Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Mikropęknięcia, pozornie nic nieznaczące odpryski, kamyki wyrzucane spod opon czy niegroźna kolizja – wszystko to może przyczynić się do uszkodzenia szyby w samochodzie. Poruszanie się autem z pękniętą szybą to nie tylko dotkliwe konsekwencje karne, ale przede wszystkim ogromne niebezpieczeństwo. Podpowiadamy, kiedy konieczna staje się wymiana szyby przedniej i ile to kosztuje. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jazda z uszkodzoną szybą – jakie są konsekwencje? 

Uszkodzenia przedniej szyby w aucie zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać. Przyczynić do tego może się chociażby odpryskujący kamyk spod samochodu jadącego przed nami czy uderzenie nawet niewielkiej gałęzi podczas nawałnicy. Mikropęknięcia i ledwie zauważalne gołym okiem rysy na szybie, wydają się więc absolutnie niegroźne. Porzucamy więc myśl o konieczności wymiany szyby, czekając poniekąd końca. Tymczasem na końcu tej drogi może czekać nas dotkliwy mandat czy całkowite zniszczenie szyby. 

Warto mieć na uwadze, że w świetle prawa, jazda autem z porysowaną szybą może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Porysowane szyby mogą przyczynić się do gorszej widoczności, załamywać światło, zniekształcając tym samym obraz.

W przypadku kontroli policji, kierowca musi liczyć się z mandatem opiewającym nawet na 500 zł. Tymczasem okazuje się, że mniej może kosztować nas nawet wymiana całej szyby.

Naprawa szyby czołowej – kiedy jest możliwa? 

Dostrzegając nawet najmniejsze uszkodzenie na szybie, warto od razu zareagować. Co prawda, niekiedy może okazać się, że całkowita wymiana szyby przedniej będzie zbędna, a tymczasowo egzamin zda jedynie jej naprawa. Taka wchodzi w grę tylko wtedy, gdy uszczerbek zlokalizowany jest co najmniej 10 cm od krawędzi szyby, a jego średnica nie przekracza około dwóch centymetrów.

Najważniejszym wyznacznikiem będzie jednak lokalizacja uszczerbku - jeśli ten znajduje się poza widzeniem kierowcy, możemy rozważyć naprawę szyby.

Ta polega na dokładnym wyczyszczeniu miejsca uszkodzenia i wypełnienia go żywicą. Zwieńczeniem zabiegu jest utwardzenie, szlifowanie oraz polerowanie kompozytu. Pamiętajmy jednak, że nawet najmniejszy odprysk, może z czasem przerodzić się w całkowite pęknięcie, a wówczas wymiana szyby przedniej będzie nieunikniona. 

Ile kosztuje wymiana szyby przedniej? 

Koszt, z jakim będzie wiązała się wymiana szyby przedniej, zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Sama usługa wymiany szyby czołowej w przypadku auta osobowego to koszt wahający się od 100 do 200 złotych. Do tego doliczyć należy oczywiście koszt samej szyby, a ten będzie uzależniony przede wszystkim od modelu samochodu. Z większym wydatkiem muszą liczyć się właściciele nowych aut i mniej popularnych modeli, do których szyby będzie trzeba sprowadzić. Jeśli zdecydujemy się na szybę podgrzewaną czy przyciemnianą – koszt jej wymiany automatycznie rośnie.

Ubezpieczenie szyb samochodowych – czy warto? 

Każdy kierowca, który woli dmuchać na zimne i zabezpieczyć się na różne ewentualności, powinien rozważyć dodatkową ochronę. W kwestii szyb, optymalnym zabezpieczeniem będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia szyb dla swojego auta. Choć może się wydawać, że najbardziej opłacalne będzie to w przypadku nowych i mało popularnych samochodów, gdzie wymiana szyby przedniej może słono kosztować, tak naprawdę ochrona przyda się absolutnie każdemu kierowcy. 

Ubezpieczenie szyb możemy dokupić za niewielką dopłatą do obowiązkowego ubezpieczenia OC czy jako dodatek do AC. Co najważniejsze – polisa taka zazwyczaj obejmuje zarówno szybę czołową, jak i szyby boczne oraz tylne.

To, co jednak najbardziej przemawia na jej korzyść - usuwając szkodę z ubezpieczenia szyb, nasze zniżki na AC pozostaną nienaruszone.

PODSUMOWANIE: 

  • Jazda z uszkodzoną szybą to nie tylko narażenie się na mandat i nieprzyjemności podczas kontroli drogowej, ale także ogromne niebezpieczeństwo. 
  • Nawet niewinnie wyglądające niewielkie zarysowania mogą w efekcie prowadzić do całkowitego pęknięcia szyby. 
  • Naprawa szyby jest możliwa tylko i wyłącznie wtedy, gdy uszczerbek zlokalizowany jest co najmniej 10 cm od krawędzi szyby, jego średnica nie przekracza około dwóch centymetrów i znajduje się poza polem widzenia kierowcy.
  • Koszt wymiany szyby przedniej może oscylować w granicach 500 złotych, natomiast w przypadku mało popularnych i nowych modeli samochodów – cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
  • Posiadając ubezpieczenie szyb wystarczy zgłosić szkodę swojemu ubezpieczycielowi, który zajmie się organizacją jej wymiany.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Kary za brak pcc-3
Kary za brak PCC-3 po zakupie samochodu Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Zakup samochodu to emocjonujący moment. Ale czy wiesz, że może być związany z pewnymi formalnościami, które, jeśli pominięte, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych? Mówimy tutaj o formularzu PCC-3. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może prowadzić do sporych kar. Ten ar...
Czytaj dalej
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Wszyscy doskonale wiemy, że sprzedaż mieszkania to nie jest taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. To proces pełen zawirowań i niespodzianek, a jednym z najważniejszych kroków jest odpowiednie wycenienie nieruchomości. Zatem jak wycenić mieszkanie do sprzedaży? To pytanie, które z...
Czytaj dalej