amerykanów tygodniowo. Amerykański rząd zarządza w najbliższym czasie obowiązkowe szczepienia, które mają być wprowadzone dla wszystkich pracowników federalnych, służby zdrowia i firm zatrudniających powyżej 100 osób.

Stany Zjednoczone to ogromny kraj, a w każdym stanie ograniczenia spowodowane pandemią mogą się od siebie różnić. Na pewno przebywając w konkretnym stanie, trzeba przestrzegać obostrzeń, które w nim obowiązują. Najbardziej ogólne stwierdzenie dotyczące zapobiegania zarażeniom dotyczą zachowania dystansu społecznego, częstego mycia rąk i ograniczania kontaktów międzyludzkich.

USA a koronawirus – kwarantanna

Bardzo dobra wiadomość dotyczy faktu, że po przylocie do Stanów Zjednoczonych podróżni nie muszą odbywać kwarantanny wjazdowej. Jednak choroba wirusowa może zaatakować w najmniej spodziewanym momencie. I wówczas już po zachorowaniu na pewno czeka taką osobę kwarantanna. Izolacja związana z zachorowaniem może odbyć się w Stanach Zjednoczonych na własny koszt.

Kwarantanna w USA dotyczy też osób, które mogły mieć kontakt z wirusem, na przykład:

– przebywały w towarzystwie osoby zakażonej przez minimum 15 minut bez zachowania odległości 6 stóp

– opiekują się chorymi na COVID-19

– miały bliski kontakt poprzez pocałunek czy objęcie osoby zakażonej

– używały tych samych sztućców czy szklanek

– zakażony kichał lub kaszlał w ich kierunku.

Kwarantanna, którą odbywa się w Stanach Zjednoczonych, trwa przez 14 dni po bezpośrednim kontakcie z zarażonym i polega na pozostawaniu w domu. W czasie jej trwania trzeba na bieżąco sprawdzać swój stan zdrowia, przede wszystkim temperaturę, i występowanie kaszlu. Przez ten czas koniecznie należy także wystrzegać się kontaktu z innymi osobami i zachowywać dystans.

Powrót ze Stanów Zjednoczonych do Polski

Do tej pory wyjazdy turystyczne zorganizowane i indywidualne nie były możliwe, a do USA można było wylecieć tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jak wiadomo, po przylocie do Stanów Zjednoczonych nie trzeba przechodzić kwarantanny. Ale to nie działa w odwrotną stronę.

Jeśli wracamy do naszego kraju po pobycie w USA, trzeba odbyć obowiązkową kwarantannę. Izolacja ta trwa całe 10 dni.

Jednak są okoliczności, które zwalniają z obowiązku jej przechodzenia. To na pewno fakt, że osoba wracająca do kraju może udowodnić, że jest w pełni zaszczepiona. Można to zrobić, przedstawiając Unijny Certyfikat COVID-19. Z obowiązku izolacji zwalnia też bycie „ozdrowieńcem”. Jednak trzeba pamiętać, że dotyczy to tylko osób, które przeszły zakażenie koronawirusem w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

USA a koronawirus – obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Jeśli w ostatnich miesiącach ktoś mógł wyjechać do Stanów, to ma świadomość, jak ważnym elementem tego wyjazdu jest wykupienie polisy zdrowotnej. Niedługo USA otworzy się na gości i tym bardziej trzeba mieć świadomość, że bez polisy ani rusz. Na kontynencie amerykańskim nie chroni nas ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ. Dlatego przed wyjazdem trzeba wykupić polisę. Najlepiej zrobić to w ramach ubezpieczenia turystycznego. Jeśli szukasz takiego ubezpieczenia, zachęcamy do sprawdzenia oferty Compensa Voyage. Na taką polisę składają się zazwyczaj następujące elementy:

  • polisa zdrowotna, w tym ubezpieczenie kosztów leczenia – trzeba pamiętać, by sumy gwarantowane były odpowiednio wysokie, bo leczenie w Stanach jest bardzo drogie – sugerowana suma to co najmniej 500 000 zł
  • transport medyczny i transport do kraju
  • OC w życiu prywatnym
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
  • ubezpieczenie bagażu.

Warto także zastanowić się nad odpowiednimi dla siebie rozszerzeniami polisy oraz sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje zdarzenia związane z zachorowaniem na COVID-19. Na przykład, czy ubezpieczenie może pokryć koszty związane z odbyciem w USA kwarantanny.

PODSUMOWANIE:

  • Stany Zjednoczone to jeden z najbardziej dotkniętych przez pandemię krajów na świecie.
  • Aż 4,3 mln Amerykanów zachorowało, a na skutek choroby życie straciło 713 tys. osób.
  • Od stycznia do końca października 2021 roku niemożliwy był wjazd do USA w celach turystycznych.
  • Od listopada będzie możliwy wjazd osób zaszczepionych do Stanów na podstawie negatywnego testu na COVID-19.
  • Obostrzenia związane z pandemią mogą się różnić w zależności od konkretnego stanu.
  • Kwarantanna w USA trwa 14 dni i może odbywać się na koszt osoby będącej w izolacji.
  • Po powrocie do Polski obowiązuje 10 dni kwarantanny, z której zwalnia test lub przebyty niedawno COVID-19.
  • Przed wyjazdem do Stanów konieczne jest wykupienie odpowiedniej dla potrzeb polisy turystycznej z właściwie dobranym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Słowenia samochodem
Słowenia samochodem Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowenia, będąca jednym z preferowanych przez nas kierunków na wycieczkę samochodową, zachwyca swoim kompaktowym rozmiarem i różnorodnością krajobrazów. Od urokliwych miasteczek aż po górskie wierzchołki w Triglavskim Parku Narodowym, podróżowanie po tym kraju autem staje się bardz...
Czytaj dalej
Autostrady na Słowacji
Autostrady na Słowacji Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowacja, kraj pozbawiony dostępu do morza, przyciąga turystów, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jej górski teren w połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, przyciąga wielu Polaków na  wakacje. Autostrady na Słowacji to ponad 600 km dróg. Planujesz letni lub zimowy wy...
Czytaj dalej