Decydując się na wybór nowego samochodu, bierzemy pod uwagę wiele kryteriów. Jednym z nich jest rodzaj nadwozia. Jest to istotny czynnik, ponieważ ma bezpośredni wpływ na komfort jazdy oraz to, w jaki sposób samochód będzie mógł być użytkowany. Jednym z chętniej wybieranych rodzajów nadwozia jest hatchback. Czym się charakteryzuje i dlaczego warto się na niego zdecydować?
Z tego artykułu dowiesz się...
Jak wygląda nadwozie typu hatchback?
Samochód hatchback to model należący raczej do tych bardziej kompaktowych pojazdów. Nadwozie tego typu spotykane jest w autach o małej lub średniej wielkości. Wiele osób stojących przed wyborem codziennego samochodu osobowego właśnie to kryterium stawia na pierwszym miejscu, kiedy wybór leży pomiędzy nadwoziem sedan a hatchback.
Sedany mimo swoich zalet mogą sprawiać więcej problemów podczas parkowania i poruszania się w ciasnych, miejskich uliczkach, ponieważ są po prostu większe.
Auto hatchback charakteryzuje się tym, że jego tylna szyba jest połączona z klapą bagażnika i podnosi się razem z nią podczas otwierania. Odseparowana od szyby klapa jest natomiast cechą samochodów z nadwoziem typu sedan. Hatchback może mieć także różną liczbę drzwi – 3 lub 5. Nieparzysta liczba jest związana z tym, że zwyczajowo jako wejście do auta liczy się również klapę bagażnika.
Czytaj także: Rodzaje nadwozia
Przeglądając oferty sprzedażowe, możesz spotkać się z modelami w różnych wersjach nadwoziowych. Łączy je wiele cech wspólnych, takich jak płyta podłogowa, jednak ostateczny charakter pojazdu zależy od typu nadwozia.
Samochód hatchback cechują niezwykła zwrotność i kompaktowe wymiary, przy jednoczesnym zachowaniu sportowych akcentów.
Czym się różni SUV od hatchbacka?
SUV to samochód o zupełnie odmiennym charakterze niż nadwozie typu hatchback. Co to znaczy? SUV-y powstały z połączenia cech pojazdu terenowego i auta osobowego. Oznacza to, że są one zdecydowanie bardziej masywne w porównaniu ze zwartymi hatchbackami. Mimo tego, że SUV nie jest jednolitą klasą i znaleźć można zarówno mniejsze, jak i większe modele, to w dalszym ciągu należą raczej do większych samochodów.
Wynika z tego kolejny aspekt dzielący te dwa typy nadwozia – różnica w wielkości bagażnika. Hatchback posiada bagażnik o stosunkowo niewielkich wymiarach, który idealnie pomieści walizki na krótki, weekendowy wypad lub codzienne zakupy spożywcze. SUV oferuje swoim użytkownikom przestrzeń zdecydowanie bardziej pojemną.
Rozmiar samochodu wpływa również na aspekty ekonomiczne. Większa masa oznacza większe średnie spalanie paliwa. Nadwozie hatchback jest zdecydowanie lżejsze niż SUV, zatem silnik o tej samej mocy musi wykonać znacznie mniejszą pracę.
To niewątpliwa zaleta dla osób, które nie lubią zbyt często odwiedzać stacji benzynowych.
Dla kogo przeznaczony jest hatchback?
Hatchback to typowy samochód miejski. Jego niewielkie wymiary pozwalają na łatwe i przyjemne poruszanie się po aglomeracjach. Hatchback nie sprawia problemów z parkowaniem, ponieważ jest stosunkowo krótki. W przeciwieństwie do pokaźnych SUV-ów, bez problemu zmieści się na sklepowym parkingu lub w ciasnej uliczce.
Nadwozie hatchback docenią więc wszyscy mieszkańcy większych miast oraz osoby, które niezbyt pewnie czują się na zatłoczonych ulicach. Doskonale sprawdzi się również jako komfortowy środek transportu, idealny na weekendowe wycieczki, a nawet nieco dłuższe wyprawy.
Hatchback jest chętnie wybierany jako samochód firmowy. Pozwala na wygodne pokonywanie długich tras, przy jednoczesnym niskim spalaniu. Spokojnie zmieszczą się w nim niezbędny sprzęt i niewielki bagaż. Auto hatchback jest zdecydowanie bardziej aerodynamiczne niż SUV-y, więc świetnie sprawdzi się w trasie przebiegającej przez autostrady i drogi szybkiego ruchu.
Popularne modele z nadwoziem hatchback
Z racji swoich niewątpliwych zalet i wygody użytkowania w ruchu miejskim nadwozie typu hatchback od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Większość popularnych producentów posiada w swojej ofercie tego typu samochody. Przyjrzyjmy się bliżej kilku popularnym modelom.
Volkswagen Golf
Volkswagen Golf to chyba najbardziej popularny w Polsce hatchback. Często jest wybierany jako pierwszy samochód dla młodych, niedoświadczonych kierowców. Na rynku wtórnym dostępnych jest wiele egzemplarzy, zarówno tych starszych, jak i tych, które wyjechały z fabryki nieco później.
Golf cały czas znajduje się w produkcji, więc możesz również zdecydować się na zakup tego kultowego modelu bezpośrednio w salonie marki. Wyposażony jest w napęd na przednią oś. Dostępny jest w kilku wersjach silnikowych z manualną lub automatyczną skrzynią biegów.
Peugeot 207
Peugeot 207 w wersji hatchback to typowy, miejski samochód. Ma długość około 4 m, zatem z łatwością zaparkujesz nim równolegle. Koncern rozpoczął jego produkcję w 2006 roku, a ostatni egzemplarz wyjechał z fabryki w roku 2013. Nie są to więc najnowsze auta, jednak nie można odmówić im niewątpliwych zalet.
Nie bez przyczyny był to najczęściej wybierany przez Europejczyków samochód w 2007 roku. Pojazdy tej marki są tanie w utrzymaniu, a na rynku dostępnych jest wiele części zamiennych. Można je zakupić w kilku wersjach silnikowych (zarówno benzynowych, jak i jednostek diesla), z czego największa pojemność to 1,6 l.
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo to kolejny popularny hatchback od niemieckiego koncernu. Aktualnie produkowana jest już VI generacja tych pojazdów, która swoim designem znacząco odbiega od pierwowzoru. To idealny samochód miejski, który w zależności od wersji silnikowej może pokazać również swój sportowy charakter.
Producent deklaruje, że najmocniejsze jednostki napędowe mogą osiągnąć prędkość w 100 km/h w 6,7 s. Napęd przeniesiony jest na przednią oś, więc samochód ten świetnie sprawdzi się w trudnych, zimowych warunkach.
Ford Focus
Przenosimy się za ocean, skąd pochodzi hatchback Ford Focus. Amerykańskie samochody kojarzą się nam zwykle z masywnymi konstrukcjami o potężnych jednostkach napędowych, jednak ten model został skrojony pod europejskie standardy. Najnowsza IV generacja jest w produkcji od 2018 roku i zachwyca swoim nowoczesnym wyglądem.
Większy wlot powietrza nadaje mu sportowy charakter typowy dla niemieckich pojazdów, takich jak BMW. Jednak i starsze modele zachwycają swoim uniwersalnym designem. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli prezentowanych w zestawieniu, Ford Focus posiada napęd na przednią oś i dostępny jest w kilku wersjach silnikowych.
Opel Astra
Na polskich drogach często spotkamy również pojazdy Opel Astra. Być może dlatego, że model ten przez wiele lat był produkowany w gliwickich fabrykach. Nie ulega jednak wątpliwości, że to auto hatchback swoją popularność zawdzięcza również funkcjonalności. Opel Astra może być wyposażony w silnik benzynowy lub wysokoprężny.
Nie znajdziemy tu pojemnych jednostek napędowych, ale nie jest to najbardziej pożądana cecha samochodu miejskiego. Jeśli jednak na mocy silnika zależy Ci najbardziej, dostępne są modele o mocy nawet 280 KM. Astra to auto tanie w utrzymaniu i serwisowaniu.
Ile kosztują samochody z nadwoziem hatchback?
Nie można odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o cenę auta z nadwoziem typu hatchback. Co to znaczy? Otóż wartość samochodu wyznacza wiele czynników. Należą do nich m.in.:
- marka, model pojazdu i rocznik,
- ogólna kondycja samochodu,
- przebieg,
- przebyte naprawy i aktualny stan techniczny.
Pojazdy marek takich jak Peugeot, Volkswagen czy Seat będą zdecydowanie tańsze niż pojazdy klasy premium, do których możemy zaliczyć Mercedesy, Audi lub Volvo. Na zakup auta z rynku wtórnego i ze starszego rocznika musisz przeznaczyć około 20 tys. złotych.