Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 17.07.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
3.7/5 - (7 votes)

Kolizja drogowa to nie tylko traumatyczne zdarzenie, ale także kłopoty, które czekają na obie strony zdarzenia. Osoba poszkodowana będzie przecież musiała oddać do naprawy uszkodzony samochód, a sprawcę oprócz tego może czekać także mandat, sprawa w sądzie i komplikacje z ubezpieczeniem. Sprawdzimy więc, co to jest kolizja drogowa i jakie konsekwencje można ponieść po jej spowodowaniu. Oto szczegóły.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest kolizja drogowa?

Być może na co dzień używamy naprzemiennie określeń kolizja i wypadek. Jednak zdecydowanie nie znaczą one tego samego. Czym więc się różnią? Otóż zakłada się, że:

  • kolizja drogowa to zdarzenie, na skutek którego doszło wyłącznie do poniesienia strat materialnych i nikt nie został poszkodowany
  • wypadek to zdarzenie, w wyniku którego oprócz uszkodzeń pojazdów doszło do śmierci lub urazów osób w nim uczestniczących.

Jak widać, różnica jest zasadnicza, a my skupimy się wyłącznie na kolizji. A może to być na przykład lekkie zderzenie dwóch pojazdów, które prowadzi do wgniecenia karoserii albo uderzenie w latarnię czy słupek. Jednak trzeba pamiętać, żeby po kolizji drogowej nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów, ponieważ niekiedy na skutek szoku nie czujemy dolegliwości.

Wszystko zależy od siły uderzenia, dlatego wizyta u lekarza jest wskazana, a niekiedy warto od razu wezwać pogotowie.

Kolizja drogowa i co dalej?

Jeśli doszło do kolizji, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy usunąć pojazdy na bok tak, by nie zagrażać bezpieczeństwu innych na drodze. Następnie obie strony sporządzają oświadczenie sprawcy o kolizji, które będzie podstawą do likwidacji szkody.

Czytaj także: Jak udzielić pierwszej pomocy przy wypadku samochodowym

Co prawda w momencie, gdy nie doszło do uszkodzenia ciała, nie ma potrzeby wzywania policji, ale można to zrobić, by ułatwić sobie uzyskanie odszkodowania. Następnie poszkodowany przekazuje do ubezpieczyciela sprawcy oświadczenie lub notatkę policji. A niestety sprawcę czekają konsekwencje. Może to być:

  • mandat
  • sprawa w sądzie
  • utrata zniżek z OC.

Kolizja drogowa – jaki mandat za to grozi?

Od wejścia w życie nowych przepisów za spowodowanie stłuczki grożą naprawdę surowe kary finansowe. Wcześniej za wykroczenie, które było przyczyną stłuczki, można było dostać mandat w wysokości 100 zł, a do tego za spowodowanie zagrożenia policjant wpisywał na blankiecie dodatkowo 200 zł.

Od 1 styczna 2022 roku mandaty poszybowały w górę wraz z wejściem w życie nowego taryfikatora. Oznacza to, że obecnie minimalny mandat za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym wynosi aż 1000 zł. I to właśnie w przypadku kolizji, czyli w sytuacji, kiedy nikt nie został poszkodowany. Do tego dochodzi kara za wykroczenie, które doprowadziło do stłuczki. A to wyniesie następne kilkaset złotych.

Podsumowując – jeśli spowodujesz stłuczkę, minimalna grzywna wyniesie w tym roku co najmniej 1500 zł.

Kolizja drogowa – kiedy sprawa w sądzie?

Wypisanie mandatu dla sprawcy kolizji drogowej to jeszcze nie wszystko. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których za spowodowanie kolizji trafia się do sądu. W jakich sytuacjach można się spodziewać tak daleko idących konsekwencji? Przede wszystkim wówczas, gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. To zawsze działa na jego niekorzyść. Podobnie dzieje się, gdy kierowca był pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.

Zdarza się też, że kierowca stracił prawo jazdy, ale nadal prowadzi samochód bez uprawnień. Taka sytuacja także podpada pod sprawę w sądzie. Jednak najczęstszą przyczyną, dla której takie sprawy trafiają do sądu, jest po prostu odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę, który nie zgadza się z decyzją policjantów lub nie czuje się winny.

Kolizja drogowa – ile stracę zniżek?

Jeśli zadajemy sobie takie pytanie, to odpowiedź nie jest jednoznaczna. A dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że system bonus – malus, czyli zniżek za bezszkodową jazdę zależy od konkretnego ubezpieczyciela. To znaczy, że nie ma uniwersalnego przelicznika procentowego. Każdy kierowca dąży do wypracowania zniżek, ale ich przyznawanie jest indywidualną kwestią ubezpieczyciela.

Za rok bezszkodowej jazdy zazwyczaj przyznaje się 10% zniżki. Zatem po spowodowaniu szkody logika nakazuje 10% zwyżki. I faktycznie większość ubezpieczycieli za szkodę odejmuje właśnie 10%. Ale zdarzają się zwyżki o 20%.

W szczególnych przypadkach, na przykład w pierwszym roku OC można za szkodę dostać nawet 30% zwyżki.

Dlatego trzeba sięgnąć do tabeli konkretnego ubezpieczyciela, by poznać proponowane wartości. Warto też przemyśleć zakup OC z opcją ochrony zniżek w przypadku pierwszej kolizji.

PODSUMOWANIE:

  • Kolizja drogowa to takie zdarzenie, w którym doszło do uszkodzenia pojazdów, ale nikt nie został ranny.
  • W razie stłuczki trzeba sporządzić oświadczenie sprawcy o kolizji, ponieważ jest ono podstawą do likwidacji szkody z OC sprawcy.
  • W 2022 roku zapłacimy mandat za spowodowanie kolizji w wysokości co najmniej 1500 zł.
  • Sprawa o spowodowanie kolizji może trafić do sądu, jeśli sprawca uciekł z miejsca wypadku, prowadził po alkoholu, bez uprawnień lub nie przyjął mandatu.
  • Kolizja drogowa powoduje zazwyczaj 10% zwyżkę składki na OC, ale procent zwyżki zależy od konkretnego ubezpieczyciela.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej