Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Standardową umowę ubezpieczenia OC zawiera się na okres 12 miesięcy. Co do zasady, odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub pierwszej raty. Co jednak w sytuacji, gdy spóźnisz się z zapłatą? Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Nieopłacona polisa OC może skutkować tym, że trafisz na listę dłużników. Jest to jednak wersja bardzo pesymistyczna i ekstremalna. Do takiej sytuacji może dojść wówczas, gdy sprzedasz samochód i zapomnisz zgłosić tego faktu do urzędu. Wówczas może dojść do automatycznego przedłużenia polisy, a Ty niczego nieświadom nie będziesz regulował jej składek. Druga strona medalu to sytuacje, w których bardziej lub mniej świadomie zapomnisz o płatności składki w terminie. Czy wówczas kończy się odpowiedzialność towarzystwa? 

Kiedy zaczyna się odpowiedzialność ubezpieczyciela? 

Choć pytanie to często jest źródłem wielu niejasności, odpowiedź na nie jest bardzo prosta. Przepisy dokładnie precyzują chwilę, w której zaczyna się odpowiedzialność ubezpieczyciela. Co ważne, jej początkiem nie jest wcale podpisanie umowy ubezpieczenia. W pełni chroniony ubezpieczeniem OC będziesz dopiero po opłaceniu składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty. Od tej zasady nie ma żadnych wyjątków. 

Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? 

Zanim podpiszesz umowę OC, warto zapoznać się z zapisami w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. To tam znajdziesz informację o początku ochrony i o warunkach, które musisz spełnić, by ubezpieczenie zaczęło obowiązywać w praktyce. Dopiero po podpisaniu umowy i opłaceniu składki, możesz wsiąść za kółko ze spokojną głową. Podsumowując – nieopłacenie składki OC czy jej pierwszej raty skutkuje nieważnością polisy. A zatrzymując się na chwilę przy ratach… 

Nieopłacona rata OC a odpowiedzialność ubezpieczyciela

Coraz więcej towarzystw oferuje swoim klientom OC na raty. Dla tych, dla których polisa komunikacyjna jest odczuwalnym wydatkiem, rozwiązanie to może być sporą ulgą. Decydując się na płatność w ratach, musisz jednak pamięć o ich płatności. Co w przypadku, gdy spóźnisz się z uregulowaniem kolejnej raty polisy? Czy ubezpieczyciel ma prawo zaprzestać ochrony? Absolutnie nie. Warunki ubezpieczenia OC są ściśle regulowane ustawowo i jasno mówią, że jesteś objęty ubezpieczeniem OC nawet wtedy, gdy zalegasz z płatnością kolejnej raty ubezpieczenia. 

Jakie są konsekwencje nieopłacenia składki OC?

Nieterminowa płatność kolejnej raty za ubezpieczenie poskutkuje karnymi odsetkami. Im dłużej zwlekasz z płatnością, tym większe będą odsetki. Towarzystwo nie może jednak zaprzestać ochrony nawet jeśli spóźnisz się z płatnością. To, co może zrobić i zapewne zrobi w momencie zadłużenia, to po upływie roku nie odnowi automatycznie Twojej polisy. Jeśli przegapisz moment, w którym straciłeś ochronę, a nie wykupisz nowego ubezpieczenia w terminie, staniesz się dłużnikiem zarówno towarzystwa, jak i UFG, które nałoży na Ciebie karę za brak OC.

PODSUMOWANIE: 

  • Odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub pierwszej raty.
  • To, czy nieopłacona polisa OC jest ważna, zależy od konkretnej sprawy.
  • Brak opłaty kolejnej raty nie skutkuje zaprzestaniem ochrony ubezpieczeniowej.
  • Konsekwencją nieterminowej płatności kolejnej raty jest konieczność płacenia karnych odsetek.
  • Jeśli przed końcem umowy nie uregulujesz płatności za ratę OC, umowa nie przedłuży się na kolejny rok.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, znane powszechnie jako ubezpieczenie samochodu OC, stanowi nie tylko obowiązkowy element posiadania i eksploatacji pojazdu w Polsce, ale również kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule przyjrzymy ...
Czytaj dalej