Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 19.09.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Strefa ruchu i strefa zamieszkania to obszary znacząco różniące się od siebie pod względem obowiązujących w nich przepisów ruchu drogowego, a które kierowcy często ze sobą mylą. Pomyłka może prowadzić do wielu nieporozumień pomiędzy uczestnikami ruchu, a w ostateczności nawet do wystawienia mandatu. Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem, aby w przyszłości nie narazić się na dodatkowe koszty.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co oznacza znak strefa ruchu?

Znak strefa ruchu często mylony jest ze znakiem wyznaczającym strefę zamieszkania. Z tego powodu wielu kierowców nie wie, jak dokładnie ma się zachować na danym obszarze. Warto więc przede wszystkim zapoznać się z konkretnymi symbolami, aby poprawnie interpretować ich znaczenie.

Czytaj także: Strefa zamieszkania

Znak drogowy strefa ruchu znajdziesz pod oznaczeniem D-52. Ma on postać białego prostokąta, na którym umieszczony jest czarny symbol samochodu oraz napis „strefa ruchu” w tym samym kolorze. Taki znak znajdziesz na wjeździe do strefy ruchu – obowiązuje on do momentu ustawienia znaku odwoławczego D-53, który przekreślony jest grubą, czerwoną linią. Znak strefa ruchu wyznacza zatem jej granice i informuje o konieczności zastosowania przepisów ruchu drogowego obowiązujących na drogach publicznych.

Kto ma pierwszeństwo w strefie ruchu?

Strefa ruchu to obszar, który może obejmować drogi wewnętrzne, znajdujące się na terenie prywatnym. Mimo wszystko obowiązują w niej takie same przepisy jak na drogach publicznych. Przykładem takiej strefy jest parking przed supermarketem, na którym również jesteśmy zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa według określonych reguł.

Ze względu na swoją specyfikę i zagospodarowanie przestrzeni w strefie ruchu, raczej nie jest ona wyposażona w sygnalizację świetlną. W takim przypadku musisz podążać za znakami pionowymi lub poziomymi. Jeśli jednak i takie oznaczania nie są umieszczone, np. w obrębie skrzyżowania – obowiązuje zasada prawej ręki.

Oznacza to, że pierwszeństwo ma pojazd, który podczas wykonywania manewru nie będzie z prawej strony mijał innych uczestników ruchu drogowego.

Kwestie pierwszeństwa to coś, co znacząco odróżnia strefę ruchu od strefy zamieszkania. Na drugim z wymienionych obszarów pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdem, zatem kierowca musi zachować szczególną czujność. Inaczej wygląda jednak sytuacja, kiedy mijasz znak strefa ruchu, co oznacza, że pieszy nie jest na tym obszarze uprzywilejowany.

Czy strefa ruchu jest drogą publiczną?

Z prawnego punktu widzenia strefa ruchu jest drogą wewnętrzną, na której obowiązują przepisy ruchu drogowego takie same jak na drodze publicznej. W praktyce nie zmienia to zatem zbyt wiele, ponieważ musimy zachować obowiązującą prędkość oraz ustępować pierwszeństwa. Dotyczy to również kwestii związanych z postojem i pozostawieniem pojazdu. Parkowanie w strefie ruchu może odbywać się w wyznaczonych do tego miejscach oraz w obrębie chodnika.

Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, w drugim z wymienionych przypadków, kierowca jest zobowiązany do pozostawienia przestrzeni nie mniejszej niż 1,5 metra, aby nie utrudniać pieszym swobodnego poruszania się.

Mimo tego, że w strefie ruchu obowiązują takie same przepisy jak na innych drogach, opuszczając ją, musimy bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pojazdom, znajdującym się na drodze publicznej.

Ile się jedzie w strefie zamieszkania?

Strefa zamieszkania to obszar, który cechuje się zdecydowanie większą restrykcyjnością niż strefa ruchu. Prędkość, z którą może poruszać się pojazd, to maksymalnie 20 km/h. Strefy zamieszkania zlokalizowane są zazwyczaj na osiedlach, gdzie wiele osób biega, wypoczywa lub spaceruje z dziećmi. Przepisy te zostały więc dostosowane do pieszych. Mają one na celu zagwarantowanie im bezpieczeństwa. Mogą się oni swobodnie poruszać po całym obszarze i przekraczać drogi poza wyznaczonymi przejściami.

Wjeżdżając w strefę zamieszkania, szczególnie zadbaj o zredukowanie prędkości.

Szybka jazda nie tylko może zostać ukarana mandatem i punktami karnymi, lecz także stwarza duże zagrożenie dla mieszkańców danego osiedla.

Różnice między strefą ruchu a strefą zamieszkania

Podsumowując, strefa ruchu i strefa zamieszkania to obszary, na których obowiązują zupełnie różne przepisy ruchu drogowego. Wśród najważniejszych różnic możemy wymienić:

  • w strefie zamieszkania pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdem,
  • w strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h,
  • w strefie ruchu możesz zaparkować na chodniku, a w strefie zamieszkania jedynie w wyznaczonych miejscach,
  • strefa ruchu obejmuje drogi wewnętrzne, a strefa zamieszkania – drogi publiczne.

Jeśli często poruszasz się po obszarach oznaczonych strefą ruchu lub zamieszkania, koniecznie musisz zapamiętać, czym różnią się od siebie. Dzięki temu uda Ci się uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci mandatu lub punktów karnych.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

rozrusznik
Rozrusznik Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Rozrusznik samochodowy jest tym elementem spalinowego auta, który pozwala na uruchomienie silnika. Bez tej części odpalenie pojazdu jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jak działa rozrusznik w aucie? Po czym poznać, że uległ awarii? I co zrobić z uszkodzoną częścią? Odpowiadamy. ...
Czytaj dalej
intercooler
Intercooler Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Intercooler to po prostu chłodnica powietrza. Jeszcze w latach 90. niekoniecznie była obecny w każdym samochodzie. Teraz trudno o model, który by jej nie miał. Jak działa intercooler? I jak wpływa na moc silnika? Przekonaj się razem z nami. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tyl...
Czytaj dalej