Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Wszyscy ci, którzy kupili kiedyś używany pojazd albo przerejestrowali swój własny samochód, wiedzą, że mają obowiązek wymiany naklejki rejestracyjnej, która znajduje się na przedniej szybie. Sprawa tylko teoretycznie jest bardzo prosta. W internecie znajduje się tysiące filmów sugerujących, jak odkleić naklejkę z szyby, ponieważ trzyma się one niezwykle mocno i niejednokrotnie oderwanie jej stanowi ogromne wyzwanie. Dodatkowo często na szybie zostają po niej nieestetyczne ślady, zadrapania i drobne uszkodzenia.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak ściągnąć naklejkę z szyby i kiedy masz do tego prawo?

Naklejka legalizacyjna wydawana jest wraz z tablicami rejestracyjnymi, ponieważ znajdują się na niej dokładnie te same numery oraz specjalny hologram. Zanim wyruszymy na podbój szos, jesteśmy zobowiązani do tego, aby przykleić ją do przedniej szyby. Warto pamiętać, że naklejka ta jest jednorazowa i musimy przygotować się do przyklejenia jej w należyty sposób, ponieważ jej oderwanie nie będzie możliwe.

Ulegnie ona zniszczeniu, a co za tym idzie, to my będziemy musieli udać się do wydziału komunikacji w celu wyjaśnienia sytuacji i wydania wtórnika nalepki rejestracyjnej. Naklejka ta powinna być przyklejona w prawym dolnym rogu przedniej szyby naszego pojazdu. Właściciel samochodu zobowiązany jest również do tego, aby zwrócił szczególną uwagę na to, czy miejsce zatrzymania wycieraczki nie zasłania nalepki legalizacyjne. Jeżeli kupiliśmy auto lub zmuszeni byliśmy do jego przerejestrowania, mamy obowiązek jej usunięcia. 

Jak odkleić naklejkę rejestracyjną?

Gdy zastanawiamy się, jak usunąć naklejkę z szyby samochodu, często korzystamy z porad, które można znaleźć w internecie. Często jednak metody, które proponują internetowi eksperci, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Na szybie zostają elementy naklejki albo też miejsce po naklejce rejestracyjnej pokryte jest nadal lepkim klejem, który nieestetycznie brudzi się i nie da się go doczyścić.

Najbardziej jednak kierowcy obawiają się tego, aby nie zarysować przedniej szyby oraz bo jej nie uszkodzić, ponieważ wymiana przedniej szyby jest niezwykle kosztowna i  nie należy narażać się na dodatkowe wydatki, tym bardziej, jeśli nie są one konieczne.

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną – niezawodna technika!

Jeżeli decydujesz się na samodzielne odklejenie naklejki z szyby, warto byś przygotował sobie wszystkie niezbędne akcesoria. Najbardziej nietypowym będzie suszarka do włosów lub takie narzędzie, które pozwala na podgrzanie kleju przytwierdzającego nalepkę rejestracyjną do szyby pojazdu.

Zatem jak odkleić naklejkę z szyby? Przed rozpoczęciem działań powinieneś również posiadać aceton lub zmywacz do paznokci z acetonem albo też benzynę ekstrakcyjną. Do nałożenia tego preparatu niezbędna będzie również szmatka albo ścierka. Należy również przygotować mały nożyk, który pozwoli na podważenie naklejki. Na zakończenie czynności niezbędny będzie płyn do mycia szyb oraz ręcznik papierowy lub kolejna szmatka. 

Odklejanie naklejki legalizacyjnej krok po kroku 

Na początku należy podgrzać miejsce, w którym przyklejona jest naklejka. Nie spodziewajmy się, że klej puści szybko. Zazwyczaj podgrzewanie miejsca przyklejenia nalepki legalizacyjnej trwa nawet kilka minut, a zimą może potrwać o wiele dłużej. Już po chwili rozgrzany klej pozwala na to, aby właściciel auta delikatnie podważył róg naklejki.

Po podważeniu należy zacząć delikatnie usuwać naklejkę. Nie denerwuj się, jeżeli na początku odkleisz tylko pierwszą warstwę nalewki legalizacyjnej. Odklej ją w całości i jeszcze raz podgrzej całą powierzchnię, a następnie usuń kolejną warstwę folii. Jeżeli na przedniej szybie po usunięciu wszystkich warstw naklejki pozostanie nieprzyjemny, lepki fragment należy skorzystać z acetonu lub benzyny ekstrakcyjnej.

Koniecznie załóż rękawiczki, namocz szmatkę w płynie (najlepiej poza autem tak, by krople płyną nie dotykały deski rozdzielczej, ponieważ mogą ją zniszczyć), następnie nasączoną szmatką powoli usuń resztki kleju z szyby. Jeżeli boisz się uszkodzenia wnętrza pojazdu, rozłóż folię, a na niej połóż ręczniki papierowe, które w razie potrzeby wchłoną płyn, a folia nie pozwoli przedostać mu się na elementy wnętrza samochodu. Gdy usuniesz cały klej, przemyj to miejsce płynem do szyb, odtłuść powierzchnię i naklej nową nalepkę rejestracyjną. 

PODSUMOWANIE:

  • Nalepka rejestracyjna powinna być przyklejona w prawym dolnym rogu przedniej szyby samochodu.
  • Na nalepce legalizacyjnej znajdziesz hologram oraz numer rejestracyjny pojazdu. 
  • Nalepkę legalizacyjną usuniesz dzięki podgrzaniu na przykład suszarką do włosów,  a klej usuniesz benzyną ekstrakcyjną lub acetonem. 
  • Korzystając z acetonu lub benzyny z ekstrakcyjnej, pamiętaj o chronieniu wnętrza pojazdu tak, by nie uszkodzić go płynem.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • Rosetta pisze:

    When someone writes an article he/she maintains the idea of
    a user in his/her brain that how a user can know it. Thus that’s
    why this paragraph is perfect. Thanks! http://www.gabiz.kr/g5/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=356976

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej