Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
2.4/5 - (72 votes)

Współwłasność samochodu, czyli jedno auto, a dwóch właścicieli. Decyzja, która najczęściej podyktowana jest względami oszczędnościowymi. Jeśli zarejestrowałeś auto z drugą osobą, a teraz chcesz zostać jego jedynym właścicielem, musisz wiedzieć, że zrzeczenie się współwłasności samochodu będzie wymagało kilku formalności. Podpowiadamy jak przeprowadzić zniesienie współwłasności samochodu krok po kroku. 

Zarejestrowanie samochodu na dwóch właścicieli, to jeden ze sprawdzonych sposobów na tańsze OC. Praktykowany szczególnie przez młodych kierowców, którzy przez towarzystwa raczeni są zwyżkami w ubezpieczeniu. Co jednak w momencie, gdy chcemy zrezygnować ze współdzielenia auta? Co powinna zawierać umowa zniesienia współwłasności samochodu? Jak zrezygnować z drugiego właściciela pojazdu? 

Jak znieść współwłasność samochodu? 

Zniesienie współwłasności samochodu, czyli rezygnacja ze współwłasności samochodu, wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności. Proces ten można przeprowadzić na kilka sposobów. Podstawowym i najprostszym rozwiązaniem będzie dobrowolne zrzeczenie się praw, czyli umowa zniesienia współwłasności samochodu. Może się jednak zdarzyć, że współwłaściciele nie będą zgodni co do zbycia udziałów, a wówczas konieczne może stać się rozwiązanie sporu na drodze sądowej. Współwłaściciel może również pozbyć się swoich praw poprzez sprzedaż lub przekazanie darowizny samochodu. Tutaj jednak może pojawić się pewna wątpliwość.

Zniesienie współwłasności samochodu – podatek: czy trzeba go zapłacić? 

Z zależnością “zniesienie współwłasności a podatek” będziemy mieli do czynienia zawsze wtedy, gdy zbycie udziałów w aucie odbędzie się np. na zasadzie darowizny. W takiej sytuacji, nabywca samochodu jest zobligowany do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Podatek od darowizny nie zawsze jednak będzie wymagany. Przyjęcie samochodu od małżonka, dzieci, rodziców, dziadków czy rodzeństwa, a także od ojczyma czy macochy – może być zwolnione z obowiązku podatkowego. Warunkiem jest nie przekroczenie progu 9637 złotych od każdej osoby. 

Wniosek o zwrot składki ubezpieczeniowej – pobierz wzór

Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy współwłaściciele nie byli ze sobą spokrewnieni, a wartość udziałów przekracza określone progi (7276 złotych w przypadku m.in. rodzeństwa rodziców, małżonków rodzeństwa, zstępnych rodzeństwa i 4902 złote w przypadku pozostałych), wówczas konieczne będzie zapłacenie podatku od darowizny.

Umowa zniesienia współwłasności samochodu co powinna zawierać – wzór?

Zagadnienie “współwłaściciel samochodu – jak zrezygnować?” może spędzać sen z powiek. W rzeczywistości proces ten nie musi być aż tak skomplikowany. Jeśli właściciele pojazdu są zgodni, zbycie się swoich udziałów może odbyć się w bardzo prosty sposób. Konieczna będzie jedynie umowa zniesienia współwłasności samochodu. Można go sporządzić odręcznie lub pobrać gotowy dokument w urzędzie. Wzór umowy zrzeczenia się samochodu, w którym zrzekamy się praw do części pojazdu powinien zawierać takie informacje jak:

  • dane wszystkich współwłaścicieli samochodu,
  • wartość należących udziałów,
  • procentowa wysokość udziałów,
  • marka pojazdu, numer VIN, numer rejestracyjny.

Pamiętajmy też, że do urzędu należy dostarczyć również wniosek o zniesienie współwłasności samochodu. Podpisanie umowy to jednak połowa sukcesu. Jego zwieńczeniem będzie zgłoszenie faktu zniesienia współwłasności we właściwym miejscowo wydziale komunikacji. Tutaj z kolei może pojawić się pytanie “a co z dowodem rejestracyjnym?”. Wymiana tego konieczna będzie tylko wtedy, gdy swojej części auta zrzeknie się ten właściciel, który wpisany był w dokumencie na pierwszej pozycji. 

Czytaj także: Umowa darowizny samochodu

Współwłasność samochodu: kiedy to się opłaca? 

Zarejestrowanie auta na dwóch właścicieli jest częstą praktyką szczególnie wśród młodych kierowców. Dlaczego? Zaliczani przez ubezpieczycieli do grupy kierowców szkodowych, muszą liczyć się ze sporymi zwyżkami w ubezpieczeniu OC. Wpisanie do dowodu kierowcy dojrzałego, z doświadczeniem za kierownicą i z wypracowanymi zniżkami, jest sprawdzonym sposobem na zaoszczędzenie paru groszy na obowiązkowej polisie komunikacyjnej.

Zrzeczenie się praw do części auta: krok po kroku 

Reasumując, pierwszym krokiem do zrzeczenia się praw do części pojazdu, będzie podpisanie umowy zniesienia współwłasności samochodu. W ciągu 30 dni po złożeniu koniecznych podpisów na dokumencie, powinniśmy wypełnić wniosek o wykreślenie drugiego właściciela z dowodu rejestracyjnego. Wniosek należy złożyć w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. 

PODSUMOWANIE: 

  • Zarejestrowanie samochodu na dwóch właścicieli, to jeden ze sprawdzonych sposobów na tańsze OC.
  • Najprostszym sposobem na zrzeczenie się swojej części w samochodzie, jest dobrowolne zrzeczenie się udziałów poprzez podpisanie umowy zniesienia współwłasności samochodu.
  • W przypadku, gdy współwłaściciele nie są zgodni co do zrzeczenia się swoich udziałów, konieczne będzie rozstrzygnięcie sporu na drodze sądowej.
  • Zniesienie współwłasności samochodu może odbyć się na zasadzie darowizny. Przyjęcie samochodu od najbliższej rodziny będzie zwolnione z obowiązku podatkowego.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej