26/03/2020 27 sierpnia, 2020 Komunikacyjne

Osoby, które od dawna jeżdżą samochodem często sądzą, że wydane im przed kilkunastoma lub kilkudziesięcioma laty prawo jazdy jest bezterminowe. Tymczasem kilka lat temu zmieniły się przepisy i wymiana prawa jazdy stała się obowiązkiem. Kto i w jakich okolicznościach musi wyrobić nowy dokument? Ile za to zapłaci? Sprawdźmy.

Zmiana przepisów 

W przypadku osób, które otrzymały dokument uprawniający do kierowania pojazdem przed 2013 rokiem do dziś pokutuje przekonanie, że ważność prawa jazdy jest bezterminowa. Niestety właśnie w 2013 roku zmieniły się przepisy, które od tej pory obligują do zmiany dokumentu każdego kierowcę. W praktyce na rynku funkcjonują dokumenty różniące się między sobą wzorem. Jednak to się zmieni i prawa jazdy zostaną ujednolicone.

Dlaczego? Otóż od 4 marca 2019 r. urzędy korzystają z nowego blankietu prawa jazdy, na którym nie ma  miejsca na adres zamieszkania kierowcy. Kierowcy z bezterminowym dokumentem będą musieli złożyć wniosek o jego wymianę w latach 2028 – 2033. Niestety wówczas odbiorą już prawo jazdy z 15-letnim terminem ważności. Tym samym, wymiana prawa jazdy stanie się obowiązkowa i powszechna.

Termin ważności – kto musi je wymienić prawo jazdy już teraz?

Odnowienie prawa jazdy czeka więc w przyszłości wszystkich. A kto musi pamiętać o tym już teraz? Przede wszystkim kierowcy, którzy po zmianie przepisów otrzymali dokument już z konkretnym terminem ważności. Na jak długo przyznaje się prawa jazdy w naszym kraju? Najdłuższy okres ważności dokumentu to 15 lat.

Jednak wiele dokumentów wydano na znacznie krótszy czas. Dotyczy to zwłaszcza osób z poważnymi schorzeniami np. wadą wzroku czy cukrzycą. W takiej sytuacji termin ważności bywa znacznie krótszy, nawet obejmujący 5 lat, a w skrajnych przypadkach tylko rok. Wymiana prawa jazdy czeka też osoby, które zmieniły nazwisko (dotyczy to przede wszystkim kobiet, które przyjęły nazwisko męża po ślubie) lub adres zameldowania. 

Reasumując, jeszcze raz przypomnijmy, kto zobowiązany jest do wymiany prawa jazdy już teraz. Są to osoby, które:

  • zmieniły adres zameldowania 
  • zmieniły nazwisko (nawet jeśli dokument wydany był bezterminowo)
  • zbliżają się do końca terminu, na jaki prawo jazdy zostało im wydane.

Na złożenie wniosku i wymianę prawa jazdy wszystkie te osoby mają 30 dni.

Jakie dokumenty są potrzebne do wymiany prawa jazdy?

Aby wymienić prawo jazdy, musimy mieć przygotowany odpowiedni zestaw dokumentów, które należy złożyć wraz z wnioskiem o wymianę dokumentu. Wniosek o wymianę prawa jazdy dostępny jest w odpowiednim urzędzie lub w Internecie na stronie obywatel.gov.pl.

Wraz wypełnionym wnioskiem składamy także: 

  • orzeczenie lekarskie
  • aktualne zdjęcie o wymiarach 35×45 mm 
  • kserokopię dotychczasowego prawa jazdy 
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy. 

Podczas załatwiania formalności związanych z wymianą prawa jazdy potrzebować będziemy także dowodu tożsamości, czyli dowodu osobistego lub paszportu. 

Gdzie należy złożyć wniosek, by wymienić prawo jazdy?

Komplet potrzebnych do wymiany prawa jazdy dokumentów możemy złożyć w urzędzie osobiście lub przesłać je pocztą. A gdzie załatwia się sprawę? Są trzy możliwości, w urzędzie miasta dla mieszkańców miast na prawach powiatu, w urzędzie dzielnicy – w przypadku Warszawy lub w starostwie powiatu dla mieszkańców danego powiatu.

We wniosku także należy zaznaczyć, czy chcemy odebrać gotowy dokument osobiście czy pocztą. W uzasadnionych sytuacjach wszelkie formalności związane z wymianą prawa jazdy mogą być załatwione przez pełnomocnika. Nowy dokument będzie gotowy do odbioru w terminie do 9 dni roboczych.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Opłata za prawo jazdy jest stała. Jednak całość wydatków z załatwieniem odnowionego dokumentu zależy przede wszystkim od tego, czy musimy iść do lekarza. Musimy się jednak liczyć z wydatkiem ok. 350 zł. Szczegóły opisaliśmy w artykule „Ile kosztuje prawo jazdy?”

Podsumujmy – jeśli kierowca do wymiany prawa jazdy potrzebuje badań lekarskich, jego wydatki wyglądają następująco:

  • 100,50 zł za wydanie nowego prawa jazdy  
  • od 30 do 50 zł za wykonanie zdjęcia 
  • 200 zł za badanie lekarskie (kwota jest stała niezależnie od rodzaju specjalisty i została ustalona w rozporządzeniu Ministra Zdrowia).

Wychodzi nam ok. 350 zł – tyle kosztuje wymiana prawa jazdy. Całkiem sporo, zważywszy, że kwota ta dotyczy kierowców, którzy z powodów zdrowotnych relatywnie często muszą odnawiać dokument. A jeśli potrzebujemy pomocy pełnomocnika, dochodzi do tego jeszcze kolejne 17 zł. 

Mniej za wymianę prawa jazdy zapłacą kierowcy, którzy zmienili nazwisko – ich koszt wymiany dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami zamyka się w ok. 150 zł. Opłaty za wymianę prawa jazdy można dokonać przelewem lub na miejscu w kasie urzędu. Pamiętajmy – nie warto zwlekać z wymianą dokumentu, ponieważ, jeśli prawo jazdy straci ważność, możemy w razie kontroli drogowej zapłacić mandat w wysokości 500 zł.

A co jeśli straciliśmy uprawnienia do kierowania samochodem? O tym piszemy w artykule „Za co grozi utrata prawa jazdy?

Dorota Bajorek

Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.