14/04/2020 8 listopada, 2021 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.

Współwłasność samochodu, czyli jedno auto, a dwóch właścicieli. Decyzja, która najczęściej podyktowana jest względami oszczędnościowymi. Jeśli zarejestrowałeś auto z drugą osobą, a teraz chcesz zostać jego jedynym właścicielem, musisz wiedzieć, że zrzeczenie się współwłasności samochodu będzie wymagało kilku formalności. Podpowiadamy jak przeprowadzić zniesienie współwłasności samochodu krok po kroku. 

Zarejestrowanie samochodu na dwóch właścicieli, to jeden ze sprawdzonych sposobów na tańsze OC. Praktykowany szczególnie przez młodych kierowców, którzy przez towarzystwa raczeni są zwyżkami w ubezpieczeniu. Co jednak w momencie, gdy chcemy zrezygnować ze współdzielenia auta? Co powinna zawierać umowa zniesienia współwłasności samochodu? Jak zrezygnować z drugiego właściciela pojazdu? 

Jak znieść współwłasność samochodu? 

Zniesienie współwłasności samochodu wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności. Proces ten można przeprowadzić na kilka sposobów. Podstawowym i najprostszym rozwiązaniem będzie dobrowolne zrzeczenie się praw, czyli umowa zniesienia współwłasności samochodu. Może się jednak zdarzyć, że współwłaściciele nie będą zgodni co do zbycia udziałów, a wówczas konieczne może stać się rozwiązanie sporu na drodze sądowej. Współwłaściciel może również pozbyć się swoich praw poprzez sprzedaż lub przekazanie darowizny samochodu. Tutaj jednak może pojawić się pewna wątpliwość.

Zniesienie współwłasności samochodu – podatek: czy trzeba go zapłacić? 

Z zależnością “zniesienie współwłasności a podatek” będziemy mieli do czynienia zawsze wtedy, gdy zbycie udziałów w aucie odbędzie się np. na zasadzie darowizny. W takiej sytuacji, nabywca samochodu jest zobligowany do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Podatek od darowizny nie zawsze jednak będzie wymagany. Przyjęcie samochodu od małżonka, dzieci, rodziców, dziadków czy rodzeństwa, a także od ojczyma czy macochy – może być zwolnione z obowiązku podatkowego. Warunkiem jest nie przekroczenie progu 9637 złotych od każdej osoby. 

Wniosek o zwrot składki ubezpieczeniowej – pobierz wzór

Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy współwłaściciele nie byli ze sobą spokrewnieni, a wartość udziałów przekracza określone progi (7276 złotych w przypadku m.in. rodzeństwa rodziców, małżonków rodzeństwa, zstępnych rodzeństwa i 4902 złote w przypadku pozostałych), wówczas konieczne będzie zapłacenie podatku od darowizny.

Umowa zniesienia współwłasności samochodu: co powinna zawierać?

Zagadnienie “współwłaściciel samochodu – jak zrezygnować?” może spędzać sen z powiek. W rzeczywistości proces ten nie musi być aż tak skomplikowany. Jeśli właściciele pojazdu są zgodni, zbycie się swoich udziałów może odbyć się w bardzo prosty sposób. Konieczna będzie jedyna umowa zniesienia współwłasności samochodu. Dokument, w którym zrzekamy się praw do części pojazdu powinien zawierać takie informacje jak:

  • dane wszystkich współwłaścicieli samochodu,
  • wartość należących udziałów,
  • procentowa wysokość udziałów,
  • marka pojazdu, numer VIN, numer rejestracyjny.

Podpisanie umowy to jednak połowa sukcesu. Jego zwieńczeniem będzie zgłoszenie faktu zniesienia współwłasności we właściwym miejscowo wydziale komunikacji. Tutaj z kolei może pojawić się pytanie “a co z dowodem rejestracyjnym?”. Wymiana tego konieczna będzie tylko wtedy, gdy swojej części auta zrzeknie się ten właściciel, który wpisany był w dokumencie na pierwszej pozycji. 

Współwłasność samochodu: kiedy to się opłaca? 

Zarejestrowanie auta na dwóch właścicieli jest częstą praktyką szczególnie wśród młodych kierowców. Dlaczego? Zaliczani przez ubezpieczycieli do grupy kierowców szkodowych, muszą liczyć się ze sporymi zwyżkami w ubezpieczeniu OC. Wpisanie do dowodu kierowcy dojrzałego, z doświadczeniem za kierownicą i z wypracowanymi zniżkami, jest sprawdzonym sposobem na zaoszczędzenie paru groszy na obowiązkowej polisie komunikacyjnej.

Zrzeczenie się praw do części auta: krok po kroku 

Reasumując, pierwszym krokiem do zrzeczenia się praw do części pojazdu, będzie podpisanie umowy zniesienia współwłasności samochodu. W ciągu 30 dni po złożeniu koniecznych podpisów na dokumencie, powinniśmy wypełnić wniosek o wykreślenie drugiego właściciela z dowodu rejestracyjnego. Wniosek należy złożyć w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. 

PODSUMOWANIE: 

  • Zarejestrowanie samochodu na dwóch właścicieli, to jeden ze sprawdzonych sposobów na tańsze OC.
  • Najprostszym sposobem na zrzeczenie się swojej części w samochodzie, jest dobrowolne zrzeczenie się udziałów poprzez podpisanie umowy zniesienia współwłasności samochodu.
  • W przypadku, gdy współwłaściciele nie są zgodni co do zrzeczenia się swoich udziałów, konieczne będzie rozstrzygnięcie sporu na drodze sądowej.
  • Zniesienie współwłasności samochodu może odbyć się na zasadzie darowizny. Przyjęcie samochodu od najbliższej rodziny będzie zwolnione z obowiązku podatkowego.
Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.