Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Zużycie paliwa jest jednym z tych parametrów, które decydują o miesięcznym koszcie utrzymania auta. Jednak wartości podawane przez producenta danego pojazdu zazwyczaj znacznie odbiegają od rzeczywistości. Jak obliczyć spalanie samochodu samodzielnie i dlaczego to tak istotne?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Technologia nieustannie idzie naprzód. Nowe auta wyposażone są w wiele interesujących i ułatwiających życie kierowcy funkcji. Jedną z nich  jest wyświetlanie spalania paliwa na komputerze pokładowym. Co jednak istotne – jego wskazania mogą odbiegać od rzeczywistości, ale różnica raczej nie jest znacząca. W gorszej sytuacji są natomiast właściciele starszych modeli, gdzie na elektronikę czy dane producenta odnośnie spalania paliwa, nie mają co liczyć. Wiedza, jak obliczyć spalanie samochodu może okazać się jednak bardzo przydatna… Chociażby wtedy, gdy planujemy kupić auto.

Czy średnie zużycie paliwa ma znaczenie?

Kierowców możemy podzielić na wiele grup. Jedni, podczas wyboru samochodu będą kierować się parametrami auta, drudzy jego prestiżem, a jeszcze dla innych najważniejsze będą kwestie ekonomii. To właśnie ci ostatni zwrócą szczególną uwagę na paliwożerność pojazdu i to właśnie od niej będą uzależniać wybór konkretnego modelu. Kontrola ilości zużywanego paliwa i wybranie auta, które po prostu mniej “pali”, może przełożyć się na niemałą oszczędność. 

Jak już wspomnieliśmy, na wygranej pozycji będą właściciele nowszych pojazdów, w których dane wyświetlane na pokładowym komputerze wskażą aktualne spalania. Tylko czy oby na pewno dane te są wymierne? Nie do końca. Podobnie wygląda sprawa z wartościami zużycia paliwa, jakie podają producenci aut. Okazuje się, że te bardzo często bywają zaniżone. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty – dane oficjalne podają spalanie samochodu, a nie kierowcy.

Testy producenckie odbywają się w wystandaryzowanych warunkach. Tym samym ich wskazania nadają się do porównań między modelami czy markami, po to, by ocenić, który pojazd jest bardziej lub mniej ekonomiczny. W rzeczywistości nie dają nam natomiast realnego wglądu w to, jak obliczyć średnie zużycie paliwa w normalnych warunkach, czyli takich, gdzie to my siedzimy za kierownicą. 

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Załóżmy zatem, że chcemy sprawdzić ile paliwa na 100 przejechanych kilometrów spala nasze auto. Co robimy? Opieramy się na danych producenta, zostawiając sobie pewien margines bezpieczeństwa? Jest jeszcze jedna opcja – poziom spalania wyliczamy samodzielnie. Jak to zrobić? Jak obliczyć spalanie paliwa? „Domowy” sposób na to, jak obliczyć średnie zużycie paliwa, niewiele różni się od tego, którym posługują się producenci. Inne są tylko warunki, bo my sprawdzamy zużycie paliwa w realu. 

Wzór

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Wlanie benzyny do diesla
Wlanie benzyny do diesla Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne Brak komentarzy
Chwila nieuwagi, moment roztargnienia. Tyle wystarczy, by pozornie niemożliwe, stało się faktem. Wlanie benzyny do diesla to wbrew pozorom bardzo częsta pomyłka wśród kierowców. To, jakie będzie miało skutki wlanie benzyny do diesla, zależy przede wszystkim od nas samych i tego, jak szybk...
Czytaj dalej