Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Właściwie od samego początku pandemii większość krajów od razu narzuciła ostre obostrzenia i pozamykała granice. Jednym z niewielu krajów, które w walce z koronawirusem płynęły pod prąd, była właśnie Szwecja. A koronawirus zdawał się początkowo ulegać tej strategii. Czy liberalizm Szwedów się sprawdził? Jak wygląda obecnie sytuacja w tym państwie? Czy można podróżować do Szwecji bez większych ograniczeń? Przyjrzymy się temu bliżej.  

Szwecja a koronawirus – atrakcje turystyczne

Szwecja i w ogóle kraje skandynawskie stają się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. Stanowią zapewne większe wyzwanie niż ciepłe miejsca, w których turyści nastawiają się na leżakowanie na plaży. Kraje te przyciągają raczej miłośników kultury, aktywnej turystyki i surowego klimatu. Jednak zdecydowanie warto odwiedzić Szwecję i zachwycić się jej niezwykłymi krajobrazami.

A gdzie najczęściej udają się turyści? To przede wszystkim największe miasta Szwecji czyli Sztokholm, Malmo, czy Lund. A do tego ogromną popularnością cieszą się położona blisko naszego kraju wyspa Gotlandia – czyli idealne miejsce dla wielbicieli historii Wikingów oraz Laponia – kraina świętego Mikołaja i reniferów. Pozostaje więc pytanie, czy w związku z sytuacją epidemiczną podróże turystyczne do Szwecji zostały w jakikolwiek sposób ograniczone? Na szczęście nie, jeśli chodzi o turystów z Europy.

Nadal można podróżować do tego kraju, wystarczy tylko przestrzegać obostrzeń związanych z przepisami pandemicznymi.

Szwecja a koronawirus – strategia walki z COVID-19

Ogólna liczba zachorowań w Szwecji na koronawirusa sięgnęła 1,16 mln osób. Natomiast na skutek epidemii zmarło 14 956 mieszkańców tego kraju. Jeśli chodzi o szczepienia, to już  6,6 miliona osób dorosłych otrzymało co najmniej jedną dawkę, a 5,3 miliona osób dwie dawki. Z danych ECDC wynika, że w Szwecji przynajmniej jedną dawką zaszczepiono 81,7% populacji, a dwoma dawkami 66,6%. Mało tego.

Na początku sierpnia szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego poinformował, że w 2022 roku większość populacji kraju otrzyma trzecią dawkę szczepionki.

Natomiast już jesienią tego roku dawka przypominająca będzie dostępna dla osób mieszkających w domach opieki, posiadającym obniżoną odporność oraz tych, które mają więcej niż 80 lat. Są to osoby z tak zwanych z grup ryzyka, które mogą być najbardziej narażone na zachorowania.

Od początku rozprzestrzeniania się koronawirusa Szwecja walczyła z epidemią w całkowicie odmienny sposób niż reszta krajów europejskich, a nawet skandynawskich sąsiadów. W tym kraju postawiono na liberalne rozwiązania. Wszelkie obostrzenia były tylko sugestią. Nawet noszenie maseczek. Początkowo wydawało się, że takie podejście do epidemii zakończy się sukcesem dla całego społeczeństwa. Jednak obecnie już wiadomo, że jednak liczba zachorowań stale rośnie i to nawet znacznie szybciej niż w sąsiednich krajach takich jak Finlandia czy Norwegia.

Szwecja a koronawirus – przepisy wjazdowe

Wjazd do Szwecji jest jak najbardziej możliwy drogą lądową, morską na promie i samolotem. Chociaż niestety ruch lotniczy krajowy i międzynarodowy został znacznie ograniczony aż do odwołania.

Ale uwaga! Możliwość nieograniczonego wjazdu do Szwecji dotyczy tylko i wyłącznie obywateli UE oraz EOG, a w tym oczywiście Polaków, którzy podróżują do tego kraju nie tylko turystycznie, ale i za pracą. Natomiast obywateli spoza tych państw obowiązuje zakaz wjazdu na terytorium Szwecji.

W przypadku obywateli UE i EOG trzeba się jednak przygotować na spełnienie konkretnych formalności. Otóż każdy, kto może i chce przekroczyć szwedzką granicę, musi się liczyć z tym, że istnieje obowiązek okazania jednego z dokumentów związanych z sytuacją epidemiczną. A oto one:

  • negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Szwecji. Może to być test antygenowy, test PCR i test LAMP. Dokument zaświadczający o negatywnym wyniku testu musi być imienny, zawierać informację o wystawcy certyfikatu, czasie pobrania próbek i wyniku testu. Informacje muszą zostać podane w języku szwedzkim, angielskim, duńskim, norweskim lub francuskim. Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnieni są obywatele szwedzcy, osoby, które mogą udowodnić, że mieszkają w Szwecji, osoby do 18 roku życia, pracownicy transportu oraz osoby wjeżdżające z sąsiednich krajów nordyckich czyli: Danii, Islandii, Finlandii czy Norwegii.
  • zaświadczenie w języku szwedzkim, angielskim, duńskim, norweskim lub francuskim o pełnym zaszczepieniu przeciw COVID-19 wykonanym co najmniej dwa tygodnie przed wjazdem do Szwecji.
  • zaświadczenie w języku szwedzkim, angielskim, duńskim, norweskim lub francuskim o przebytym zakażeniu COVID-19.

Unijny Certyfikat COVID-19 może mieć dowolną formę, czyli cyfrową lub papierową, ale na pewno musi zawierać kod kreskowy, który umożliwi weryfikację jego autentyczności.

Szwecja a koronawirus – jak wygląda kwarantanna?

Zdecydowanym plusem podróżowania do Szwecji jest fakt, że nie obowiązuje w tym kraju kwarantanna wjazdowa. Natomiast w przypadku stwierdzenia podczas pobytu w Szwecji objawów ze strony układu oddechowego, takich jak kaszel, trudności w oddychaniu lub gorączka, należy jak najszybciej skontaktować się ze szwedzką opieką zdrowotną pod numerem telefonu 1177.

Szwecja a koronawirus – obostrzenia dla zaszczepionych i niezaszczepionych

Początkowo liberalne podejście szwedzkiego rządu do waliki z covidem się sprawdzało. Zakażonych nie było więcej niż w krajach, które wprowadziły surowe obostrzenia. Sytuacja w Szwecji cały czas jest dynamiczna. Na przykład we wrześniu przestały obowiązywać limity zgromadzeń w kinach, teatrach oraz przy organizacji imprez masowych, w tym sportowych. Lokale gastronomiczne mogą być otwarte do późna, a goście mogą siedzieć przy stolikach w dużych grupach.

Jednak obecnie liczna zakażeń stale rośnie podobnie jak w wielu innych krajach. Dlatego szwedzki rząd zaproponował przepisy, które umożliwiają wprowadzenie w razie potrzeby skutecznych i szybkich rozwiązań takich jak właśnie choćby ograniczenie godzin otwarcia barów i restauracji oraz ograniczenie dozwolonej liczby osób na imprezach publicznych, w sklepach, a także podczas podróży pociągiem.

Rząd zapowiada też w związku z niestabilną sytuacją przedłużenie obowiązywania przepisów pandemicznych do końca stycznia 2022 roku.

W Szwecji nie używa się określeń typu „obostrzenia”. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa odbywało się na zasadach zaleceń i rekomendacji. Oto więc, jakie obecnie obowiązują w tym kraju zalecenia i rekomendacje dla osób mieszkających w Szwecji:

  • zachowanie dystansu społecznego
  • noszenie maseczki w środkach transportu publicznego
  • ograniczenie dalszych podróży od miejsca zamieszkania.

Wiadomo, że większość szwedzkiego społeczeństwa już się zaszczepiła. A co w przypadku osób niezaszczepionych? Okazuje się, że zniesienie restrykcji nie obowiązuje osób niezaszczepionych. Oznacza to, że mieszkańcy Szwecji, którzy jeszcze się nie zaszczepili  wciąż powinni zachowywać odstęp i unikać zbiorowisk. Jednocześnie szwedzkie władze nie zdecydowały się na kontrolę w miejscach publicznych zaświadczeń o przyjęciu szczepień przeciw Covid-19.

Szwecja a koronawirus – powrót Polaków do kraju

W naszym kraju, każdego, kto wraca z krajów Unii Europejskiej czeka po powrocie 10-dniowa kwarantanna wjazdowa. Zwolnienie z niej można uzyskać jedynie pod pewnymi warunkami. A są to:

  • okazanie certyfikatu zaświadczającego o pełnym zaszczepieniu
  • zaświadczenie o przebytym nie wcześniej niż w ciągu ostatnich 180 dni covidzie.

Z kwarantanny wjazdowej do Polski zwolnione są także dzieci do lat 12.

Szwecja a koronawirus – polisa na wyjazd

Oczywiście każdy ubezpieczony Polak może na podstawie karty EKUZ korzystać podczas wyjazdu do Szwecji z niezbędnych świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Jednak w razie wypadku, pobytu w szpitalu, czy potrzeby transportu, koszty zdecydowanie mogą przerosnąć przeciętnego Polaka, bo koszty usług medycznych w Szwecji są bardzo wysokie. Dlatego rekomendowane jest wykupienie na wyjazd odpowiedniej prywatnej polisy, takiej jak np. Compensa Voyage.

Ubezpieczenie na wyjazd powinno zawierać odpowiednio dobrane składniki takie jak: polisa zdrowotna, a w tym ubezpieczenie kosztów leczenia, transport medyczny, NNW, OC w życiu prywatnym, czy ubezpieczenie bagażu. Koniecznie trzeba też sprawdzić w OWU, czy ubezpieczenie obejmuje zdarzenia związane z zachorowaniem na koronawirusa w czasie pobytu za granicą.

PODSUMOWANIE:

  • Wyjazdy turystyczne i podróżowanie po Szwecji nie zostały ograniczone.
  • Od początku pandemii Szwecja wprowadziła bardzo liberalne podejście do walki z koronawirusem.
  • W Szwecji na COVID-19 zachorowało 1,16 mln osób, a zmarło 14 956, natomiast ponad 80% populacji jest zaszczepiona przynajmniej jedną dawką.
  • Podczas wjazdu do Szwecji trzeba udowodnić pełne zaszczepienie, fakt bycia ozdrowieńcem lub przedstawić negatywny wynik testu.
  • W Szwecji nie obowiązuje kwarantanna wjazdowa.
  • Po powrocie do kraju obowiązuje kwarantanna z wyjątkiem dzieci do 12 roku życia, osób zaszczepionych i ozdrowieńców.
  • Na wyjazd do Szwecji warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje ewentualne koszty leczenia, także te związane z leczeniem koronawirusa.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej