Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 24.05.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Uderzenie gałęzi czy niewielki kamyk wyskakujący spod kół jadącego przed Tobą samochodu – tyle wystarczy, by pojawił się odprysk na szybie. Pozornie niegroźny może jednak nieść za sobą poważne konsekwencje. Jak im przeciwdziałać? Jak naprawić odprysk na szybie? Kiedy naprawa okaże się niemożliwa i konieczna będzie wymiana całej szyby? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak zabezpieczyć odprysk na szybie? 

Jesteś w trasie. Nagle spod kół samochodu jadącego przed Tobą wyskakuje niewielki kamyk. Uderza w szybę Twojego auta, na której pozostawia po sobie trwały ślad. To, czy z tego rodzaju ubytkiem możesz bezpiecznie ruszyć w dalszą drogę, zależy przede wszystkim od rodzaju szkody i jej wielkości.

Czytaj także: Wymiana płynu hamulcowego

W przypadku niewielkich uszkodzeń, może pojawić się pozornie banalny odprysk. Jeśli odprysk jest niewielki, oddalony od najbliższej krawędzi szyby o co najmniej kilkanaście centymetrów i nie znajduje się w polu widzenia kierowcy, wówczas nadaje się on do naprawy.

W momencie, gdy siła uderzenia będzie znacznie większa, może pojawić się szereg pęknięć, które będą odchodziły od miejsca uderzenia, czyli tak zwany pajączek. Ten drugi okazuje się znacznie bardziej niebezpieczny. Dlaczego? Podczas jazdy samochodem, szyba nieustannie pracuje. Jazda po nierównościach drogi wprowadzi ją w drgania, które siłą rzeczy spowodują powiększanie się szkody. 

UWAGA: Jeśli od centralnego punktu uderzenia odchodzą mini pęknięcia i na szybie tworzy się tak zwany pajączek, w czasie jazdy uszkodzenie będzie się powiększać, mogąc doprowadzić nawet do pęknięcia szyby.

Zanim zabierzemy się za naprawę szyby, konieczne będzie odpowiednie zabezpieczenie odprysku. Jak zabezpieczyć odprysk na szybie? Przede wszystkim zaklej odprysk kawałkiem przezroczystej taśmy, która ochroni miejsce przed ewentualnymi zabrudzeniami. Jeśli w ubytku szyby zaczną gromadzić się zanieczyszczenia, mogą one uniemożliwić jej późniejszą naprawę. 

Jak naprawić odprysk na szybie? 

W momencie, gdy zaobserwujemy niewielki i niegroźny odprysk, możemy pokusić się o jego samodzielną naprawę. Na rynku bez problemu znajdziemy tak zwane zestawy naprawcze, które umożliwią nam wypełnienie ubytku nawet w zaciszu domowego garażu. 

UWAGA: Odprysk na szybie można naprawić jedynie wtedy, gdy jego średnica nie przekracza średnicy 5-złotowej monety, zlokalizowany jest on kilkanaście centymetrów od krawędzi szyby i nie znajduje się w polu widzenia kierowcy.

Po wcześniejszym zabezpieczeniu ubytku, przychodzi czas odpowiedzieć sobie na pytanie: “jak usunąć odprysk na szybie samochodowej?”. Pierwszym etapem naprawy odprysku będzie jego dokładne oczyszczenie, a następnie zamontowanie elementów zestawu naprawczego. Montujemy na szybie tak zwany krzyżak z przyssawkami w taki sposób, by otwór znajdował się dokładnie nad uszkodzeniem szyby.

Następnie w środek krzyżaka wkręcamy aplikator, za pomocą którego wstrzykujemy do ubytku żywicę. W tym momencie warto sprawdzić od środka auta czy cały odprysk dokładnie wypełnił się żywicą. Odczekujemy około kwadrans, po czym wykręcamy tłok z aplikatora.

Ostatnim krokiem zabiegu będzie naklejenie na wypełniony ubytek folii utwardzającej, która nie tylko utwardzi żywicę, ale ułatwi również wyrównanie powierzchni szyby. 

Odprysk na szybie – kiedy konieczna jest wymiana elementu? 

W znacznie gorszej sytuacji będzie właściciel auta, u którego na szybie pojawiło się liniowe pęknięcie czy wspomniany wyżej pajączek. Pozornie niegroźna pajęczynka na szybie, z czasem będzie jednak powiększała swój rozmiar, prowadząc nawet do całkowitego pęknięcia szyby.

Podobne konsekwencje może mieć odprysk, który pojawi się zimą i będzie narażony na działanie zmiennych temperatur. Zbieranie się w odprysku zamarzającej wody może doprowadzić do efektu tak zwanego rozsadzenia szyby. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wymiana szyby na nową.

To między innymi w takich sytuacjach może przydać się dodatek do polisy komunikacyjnej, jakim jest właśnie ubezpieczenie szyb. Dodatek taki bez problemu kupisz w Beesafe. Jeśli posiadamy z kolei ubezpieczenie Autocasco, odprysk warto natychmiast zgłosić do ubezpieczyciela. 

Odprysk na szybie a policja 

Gdy pojawia się odprysk na szybie, pierwsze pytanie, jakie zadają sobie kierowcy dotyczy tego, czy z takim uszkodzeniem szyby możemy w ogóle poruszać się po drogach publicznych. Jak do tej kwestii podchodzi prawo i przepisy ruchu drogowego? Co warto wiedzieć w kwestii: odprysk na szybie a policja?

Niestety, ale pozornie niegroźny odprysk na szybie, może oznaczać dla kierowcy szereg niemiłych konsekwencji.

W przypadku kontroli drogowej, kiedy policjant zauważy uszkodzenie i uzna, że stwarza ono realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, może nałożyć na kierowcę samochodu mandat, a nawet zatrzymać dowód rejestracyjny.

Dlatego też nie warto ryzykować i zwlekać nawet z niewielkim i pozornie niegroźnym odpryskiem na szybie. Ten z czasem będzie się powiększał, stwarzając zagrożenie dla nas samych i innych uczestników ruchu. 

Odprysk na szybie a przegląd

Kolejną sytuacją, w której niby banalny odprysk może okazać się naprawdę problematyczny, jest coroczny przegląd techniczny. Czy odprysk na szybie a przegląd mają w ogóle cokolwiek wspólnego? Owszem! Obowiązkiem diagnosty jest sprawdzenie wszystkich elementów, które mogą odpowiadać za bezpieczeństwo jazdy.

Szyba, a konkretniej odprysk na szybie, może jednak znacznie zagrażać temu bezpieczeństwu.

Refleksy świetlne, niedostateczna wytrzymałość uszkodzonej szyby czy po prostu odprysk mający wpływ na widoczność kierowcy – to wszystko sprawia, że w przypadku zauważenia jakiegokolwiek ubytku na szybie, diagnosta nie przedłuży ważności badania technicznego. Pęknięcie czy odprysk jest naruszeniem wymogów technicznych, który skutkuje negatywnym wynikiem badania. 

PODSUMOWANIE:

  • Jeśli na szybie pojawia się tak zwany pajączek, w czasie jazdy uszkodzenie będzie się powiększać, mogąc doprowadzić nawet do pęknięcia szyby. 
  • Odprysk na szybie kwalifikuje się do naprawy wówczas, gdy jego średnica nie przekracza średnicy 5-złotowej monety, zlokalizowany jest kilkanaście centymetrów od krawędzi szyby i znajduje się poza polem widzenia kierowcy. 
  • Niewielki odprysk na szybie możemy naprawić samodzielnie za pomocą zestawu naprawczego. 
  • W przypadku kontroli drogowej, jeśli odprysk na szybie zostanie uznany za zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, kierowca może otrzymać mandat i stracić dowód rejestracyjny. 
  • Odprysk na szybie będący naruszeniem wymogów technicznych pojazdu skutkuje nieprzedłużeniem ważności badania technicznego.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej