Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Zauważyłeś drażniące zarysowanie czy pęknięcie przedniej szyby w samochodzie? Chyba nie ma kierowcy, którego by to nie irytowało. Ograniczenie widoczności, niebezpieczeństwo trwałego uszkodzenia, strach przed mandatem w razie kontroli. Do tego właśnie prowadzą porysowane szyby w samochodzie. Jak uniknąć problemu, ewentualnie kosztów z tym związanych? Oto kilka podpowiedzi. 

Rysy na szybie – jak powstają?

Jeśli chodzi o uszkodzenie szyby, to niekiedy mogą się one pojawić zupełnie niezależnie od nas i są spowodowane siłą wyższą. Jednak często bywa także, że szyba zostanie zniszczona przez zaniedbanie kierowcy. Jakie okoliczności najczęściej prowadzą do porysowania szyby? Otóż uszkodzenia powstają zazwyczaj na skutek:

  • uderzenia kamyka, który został wyrzucony z ogromną prędkością spod koła innego samochodu
  • uderzenia niewielkiej gałęzi podczas nawałnicy lub przejeżdżania po trudnym terenie
  • zarysowania przez zwierzęta np. kota 
  • odszranianie szyb nieodpowiednią skrobaczką
  • niewłaściwe użytkowanie wycieraczek – zużytych, zanieczyszczonych piaskiem lub tarcie nimi po szybie na sucho.

Czytaj także: Ile kosztuje wymiana szyby przedniej?

Bez względu na to, w jaki sposób doszło do uszkodzenia szyby w samochodzie, powstaje problem. Do czego może doprowadzić porysowana szyba?

Konsekwencje jazdy z porysowaną szybą w aucie

Właściwie ktoś mógłby pomyśleć, że skoro już doszło do zarysowania, ale w sumie szyba jest cała, to nie ma się czym przejmować i można jeździć dalej. Jednak okazuje się, że to zły pomysł. Dlaczego? Po pierwsze nawet delikatne uszkodzenie może prowadzić do całkowitego zniszczenia szyby, a po drugie kierowca może mieć w związku z tym problemy z widocznością. Na pewno niektórzy kierowcy znają z własnego doświadczenia sytuację, kiedy po uderzeniu kamienia na szybie tworzy się pajączek, a stąd tylko krok do całkowitego pęknięcia.

Z kolei porysowane wycieraczkami szyby bardzo utrudniają widoczność. W dzień załamuje się w nich światło słoneczne, a w nocy światła innych samochodów. Zarysowania zasłaniają i zniekształcają obraz. Jeśli to wszystko nie przemawia do wyobraźni, zrobi to na pewno fakt, że w razie kontroli grozi nam mandat w wysokości 500 zł. 

Wymiana porysowanej szyby w samochodzie

Jeśli uszkodzenie szyby zaszło już za daleko, nie ma na co liczyć i trzeba wymienić szybę. Wówczas najlepiej oddać samochód w ręce specjalistów, ponieważ sam proces wymaga odpowiednich narzędzi i trwa kilka godzin. A to dlatego, że muszą wyschnąć wszystkie kleje i odczynniki stosowane przy wymianie szyby. Niestety jest to spory koszt, ponieważ do samochodów kilkunastoletnich, które przeważają na naszych drogach, przednia szyba kosztuje ok. 500 zł.

Logiczne więc, że im nowszy model i więcej udogodnień takich jak podgrzewanie, przyciemnienie czy czujniki, tym wyższa cena szyby. Do tego dochodzi koszt wymiany w warsztacie – szyby czołowej mniej więcej od 100 do 150 zł, bocznej od 50 do 70 zł, a tylnej do 150 zł.

Jak naprawić porysowane szyby w samochodzie?

Najlepiej byłoby po prostu dbać o to, by szyba się nie uszkodziła, czyli odpowiednio ją czyścić i zmieniać wycieraczki raz na rok. Jednak, jeśli już się stało i szyba jest tylko porysowana, nie trzeba jej wymieniać, ale wystarczy usunąć z niej rysy. Można oczywiście oddać sprawę w ręce specjalistów, zwłaszcza jeśli zarysowania są bardzo głębokie. Na szczęście w wielu przypadkach właściciele samochodów mogą poradzić sobie z problemem samodzielnie. Przy drobnej rysie wystarczy pasta polerska oraz odpowiedni filc. Szybę należy polerować w obszarze około 40 cm od zarysowania, aby nie zrobić przy okazji tzw. soczewki.

W miejscu zarysowania trzeba trzeć bardziej energicznie i uważać, by pod filcem nie zbierały się drobinki startej szyby lub zaschnięte fragmenty pasty polerskiej. Dla osób o większym doświadczeniu pomocne okażą się elektryczne polerki. A czy można z szyby samodzielnie usunąć niewielki odprysk po kamieniu? W tym celu należy kupić specjalny zestaw naprawczy, który precyzyjnie wprowadza klej w pęknięte miejsce. Jednak w tym przypadku, jeśli coś pójdzie nie tak, szyba pójdzie do wymiany.

Ubezpieczenie szyb samochodowych – naprawdę warto

Mając na uwadze niebezpieczeństwa związane z uszkodzeniem szyb oraz związane z tym koszty, warto rozważyć zakup ubezpieczenie szyby w acie. Szczególnie opłaca się to właścicielom nowszych modeli, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wymiana szyby może w ich przypadku kosztować około 1000 – 2000 zł a nawet więcej.  Ubezpieczenie szyb samochodowych ubezpieczyciele oferują najczęściej jako dodatek do OC za niewielką dodatkową opłatą lub jako składnik polisy AC.

Obejmuje ono wszystkie szyby w samochodzie – przednią, boczne i tylne. W przypadku nieprzewidzianego zdarzenia takiego jak uderzenie kamienia czy gałęzi w szybę samochodu, zostanie ona wymieniona w ramach ubezpieczenia w renomowanym serwisie, z którym umowę podpisał ubezpieczyciel. Zaletą polisy jest także fakt, że skorzystanie z niej nie powoduje utraty zniżek na AC u danego ubezpieczyciela.

PODSUMOWANIE:

  • Przejrzyste szyby to warunek dobrej widoczności i bezpieczeństwa kierowcy.
  • Warto odpowiednio czyścić szyby i systematycznie zmieniać pióra wycieraczek.
  • Do porysowania szyb dochodzi często przez niewłaściwe użycie wycieraczek – porysowane szyby można wypolerować samodzielnie przy użyciu pasty polerskiej i filcu.
  • Uszkodzone przez kamień szyby można skleić, ale zazwyczaj trzeba je wymienić w serwisie.
  • Wymiana szyby to koszt od 500 zł, a w przypadku nowszych modeli od 1000 zł w górę, dlatego warto wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych.    

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej