Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Wiza turystyczna stanowi zezwolenie na przekroczenie granicy danego kraju przez cudzoziemca. Nie jest ona jednak wymagana wszędzie. Kraje bez wizy, a konkretniej lista państw, do których wjedziemy bez takiego pozwolenia, składa się ze 123 pozycji. Nadal jednak, dziesiątki państw wymagają od nas takiego dokumentu. Gdzie nie wystarczy paszport, a gdzie jest potrzebna wiza?

Coraz częściej i coraz więcej podróżujemy. Charakteryzuje nas natura globtrotera. Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, chcemy zwiedzać, podziwiać i eksplorować to, co bardziej lub mniej znane. Coraz chętniej za granicą… Nie jest to trudne i bardzo wymagające, ponieważ na mapie świata znajdziemy kraje bez wizy, czyli takie, do których wjedziemy jedynie z paszportem czy dowodem osobistym. Według raportu Passport Index 2020, Polacy wjadą bez wizy do 123 krajów. W przypadku podróży do 45 państw będzie wymagana wiza wjazdowa kupowana na granicy, a 30 krajów będzie wymagało wizy turystycznej.

Czytaj także: Wyrobienie paszportu

Wiza: co, gdzie i jak? 

Każdego roku, firma Arton Capital opracowuje ranking najsilniejszych paszportów na świecie. W 2020 roku, polskie obywatelstwo znalazło się na 5. miejscu, a to oznacza, że Polakom bardzo łatwo podróżować po świecie. Jeśli posiadasz polski paszport, granice przed Tobą otworzą aż 123 państwa. Z wizą wyrobioną na granicy państwa – lista ta wydłuży się o kolejne 45 pozycji. 

Ale czym tak naprawdę jest wiza turystyczna?
Jest to dokument pozwalający na przekroczenie granicy danego kraju.

To, czy jest wymagana, uzależnione jest od ustaleń między państwami. Tam, gdzie dopuszczalny jest ruch bezwizowy, bez problemu wjedziesz jedynie z ważnym paszportem. Co istotne, do państw należących do Unii Europejskiej, możesz wjechać z samym dowodem osobistym. Jeśli jednak planujesz podróż do państw, które wymagają wizy, pomyśl o tym wcześniej. Jeśli dane państwo wymaga jedynie wizy wjazdowej, tą często będziesz mógł nabyć na granicy państwa. Niektóre z nich umożliwią Ci także kupno wizy elektronicznej. W innych przypadkach, będziesz musiał udać się do ambasady lub konsulatu docelowego kraju, a na wyrobienie dokumentu czekać nawet kilka tygodni. 

Rodzaje wiz: jak wyrobić wizę?

Zastanawiasz się jaki rodzaj wizy będzie wymagany w przypadku Twojej podróży? Wszystko tak naprawdę zależy od celu, w jakim wybierasz się za granicę. Wyróżnia się między innymi wizy turystyczne, tranzytowe, biznesowe, pracownicze czy studenckie. Załóżmy jednak, że Polskę opuszczasz jedynie w celach wypoczynkowych – wówczas będziesz potrzebował klasycznej wizy turystycznej, którą jest tak naprawdę najłatwiej otrzymać. Tak, jak wspominaliśmy – w przypadku niektórych państw, będziesz mógł kupić ją na granicy. Wygodnym rozwiązaniem, które pozwoli Ci uniknąć stania w długich, lotniskowych kolejkach, jest zakup wizy elektronicznej. 

W niektórych przypadkach konieczne będzie udanie się do konsulatu czy ambasady. Wcześniej sprawdź jednak, spełnienia jakich formalności wymaga kraj, do którego się wybierasz. Standardowym wymogiem może okazać się paszport ważny co najmniej 6 miesięcy do daty przekroczenia granicy. Niektóre placówki dyplomatyczne mogą wymagać także dowodu posiadania ubezpieczenia turystycznego na czas pobytu w danym kraju. Ten będziesz musiał przedstawić ubiegając się o pozwolenie na pobyt np. w Egipcie, na Kubie czy w Nepalu. W urzędzie będziesz musiał złożyć wniosek wraz ze zdjęciem oraz paszportem, a także dowód wniesienia opłaty konsularnej. 

To, na jaki czas zostanie wydana wiza zależy od wewnętrznych uregulowań między państwami. Maksymalny czas jednorazowego pobytu w celach turystycznych wynosi 90 dni. Są jednak państwa, które na wizie turystycznej pozwalają jedynie na 30 czy 60-dniowy pobyt. 

Kraje bez wizy vs. gdzie jest potrzebna wiza?

Polacy mają ogromne możliwości turystyczne. Zdecydowaną większość na mapie stanowią kraje bez wizy. Ta będzie formalności, bez której jednak nie zwiedzimy kawałka świata. Gdzie wiza turystyczna będzie konieczna? W Europie będzie ona wymagana jedynie w dwóch krajach – na Białorusi i w Rosji. Wyjątek tak naprawdę stanowią kraje afrykańskie, z których prawie każdy nakłada na Polaków obowiązek posiadania wizy. Nieco łatwiej jest nam podróżować do Ameryki Północnej i Południowej czy do Australii, ponieważ tam zdecydowanie mniej krajów nałoży na nas obowiązek wizowy. 

Jeśli masz duszę prawdziwego globtrotera i planujesz zwiedzić cały świat, oprócz podstawowych obowiązków związanych z podróżą, powinieneś zaczerpnąć minimum informacji o specyfice danego kraju. Niektóre z nich stawiają bowiem dosyć niecodzienne wymogi, takie jak okazanie wyciągów z konta czy okazanie zaproszenia do danego kraju. Z większymi problemami możesz spotkać się planując nieco ekstremalniejszą podróż np. do Arabii Saudyjskiej – tam, posiadanie w paszporcie izraelskiej pieczęci uniemożliwi Ci przekroczenie granicy. 

PODSUMOWANIE: 

  • Wiza stanowi pisemne lub elektroniczne zezwolenie na przekroczenie granicy cudzoziemcowi.
  • W 2020 roku, Polacy bez wizy wjadą aż do 123 krajów. 
  • Rodzaj wizy uzależniony jest od celu podróży. Wyróżnia się m.in. wizy tranzytowe, turystyczne, pracownicze czy studenckie.
  • Maksymalny czas jednorazowego pobytu na wizie wynosi 30, 60 albo 90 dni – w zależności od kraju.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej