Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 02.01.2025 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (2 votes)

Pakowanie się przed podróżą bywa wyzwaniem. Szczególnie, gdy ze względu na koszty bagażu rejsowego, chcesz się spakować tylko w bagaż podręczny. Sprytne podejście, które ma jeden haczyk. Nie wszystko można włożyć do walizki, którą zabieramy na podkład. Sprawdź w naszym przewodniku, co można mieć w bagażu podręcznym, a czego unikać. 

Pakowanie bagażu podręcznego to sztuka, która wymaga znajomości przepisów dotyczących bagażu oraz zasad przewozu różnych przedmiotów. Linie lotnicze, takie jak Ryanair czy Wizz Air, narzucają szczegółowe wymagania dotyczące bagażu podręcznego. W tym artykule dowiesz się, jakie przedmioty można mieć w bagażu podręcznym, jakie są ograniczenia dotyczące przewozu płynów i kosmetyków oraz co warto zabrać na pokład samolotu.

Wymiary i waga bagażu podręcznego

Przed spakowaniem bagażu warto zapoznać się z wymiarami bagażu podręcznego. Każda linia lotnicza określa maksymalny rozmiar bagażu podręcznego, który można zabrać na pokład samolotu. Na przykład, bagaż podręczny Ryanair może mieć wymiary 40x20x25 cm w przypadku małego bagażu, natomiast duży bagaż podręczny to zazwyczaj torba o wymiarach do 55x40x20 cm. Linie Wizz Air oferują podobne zasady dotyczące bagażu podręcznego. Pamiętaj, że waga bagażu podręcznego nie powinna przekraczać 10 kg, chociaż szczegółowe wytyczne różnią się w zależności od przewoźnika.

Czytaj także: Gdzie potrzebny jest paszport?

I uwaga, uwaga, potraktujmy poważnie zalecenia co do wielkości bagażu podręcznego. Żeby potem na lotnisku nie okazało się, że właśnie musisz dopłacić za bagaż rejsowy, bo twoja walizka za dużo waży czy jest o 5 cm za wysoka. 

Zasady dotyczące przewozu płynów w bagażu podręcznym

Ograniczenia dotyczące przewozu płynów w bagażu podręcznym są jasno określone w przepisach dotyczących bagażu. Płyny, w tym kosmetyczne, muszą być przewożone w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Wszystkie płyny powinny znajdować się w przezroczystej torbie strunowej o pojemności do 1 litra. Dotyczy to takich produktów jak perfumy, płyn do soczewek, czy dekoracje do makijażu w formie płynnej.

Czy w bagażu podręcznym można mieć wodę? Wodę można wziąć tylko w ilości do 100 ml lub zakupić po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

Kosmetyki w bagażu podręcznym

Przewożenie kosmetyków w bagażu podręcznym wymaga uwagi. Do bagażu można zapakować:

  • Kosmetyki pielęgnacyjne w formie kremów czy żeli (do 100 ml).
  • Dekoracje do makijażu, takie jak tusz do rzęs czy podkład.
  • Płyny kosmetyczne, np. tonik do twarzy czy płyn micelarny.

Kosmetyki można przewozić również w formie stałej, np. szminki czy pudry. Warto zadbać o to, by wszystkie produkty pielęgnacyjne były odpowiednio zabezpieczone przed wylaniem.

Leki w bagażu podręcznym

Przepisy dotyczące bagażu pozwalają na przewożenie leków, jednak warto mieć przy sobie receptę lub zaświadczenie od lekarza w przypadku leków na receptę. Dotyczy to również leków w postaci płynnej, np. syropów. Spakowanie bagażu powinno uwzględniać leki niezbędne podczas podróży.

Pamiętaj, że te przepisy obejmują wszystkie rodzaje płynów, co oznacza, że musisz w ten sposób przewozić zarówno kosmetyki, jak i żywność. Wyjątkiem mogą być leki, które są niezbędne podczas lotu. W takim przypadku należy poinformować o nich podczas kontroli, co pozwoli na wniesienie płynów w pojemnikach przekraczających 100 ml. Zasada ta dotyczy również leków na receptę. Warunkiem przewozu takich produktów jest zgłoszenie ich personelowi kontroli, najlepiej wraz z zaświadczeniem od lekarza. Leki nie muszą być przechowywane w przezroczystych torebkach.

Elektronika w bagażu podręcznym

Urządzenia elektroniczne, takie jak telefon, laptop czy aparat fotograficzny, można przewozić w bagażu podręcznym. Pamiętaj, by były łatwo dostępne podczas kontroli bezpieczeństwa. Ładowarka w bagażu to również przedmiot, który warto mieć pod ręką.

Co z jedzeniem w bagażu podręcznym?

Jedzenie w stanie stałym, takie jak kanapki czy czekolada, można przewozić bez problemu. Ograniczenia dotyczące przewozu dotyczą jednak płynnych produktów spożywczych, np. jogurtów czy sosów, które muszą mieć pojemność do 100 ml.

Sprzęt sportowy i medyczny

Sprzęt sportowy, taki jak narty czy deski snowboardowe, nie może być przewożony w bagażu podręcznym. Wymagane jest nadanie ich jako bagaż rejestrowany. Natomiast sprzęt medyczny, taki jak ciśnieniomierz, można przewozić w bagażu podręcznym, pod warunkiem zgłoszenia go przy odprawie.

Urządzenia elektroniczne w bagażu podręcznym

Pakując bagaż podręczny, możesz bez obaw zabrać ze sobą urządzenia elektryczne i elektroniczne. Laptopy, aparaty, kamery, telefony czy odtwarzacze lepiej mieć przy sobie, ponieważ są bezpieczniejsze niż w bagażu rejestrowanym. Dodatkowo, na pokładzie możesz swobodnie z nich korzystać. W przypadku smartfonów i laptopów będziesz jednak zobowiązany włączyć tryb samolotowy, aby zapobiec ewentualnym zakłóceniom sygnałów.

Jak pakować bagaż podręczny?

Pakowanie bagażu wymaga umiejętnego rozmieszczenia przedmiotów i przestrzegania zasad dotyczących bagażu. Ważne jest, by najcięższe przedmioty znajdowały się na dole torby, a najczęściej używane rzeczy na wierzchu. Ochrona bagażu może obejmować zastosowanie pokrowców lub specjalnych organizerów.

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

W największym skrócie, w bagażu podręcznym nie mogą się znaleźć przedmioty niebezpieczne i płyny w opakowaniach powyżej 100 ml. Oczywiście, oprócz tych zakupionych w strefie wolnocłowej. 

Czego w szczególności nie można spakować?

  • ostrych przedmiotów (np. noży, nożyczek, żyletek, sprzętu do szydełkowania i robienia na drutach, golarek, strzykawek, igieł, korkociągów, szpikulców)
  • ostro zakończonych przedmiotów 
  • sprzętu sportowego i turystycznego, który jest łatwopalny, ostro zakończony lub ma metalowe elementy
  • substancji toksycznych, chemicznych, łatwopalnych i wybuchowych
  • broni 
  • alkoholu powyżej 100 ml (chyba, że był kupiony w strefie wolnocłowej)

Jeśli w naszym bagażu znajdą się zakazane przedmioty, służby na lotnisku poproszą cię o ich wyrzucenie. Jeśli nie chcesz się pożegnać z ulubioną finką lub scyzorykiem, nie przewoź ich w bagażu podręcznym. 

Zwierzęta w samolocie

Linie lotnicze Ryanair i Wizz Air nie pozwalają wprowadzać na pokład swoich samolotów jakichkolwiek zwierząt. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są psy pełniące rolę przewodnika osób niewidomych. Wymagane jest jednak wcześniejsze zgłoszenie przewoźnikowi tego faktu, a także pokazanie dokumentów potwierdzających, że mamy do czynienia z takim zwierzęciem.

Podsumowanie

Spakowanie bagażu podręcznego zgodnie z zasadami dotyczącymi bagażu wymaga uwagi i znajomości przepisów dotyczących przewozu bagażu. Warto mieć w bagażu kosmetyki pielęgnacyjne, leki, elektronikę i jedzenie w stanie stałym. Pamiętaj, by unikać przewożenia zabronionych przedmiotów i odpowiednio zabezpieczyć bagaż przed podróżą.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

  • Ireneusz pisze:

    Według przepisów w bagażu podręcznym można przewozić nóż o ostrzu do 6cm.Proszę o potwierdzenie.

  • Alicja pisze:

    Proszę poprawić wymiary bagażu podręcznego, niewymagającego dodatkowej opłaty, bo to, co jest podane, jest nieprawdą. Aktualnie większość linii pozwala na bagaż podręczny bez dopłaty, które możemy zabrać na pokład i który zmieści się pod siedzeniem, o wymiarach 40 x 20 x 25 cm, a nie tak jak jest napisane „Wynosi on maksymalnie 50x4x20 cm”. Dużo ludzi czyta informacje w Internecie i nie wolno wprowadzać ich w błąd! Pozdrawiam

napęd FWD
Napęd FWD Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd FWD (Front Wheel Drive), czyli napęd na przednią oś, to jeden z najczęściej stosowanych układów w nowoczesnych samochodach osobowych. Oznacza to, że moc silnika przenoszona jest bezpośrednio na przednie koła pojazdu, co wpływa na charakterystykę jazdy, zwłaszcza w warunkach miej...
Czytaj dalej
mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej