07/07/2020 Komunikacyjne

Zużycie paliwa jest jednym z tych parametrów, które decydują o miesięcznym koszcie utrzymania auta. Jednak wartości podawane przez producenta danego pojazdu zazwyczaj odbiegają od rzeczywistości. Jak obliczyć spalanie samochodu samodzielnie? Sprawa jest dość prosta. 

W nowszych autach zużycie paliwa podaje komputer pokładowy. Jego wskazania mogą odbiegać od rzeczywistości, ale różnica raczej nie jest znacząca. W gorszej sytuacji są właściciele starszych modeli, gdzie na elektronikę liczyć nie mogą, a na dane producenta jeszcze mniej. Wiedza, jak obliczyć spalanie samochodu przydaje się także wtedy, gdy planujemy kupić auto.

Jak obliczyć spalanie samochodu – jeden wzór

„Domowy” sposób na to, jak obliczyć spalanie samochodu, niewiele różni się od tego, co robią producenci. Inne są tylko warunki, bo my sprawdzamy zużycie paliwa w realu. 

Wzór na obliczenie spalania samochodu: 
(ilość dolanego paliwa przy drugim tankowaniu ÷ liczba przejechanych kilometrów) X 100

W praktyce wygląda to tak, że będziemy dwa razy tankować, za każdym razem do pełna. Przy pierwszym tankowaniu pod korek, najlepiej do drugiego odbicia pistoletu – zapisujemy wskazania licznika lub go zerujemy.  I w drogę. Kolejne tankowanie najlepiej zaplanować, gdy zapali nam się rezerwa. Ale nie jest to warunek konieczny. 

Gdy wyjeździmy przynajmniej 100 km, tankujemy znowu i zapisujemy dwie liczby: ilość nalanego właśnie paliwa (pod korek) i liczbę przejechanych kilometrów na poprzednim baku. Następnie, zapisane dane podstawiamy pod nasz wzór. Czyli ilość właśnie zatankowanego paliwa dzielimy przez liczbę przejechanych kilometrów, a otrzymaną wartość mnożymy przez sto. I mamy to – wiemy, ile litrów paliwa spalamy na 100 km. 

Co wpływa na zużycie paliwa?

Jak obliczyć spalanie samochodu, by było ono miarodajne? Na ostateczny wynik spalania ma wpływ wiele czynników: styl jazdy, obciążenie pojazdu, ogumienie, prędkość, wiek auta, a nawet włączona klimatyzacja w samochodzie. Dlatego średnie spalanie może się różnić w zależności choćby od pory roku. Przede wszystkim jednak zależy od kierowcy, bo to jego styl jazdy będzie miał największy wpływ na zużycie paliwa. 

Istotnym czynnikiem jest też to, gdzie się poruszamy naszym autem. W zależności od tego, czy używamy samochodu do jazdy po mieście czy jeździmy nim w trasę, inna będzie jego paliwożerność. Dlatego test spalania najlepiej robić oddzielnie dla jazdy po mieście i dla jazdy w trasie, bo oba wyniki będą od siebie odbiegać. 

Dane od producenta – skąd różnice? 

Jak wiadomo wartości dotyczące zużycia paliwa, które podają producenci aut, są mocno zaniżone. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty – dane oficjalne podają spalanie samochodu, a nie kierowcy. Testy producenckie odbywają się w wystandaryzowanych warunkach. Tym samym ich wskazania nadają się do porównań między modelami czy markami, żeby ocenić, który pojazd jest bardziej lub mniej ekonomiczny. Nie dają nam natomiast realnego wglądu w to, jak będzie wyglądało zużycie paliwa w realnych warunkach. Z nami na kierownicą. 

Kupujesz auto – weź jazdę próbną 

Skoro wiemy, że wskazania producenckie różnią się od rzeczywistości. Zużycie paliwa uzależnione jest też od stylu jazdy danego kierowcy. Jak obliczyć spalanie samochodu, który właśnie kupujemy? Zdecydujmy się na jazdę próbną i dalej działamy według schematu. Auto tankujemy „pod korek”, zerujemy lub zapisujemy stan licznika i w trasę. Po zużyciu baku sprawdzamy uzyskane dane, podstawiamy pod nasz wzór i już wiemy, jak może wyglądać zużycie paliwa danego pojazdu, gdy to my będziemy go prowadzić. Przeczytaj więcej na temat jazdy próbnej przed zakupem: „Jazda próbna przed zakupem używanego samochodu. Na co uważać?

PODSUMOWANIE:

  • Zużycie paliwa jest jednym z tych czynników, które decydują o kosztach utrzymania danego modelu samochodu. 
  • Jeśli nie wiesz, jak obliczyć spalanie samochodu, skorzystaj z prostego wzoru: ilość zatankowanego właśnie paliwa podziel przez liczbę przejechanych na wcześniejszym baku kilometrów. Otrzymany wynik pomnóż przez 100. I już wiesz, jak obliczyć spalanie samochodu, którym jeździsz.  
  • Dane producenta zazwyczaj odbiegają od rzeczywistości, bo wskazania obliczane są w trakcie wystandaryzowanych testów.

Agata Wiśniewska

Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.