Chcąc nie chcąc śmierć bliskiej osoby pociąga za sobą wiele wydatków – od wyprawienia pogrzebu aż po konieczność zakończenia prowadzonych przez zmarłego spraw czy uregulowania wielu długów. W tym kontekście należy więc zapytać czy warto kupić ubezpieczenie na życie?
Życie każdego człowieka jest najwyższą wartością – trudno mieć co do tego wątpliwości. Zwłaszcza wśród osób bliskich, w gronie rodziny, przyjaciół czy w jakichkolwiek innych relacjach, jakie zawiązujemy w naszym codziennym życiu – ich problemy zdrowotne i ewentualna śmierć są dla nas traumatycznym przeżyciem. Co prawda w takich okolicznościach pieniądze nie są pierwszą myślą, jaka pojawia się wówczas w naszych głowach, jednak stanowią one nieodzowny element walki o zdrowie i życie, zwłaszcza wobec wielu mankamentów systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Z tego artykułu dowiesz się...
Polisa na życie – co to jest?
Zanim przejdziemy do szczegółowych analiz mających na celu udzielenie odpowiedzi na powyższe pytanie, trzeba wyjaśnić czym polisa na życie. Przez taką polisę najczęściej rozumie się produkt ubezpieczeniowy – rodzaj ubezpieczenia, w którym przedmiotem ochrony jest życie ubezpieczonego. Najczęściej w przypadku śmierci danej osoby polisa na życie niesie ze sobą obowiązek wypłaty ustalonej sumy ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego na rzecz jej bliskich – osoby wskazane w polisie po śmierci jej posiadacza otrzymają gotówkę, którą będą mogli spożytkować na dowolnie wybrany przez siebie cel.
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak dużą pomocą w trudnej, a nie raz tragicznej sytuacji związanej z czyjąś śmiercią, może okazać się wypłata środków z polisy na życie.
Jest to nieocenione wsparcie przede wszystkim w przypadku, gdy śmierć przyszła niespodziewanie, a co gorsza dotknęła osobę będącą jedynym lub głównym żywicielem rodziny. Okres żałoby po zmarłym nie jest czasem sprzyjającym na rozwiązywanie problemów finansowych, gdyż przeżywamy zwykle jeszcze traumę, ale polisa na życie rozwiąże problemy majątkowe, co pozwoli najbliższym zmarłego na spokojne przeżywanie żałoby. Zatem czy warto kupić ubezpieczenie na życie?
Najlepsze ubezpieczenie na życie – jak je wybrać?
Na rynku rzecz jasna można znaleźć bardzo dużo ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych oferujących polisy na życie – to jeden z najpopularniejszych produktów ubezpieczeniowych, wzbudzających coraz większe zainteresowanie. Jednak im większy wybór, tym trudniej go dokonać – przed podpisaniem umowy ubezpieczenia z danym towarzystwem trzeba wziąć pod uwagę szereg okoliczności, w tym dokładnie przeanalizować oferty konkurencji. Na co więc zwrócić szczególną uwagę poszukując odpowiedniej polisy na życie?
W przypadku wyboru polisy na życie, tak jak przy wyborze innych produktów ubezpieczeniowych, należy rozpocząć od spraw podstawowych, jakimi są kwota ubezpieczenia, wysokość składki oraz warunki wypłaty. W pierwszym przypadku chodzi o konkretną sumę, jaką otrzymają bliscy po śmierci ubezpieczonego, z kolei wysokość składki to kwestia pozwalająca oszacować koszty związane z takim ubezpieczeniem.
Warunki wypłaty mogą natomiast okazać się niekiedy zaskakujące –niektóre towarzystwa mogą wykluczyć ją w przypadku samobójczej śmierci ubezpieczonego, dlatego polisa na życie nie zawsze jest gwarancją otrzymania gotówki przez bliskich zmarłego po jego śmierci.
Dokładnie czytaj umowę – polisa na życie nie jest tu wyjątkiem
Oczywiście wskazane powyżej zagadnienia mają charakter przykładowy i najbardziej podstawowy – polisa na życie najczęściej stanowi bardzo rozbudowany produkt ubezpieczeniowy, stąd przed jej wykupem trzeba dobrze przeanalizować wszystkie dokumenty – w pierwszym rzędzie umowę ubezpieczenia oraz jego ogólne warunki. Bez tego nie sposób ocenić poziomu proponowanych rozwiązań.
Ponadto warto pamiętać, że na rynku można spotkać zarówno indywidualne, jak i łączone polisy na życie. W drugim z tych przypadków polisę wykupuje określona grupa osób, np. pracowników jednego zakładu pracy – wówczas można liczyć na pewne preferencje w kosztach polisy, jednak w zamian za ujednolicone warunki ubezpieczenia i jego zakres. Co zatem obejmuje polisa na życie?
Zakres ochrony ubezpieczeniowej w polisie na życie
Także kwestia zakresu ochrony ubezpieczeniowej w polisie na życie jest różnorodnie kształtowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Podstawowym zdarzeniem objętym ubezpieczeniem na mocy tych produktów jest rzecz jasna śmierć ubezpieczonego, lecz w praktyce często spotyka się wypłatę świadczenia również na skutek zajścia takich okoliczności jak narodziny nowego członka rodziny, pobyt w szpitalu, poważne zachorowanie wymagające specjalistycznego leczenia czy śmierć osoby bliskiej dla ubezpieczonego (przykładowo jego współmałżonka, dziecka bądź rodzica).
Dokładny zakres ubezpieczenia na życie może być naprawdę szeroki, co z kolei oferuje zainteresowanemu takim produktem szerokie możliwości wyboru i dopasowanie do indywidualnych potrzeb i preferencji.
Kolejna reguła dotycząca produktów ubezpieczeniowych, która świetnie sprawdza się w przypadku polisy na życie brzmi: „im wyższy zakres ubezpieczenia i jego suma, tym wyższa składka”. Spośród najbardziej popularnych polis na życie można spotkać takie, których miesięczna składka kształtuje się w przedziale od ok. 50 do 170 zł. Biorąc zaś pod uwagę korzyści z posiadania tego ubezpieczenia na życie, trudno jest twierdzić, aby były to wygórowane koszty, zwłaszcza iż suma ubezpieczenia przy tego rodzaju produktach nie raz wynosi nawet milion złotych.
Polisa na życie – jakie dokumenty potrzebne są do podpisania umowy?
Warto pamiętać, że do podpisania umowy ubezpieczenia na życie konieczne są zarówno standardowe dokumenty, jak i takie, których zwykle nie wymaga się w przypadku innych form ubezpieczenia. W pierwszym przypadku chodzi oczywiście o ważny w dniu podpisania umowy dokument tożsamości, np. paszport lub dowód osobisty, jednak towarzystwa ubezpieczeniowe przed sprzedażą omawianego produktu bardzo często wymagają także dostarczenie wyników badań lekarskich.
Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie
Źródłem tego rodzaju praktyki jest przede wszystkim chęć zminimalizowania ryzyka, jakie podejmuje towarzystwo ubezpieczeniowe sprzedając polisę na życie. Jeżeli wykupi ją osoba znajdująca się w kiepskim stanie zdrowia, to z punktu widzenia ubezpieczyciela zachodzi dużo większe ryzyko, że w niedługim okresie czasu trzeba będzie wypłacić świadczenie z polisy. Z tego względu ubezpieczenie na życie najczęściej nie jest dostępne dla osób, u których już zdiagnozowano ciężką chorobę.
Polisa na życie – czy warto?
Mając na względzie wszystkie z przytoczonych powyżej okoliczności powróćmy raz jeszcze do wyjściowego pytania – czy warto kupić ubezpieczenie na życie? Co prawda wszystko zależy od danego przypadku, a zwłaszcza od budżetu, jakim dysponuje zainteresowany, jednak generalnie na to pytanie można udzielić odpowiedzi twierdzącej – ubezpieczenie na życie daje poczucie bezpieczeństwa zarówno ubezpieczonemu jak i jego bliskim.
Należy raz jeszcze przypomnieć, że korzyści płynące z posiadania przedmiotowej polisy można osiągnąć tylko wówczas, gdy dokona się zakupu odpowiedniego produktu. Ich wybór na rynku jest przeogromny, ale do podjęcia właściwej decyzji potrzeba dobrej orientacji w realiach ubezpieczeniowych – przed kupnem odpowiedniej polisy ubezpieczenia na życie warto skonsultować się ze specjalistą z branży.
PODSUMOWANIE:
- Polisa na życie jest produktem ubezpieczeniowym, na mocy którego ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty na rzecz ubezpieczonego lub jego bliskich odpowiedniej sumy pieniędzy w przypadku śmierci danej osoby lub ciężkiej choroby;
- Na rynku funkcjonuje bardzo dużo tego rodzaju produktów. Dzielą się one na indywidualne i grupowe polisy na życie;
- Wybór najlepszego ubezpieczenia na życie uzależniony jest od wielu czynników – przede wszystkim od warunków ubezpieczenia oraz budżetu, jaki zainteresowany może przeznaczyć na opłacenie miesięcznej składki;
- Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia na życie warto skonsultować się ze specjalistą od ubezpieczeń. Jego wiedza i doświadczenie będą pomocne w wyborze najlepszej oferty.
Gdzie znaleźć najlepszą polisę na życie?
Składka wypadkowa 2023
Nieważny dowód osobisty
Ubezpieczenie na życie ze zwrotem składki
Ubezpieczenie posagowe
Rodzaje ubezpieczeń na życie